Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Διάμετρος καμινάδας ενεργειακής εστίας


anemsalok

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω :

 

Θέλουμε να τοποθετήσουμε ενεργειακή εστία με διάμετρο 25

Το σπίτι ειναι 2ος όροφο από πάνω υπάρχει σοφίτα και πάνω από την σοφίτα κεραμοσκεπή

 

Εαν υποθέσουμε οτι το ύψος του τζακιού είναι 1.2 m με 1.3 m απο εκείνο το ύψος +3 με 3,5 m ειναι το συνολο του υψους της καμιναδας η οποία βγαινει απο την πλακά 1 με 1,5 μετρο

 

Η καμινάδα μας εχει διάμετρο Φ20....

 

Καποιοι μας πρότειναν να προχωρήσουμε με ενεργειακή εστία με 25 με το επιχείρημα οτι εφόσον ειναι κλειστό θα τραβαει και το πολύ πολυ να ψηλώσουμε την καμιναδα μας..

 

και

καποιοι αλλοι ειπαν οτι πρεπει να γκρεμίσουμε την καμινάδα και να τοποθετήσουν μια με διάμετρο 25 αλλα οπως καταλαβαίνετε δεν ειναι και το πιο ευκολο με την συγκεκριμένη κατασκευή

 

Τελικα ποια ειναι η καλυτερη λυση?

 

Δεν ξερω εαν περιέγραψα σωστά την απορια μου.

 

Στην διαθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρω πως απαγορεύετε απο τους κανόνες να διπλό ποσταρω, αλλά εάν κάτι δεν διατύπωσα σωστά (γιατι δεν ειμαι μηχανικος ! ) ας μου το λεγατε ή εαν εχω ποσταρει σε λαθος forum ειναι ευκολο καποιος εαν ξερει ειτε με ενα ποστ ειτε με ενα pm να μου στελει καποιο λινκ στο οποίο μπορεί να βρω απαντήσεις εκεί?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι είναι κατασκευασμένο με ενσωματωμένη καμινάδα 25εκ.;

Τι εννοείς ότι η εστία είναι 25;

Το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό γιατί όντως δεν είναι κατανοητά αυτά που λες...

Link to comment
Share on other sites

Ομοιως, δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις κι αν θες να τοποθετήσεις ενεργειακό τζάκι? Πάντως - όπως και να έχει - για το ύψος της καμινάδας σου, 3 με 3,50 μ, οι 20 πόντοι ακούγονται λίγο, σίγουρα θες ΜΙΝΙΜΟΥΜ 30 με 35 (εσωτερική διάμετρο και σίγουρα πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος με μόνωση).

Επίσης σίγουρα ένας τζακάς θα ξέρει να σου πεί περισσότερα.... ένα καλός τζακάς.... αλλά - όπως και να χει, αυτός θα έχει την ευθήνη αν δεν τραβάει.....

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι είναι κατασκευασμένο με ενσωματωμένη καμινάδα 25εκ.;

Τι εννοείς ότι η εστία είναι 25;

Το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό γιατί όντως δεν είναι κατανοητά αυτά που λες...

 

Το σπίτι ειναι μονοκατοικία 2όροφη πάνω απο το 2οροφο εχει σοφιτα και πανω απο την σοφίτα κεραμοσκεπή

 

Εχει 2 καμιναδες του 1 ορόφου ( το τζακι ειναι απο τα παλια με πυροτουβλο )ειναι ανεξάρτητη απο του 2 οροφου και η καμιναδα του 2ου ειναι χτισμενη και περναει μεσα απο την σοφιτα την πλακα και βγαινει απο την σκεπη μας 1 με 1,5 μ.Ειχε ηδη καμιναδα απο τοτε που το έχτισαν με διάμετρο 20

Στον 2 οροφο εμεις θέλουμε να τομοθετησουμε ενεργειακό τζακι .

 

Η ενεργειακή εστια που θελουμε εμεις να τοποθετήσουμε για ενα χωρο σαλοκουζινα 75 τ.μ εχει υποδοχή για καμινάδα με διαμετρο 25.

 

 

Οι μισοι μας ειπαν αυτα που λεει και ο highlander και οι αλλοι μισοι λενε οτι εφοσον ειναι κλειστό το τζακι δεν χρειαζετε να αλλαξουμε την καμιναδα γιατι θα τραβαει όπως και να χει.

 

highlander όταν λες καμινάδα 3 με 3.5 μετρα εννοεις απο την σκεπη και πανω ή απο την πλακά και πανω?

 

Σας ευχαριστω πολυ που μου απαντήσατε.

Link to comment
Share on other sites

Απο το τζάκι, εγώ λέω αυτό που λές εσύ.

Καταρχήν χαιρετίζω την επιλογή σου για ενεργειακό και σου γνωστοποιώ ότι ο προμηθευτής προφανώς θα έχει υποδοχείς για να ταιριάξει καμινάδα μεγαλύτερης διαμέτρου.

Γι αυτό που λές εσύ ότι η καμινάδα σου πάνω απο το τζάκι, όπως είπες του 2ου εξέχει 3 με 3,5 μέτρα σου γνωστοποιώ ότι θες καμινάδα μεγαλύτερης διαμέτρου. Για το άλλο πόσο να εξέχει απο την σκεπή, το 1 με 1,50 κρίνεται επαρκές. Τα βιβλία οικοδομικής που έχω δει εγώ ανέφεραν,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 1 μ .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Απ'οτι καταλαβαίνω ειναι μονόδρομος.

 

Χρειάζεται καμινάδα μεγαλύτερης διαμέτρου αλλα εμείς λογω της κατασκευής ειναι πολυ δυσκολο-χρονοβορο-και επιπλεον χρηματα να γκρεμίσουμε κομματι απο την σκεπη και την πλακα για να αλλάξουμε την καμινάδα...:(

 

Να στε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα παιδια!

Δεν ξερω αν ειμαι στον σωστο χωρο αλλα θα ηθελα να ρωτησω:

εχω τζακι με εσωτερικη διαμετρο 20 εκ και υψοςσιγουρα 8 μετρα.

επαθε ζημια εσωτερικα και εσπασε ο αμιαντος(ηταν ηδη εγκατεστημενος).

εβαλα εσωτερικη αλουμινενια σωληνα 18 εκ και ανεβασα αλλο ενα μετρο το υψος

περσι δουλευε αψογα οπως παλια

φετος ομως καπνιζει

καποια πιθανη αιτια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Πως διαστασολογούμε καμινάδα ενεργειακού τζακιού. Βρήκα οτι για την διαστασολόγηση χρησημοποιούμε το ΕΛΟΤ 447, το οποίο δεν βρήκα (αν το έχει κάποιος ας μου στείλε πμ).

 

Αγόρασα διαμέρισμα στον 3ο όροφο  5όροφης οικοδομή. Κάθε διαμέρισμα έχει και καπνοδόχο για τζάκι. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι σε όλους τους ορόφους χρησιμοποιήθηκε καμινάδα ινοξ Φ150. Επίσης δεν μόνωσε κάθε καμινάδα ξεχωριστά αλλά και τις 5 μαζί (πετροβάμαβακα 3 εκ.)

 

Δεν θα έπρεπε να ήταν κάθε καμινάδα ξεχωριστά μονομένα;. Δηλαδή αν ανάψω εγώ το τζάκι και ο 2ος και 4ος όροφος δεν τα έχουν αναμένα δεν θα έχω απώλεια θερμότητας προς τις καμινάδες αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.