Jump to content

maranti

Core Members
  • Content Count

    486
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

15 Ουδέτερη

2 Followers

About maranti

  • Rank
    Διακεκριμένο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Δεν απαντώ
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

1,398 profile views
  1. Ακριβώς αυτό. Οι όροι δόμησης του οικόπεδου αναφέρουν για αρχαιολογία αλλά δεν διαφαίνεται πουθενά ότι έχω προστατευόμενη περιοχή.. αρχαιολογικό χώρο...(άρθρο 36,ζ). πρόσθετα δε στην προέγκριση της αρχαιολ. υπηρεσίας αναφέρεται ότι δεν έχουν κατα αρχήν αντίρρηση και ότι ζητούν λόγω περιοχής αρχαιολογικού ενδιαφέροντος δοκιμαστικές τομές προ εκσκαφής κτλ. Έπρεπε κατηγορία 1?
  2. Όταν ζητείται αρχαιολογία από όρους δόμησης και επιλέγω κατηγορία 3 για κατοικία, επηρεάζομαι από την κατηγορία 1, άρθρο 36 όπου αναφέρεται στο ζ) ανέγερση ή προσθήκη ........εντός προστατευμένων περιοχών ...αρχαιολ. χώροι, κτλ περιοχές? Στην προέγκριση αρχαιολογίας αναφέρει απλά ότι είναι αρχαιολ. ενδιαφέροντος. Και να κάνουμε δοκιμ.τομές προ εκσκαφής κτλ Δεν αναφέρει ούτε για ιστορικούς τόπους, παραδοσ. οικισμοί, αρχαιολ. χώροι
  3. Σε κατηγορία 3 με προέγκριση ανεβάζω τα πάντα , "πατάω το κουμπί" και τέλος? Μόνο ότι ελέγξει τα φορολογικά από την Πολεοδομία? Η άδεια βγαίνει κατ ευθείαν ή πρέπει να περιμένω και το οκ από τα φορολογικά?
  4. Η μελέτη περιβάλλοντος χώρου είναι απαραίτητη στην έκδοση άδειας? Περιλαμβάνει κάτι το ιδιαίτερο ή διαφορετικό? Σε τυπική άδεια κατασκευής πολυκατοικίας δεν αρκέι η κάτοψη του ισογείου ή Pilotis που δείχνει και την φύτευση κτλ?
  5. Εχω κάνει αίτηση και περιμένω ελεγκτή, όλα οκ. Στην αίτηση λέει : εγγυητική κτλ για τα απόβλητα. Πως την ανεβάζω,που?
  6. Και εγώ το Insoft δουλεύω. να ρωτήσω από τα φορολογικά μου ζήτησαν τον Πίνακα δαπανών έργου(σε έργο με συμβατικό προϋπολογισμό). Είναι το κόστος της αδείας μαζί με κόστος κατασκευής?
  7. Σε εκδοση άδειας κατοικιών στο τέυχος ΤΕΕ των αμοιβών μπαίνει και ο μηχανολόγος και ο τοπογράφος στο τεύχος του Πολιτικού Μηχανικού- Αρχιτέκτονα? Η μου τα δίνουν ξεχωριστά και τα βάζω στο σύστημα?
  8. έχω μπερδευτεί. Ισχύει η "∆ιευκρινίσεις σχετικά με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά των παρ. 1γ και 2ιδ του αρθ. 3 του ν. 4030/2011 (ΦΕΚ 249/Α’/25-11-2011)." Συνεπώς πληρώνουμε για τις νέες αδειες κανονικά ΕΜΠ- αυτό δεν έιχε καταργηθεί?
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.