Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ιατρείο


deppa2008

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί στην πολεοδομία δεν βρίσκω άκρη. Ο πελάτης μου είναι γιατρός και έχει ένα ακίνητο το οποίο είναι δηλωμένο στην άδεια ως κατάστημα. Ο φορέας του, ζητάει αλλαγή χρήσης από την πολεοδομία, από κατάστημα σε μικροβιολογικό εργαστήριο για να του δώσει την άδεια. Πήγα στην πολεοδομία και μου είπαν ότι πρέπει πρώτα ο φορέας του να δώσει μια έγκριση ότι μπορεί να γίνει μικροβιολογικό και μετά να κάνουμε αλλαγή χρήσης. Το έχετε αντιμετωπίσει αυτό? πρέπει να λύσω τις διαφορές δύο φορέων για να βγάλω μια άδεια για μικροβιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

ναι και δεν λύνεις τις διαφορές...είναι κάτι ας πουμε προέγκριση και μετά έγκριση...

 

 

και μονο μια φορά φτάνει να κάνεις το ερώτημα σου! κουράστηκα να το βλέπω σε 3 διαφορετικά θέματα.

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και συγνώμη, νόμιζα πως είναι διαφορετικά άτομα ανά forum, κατάλαβα πως λειτουργεί..μόλις ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Οποιαδήποτε αλλαγή χρήσης απαιτεί άδεια, εκτός αν δεν απαιτείται κάποια εργασία ΚΑΙ οι προδιαγραφές της νέας χρήσης είναι "ελαφρύτερες" / λιγότερες από της παλιάς

(σχετικό έγγραφο Οκτωβρίου 2013)

Δες τα προηγούμενα για περισσότερες λεπτομέρειες. Νομίζω έχει απαντηθεί και το συγκεκριμένο

Link to comment
Share on other sites

Από γραφείο για να γίνει μικροβιολογικό εργαστήριο νομίζετε πως απαιτείται αλλαγή χρήσης;

όχι δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης, ενημέρωση φακέλου χρειάζεται επειδή οι μελέτες που χρειάζεται το μικροβιολογικό (στατικά..) καλύπτονται από το κατάστημα. Μόνο τις θέσεις στάθμευσης να ελέγξεις. Στη δική μου περίπτωση επειδή δεν είχε θέση στάθμευσης το ακίνητο αν και απαιτείτω μου είπαν ότι το λαμβάνουν θεωρητικά υπ' όψιν τους, δηλ. ότι μια θέση θέλει το κατάστημα, μια και το μικροβιολογικό, οπότε ακόμα και αν δεν την είχε το κατάστημα, μας ενδιαφέρει θεωρητικά τι ισχύει.

άρα κάνεις ενημέρωση φακέλου και με το χαρτί που θα πάρει από την πολεοδομία, πας στην περιφέρεια ή στη νομαρχεία (νομίζω εκεί μεταφέρθηκε πλέον) και προχωράς κανονικά στην έκδοση αδείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 8 months later...

Τελικά σε περιοχή αποκλειστικά με χρήση καταστήματα μπορεί να ίνει ιατρείο? Το πολυατρείο είναι διαφορετικό?εχει άλλες απαιτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.