Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόρφωση και τοποθέτηση εγκάρσιου οπλισμού στύλων


 
cvial

Recommended Posts

Στην Πελοπόννησο (Τρίπολη) δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα να παραγγέλνεις μανδύα φύλλο (αστραντζάριστο) στα μέτρα σου. Υπάρχουν μόνο τυποποιημένες διαστάσεις ανά 20cm και για να βγάλεις δύσκολα πολύτμητα σχήματα πρακτικά πηγαίνεις σε λύσεις κολλητών τσερκιών από ρομποτ τα οποία όμως είναι σημαντικά ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μα εγω μιλαω για κλασσικο μανδυα...

Αν εχεις πολλες τμησεις βαζεις εξτρα συνδετηρες...

Και φυσικα παιζουν Φ8,Φ10,Φ12 / 10εκ...

Ο σιδερας πληρωνεται με το κιλο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω κυριοι μηχανικοι , τα χρησημοποιω εδω και 3 μηνες .

ειναι πολυ πρακτικα στα εργα αλλα αξιζη , [ γρηγορη τοποθετηση και καλη , και παζαρευης ανα τονο τον σιδερα τοποθετησης στην τιμη εργασιας ,και μειωνης το ενσημο σιδηρου.]

 

το θεμα ειναι το κοστος του εκαστοτε εργολαβου που πηρε το καθε κτιριο φατουρα ,και

λογικα θελει να κερδισει απο τα sidefit- sidefor και να πει τον σιδερα κοψε για στεφανια .

 

ενω ο ιδιοκτητης θελει οτι το καλυτερο για το σπιτι του , αλλα και αυτος το ψαχνει να μειωση τα κοστη του στα σιδερα και γενικα σε ολα .το θεμα ειναι το χρημα , διαθεση και ερευνα υπαρχει , οι μαντρες ομως μπορουν να συμετεχουν στης εξελιξης αυτες ,γιατι το καθε κτιριο εχει τα δικα του χαρακτιρηστικα απο καπΟιο αλλο, και να θελει να παρει ορισμενες διατομες απο αυτες της καινουργιες και οχι ολες. και να πας [ ο μηχανικος ] στην επειχηρηση του και να κλεισης τα σιδερα και να του πεις θελω αυτες της διαστασεις και αυτος να σου πουλαει τρελα [ πρεπει να τα παραγγειλουμαι , ποτε θα ερθουν, και τα σχετικα αφου εσυ θελεις να πας βαση της μελετης και βιαζεσαι απο τον μπετατζη να ριξη

την θεμελειωση και να κατηγορει τον σιδερα που σε πηγε στην ταδε μαντρα ,και ειδες τη μας κανει τωρα εγω πληρωνω μερροκαματα και εισαι κοροιδο ,που πηγες στην μαντρα αυτη . ενω εσυ θελεις να κανεις τη δουλειας σου ΣΩΣΤΑ. μπερδευμα ....................:sad:

 

ΥΓ. η τεχνολογια προχωραει εμεις ομως .............. τι κανουμε τωρα εχουμε τα γνωστα

αποτελεσματα της κρισης και αρχιζουνε τα οργανα να χτυπανε σε ολου τους τομεις

και του κλαδου αυτου και γενικος .θα παμε με την ακριβη τεχνολογια και την ασφαλεια η θα τα μειωσουμε οσο μπορουμε τα κοστη [ στην πρωτη υλη αναφερωμαι ]

με συνεπεια της γκαφες στην επιλογη του σιδηρου μπετον στο εργο του καθε ανθρωπου

γιατι τα μετραμε πλεον ολα . [ εγω καθομε και κανω προμετρηση ολου του οπλισμου και και λεω στην προσφορα μου τοσους τονους εχεις ισιο σιδερο , τοσους τονους εχεις σιδεφορ . η τιμη ειναι αυτη της αγορας και εργασιας -τοποθετησης ...]

 

παντως επειδη τα παιδια που σχεδιαζουν στην praksis τα ξερω προσωπικα , και συνεργαζομαι

τα τελευταια χρονια μονο με 2 μαντρες της σιδενορ , τους παιρνω τηλ και εφοσον εχει κλειση η δουλεια τους τα παραγγελνω με ενα φαξ τοσα τεχ ,επι της διαστασεις αυτες .

και τελος ...σχαρες πεδιλων ετοιμα φ 12 /15 με γωνιες - τοιχοια ετοιμα φ10 /20 και αναλογα το υψος - εκανα και πλακες αλλα με φυλλα της σιδεφιτ αλλα θελει τετραγωνα ΄΄ματια ΄΄που να ταιραζουν τα μηκη , περιτο να πω οτι ο μηχανικος επαθε πλακα και ελεγε τη ειναι αυτα τα σιδερα που εβαλες στη οικοδομη [ δεν ηξερε ο ανθρωπος τι να κανουμε τωρα, μεχρι καταλαβει οτι η τεχνολογια προχωρησε ριξανε και μπετον ]

 

ΥΓ . παντα φιλικα ,και καλες εφαρμογες και κατανοηση στο καθε καινουργιο προιον

αναμεσα στον μηχανικο και στον μαντρα[ τεχνιτη] στο πεδιο μαχης [ που ειναι η οικοδομη ] ..........8-)

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται..

Σε σχαρα πεδιλοδοκων εχω βαλλει και γω..

Αλλα "πληρωσε" ο πελατης..γτ τα φυλλα αν θυμαμαι ειναι 2μ και εχει στραφι η μαντρα, που στο χρεωνει...

 

Ολα γινονται..

Διαθεση και λεφτα να υπαρχουν..

Και φυσικη εξυπναδα...γτ οι μαντρες πουλανε και λιγο αερα...

Εδω πριν μερικα χρονια δεν γυριζαν τα αγκιστρα μεσα στον μανδυα γτ "δεν ειχαν βρει το κολπο" στη στρατζα....

Link to comment
Share on other sites

Στην Πελοπόννησο (Τρίπολη) δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα να παραγγέλνεις μανδύα φύλλο (αστραντζάριστο) στα μέτρα σου. Υπάρχουν μόνο τυποποιημένες διαστάσεις ανά 20cm και για να βγάλεις δύσκολα πολύτμητα σχήματα πρακτικά πηγαίνεις σε λύσεις κολλητών τσερκιών από ρομποτ τα οποία όμως είναι σημαντικά ακριβότερα.

 

--------------------------------------------------------------------------------

Τελευταία επεξεργασία από cvial; Σήμερα στις 14:59

 

 

αγαπητε συνεργατη μηχανικε cvial

 

δεν μπορει αφου στην περιοχη σου εχεις 3 μαντρες για ψαξτο καλα τι θα πει ανα

20 εκατοστα , να αλλαξει απο την μηχανη του μανδυα τα [ κεφαλια ] και να τα φερει πιο κοντα μιση ωρα ειναι δουλεια [ δε μου λες ετσι δουλευται τα συνδετηρια , κολονες , δοκαρια ανα 20 cm και οχι ανα 10 που λεει η μελετη σου , για παρε μετρα αφεντικο εισαι εσυ και οχι ο μαντρας σου.που τον βολευει ετσι η μηχανη . αντε να λεγες ανα 12,5 ντεφι να γινει αλλα ανα 20 παει πολυ. [ αναφερωμαι στους μανδυες γενικως ] ολοι ειναι φ8-10-φ12 ανα 10 εκ , ανα 12,5 εκ, ανα 15 εκ,

Link to comment
Share on other sites

Φίλε SIDERA μάλλον δεν κατάλαβες. Εννοείται ότι όλες οι αποστάσεις στα υποστυλώματα και τοιχώματα είναι ανά 10cm.

 

Στον κλασσικό μανδύα που βρίσκεις σε μάντρες εδώ υπάρχουν μεγέθη από 1.00μ(Χ3μ) και άνω ανά 20cm (δηλαδή 1.20,1.40,1.60,κλπ). Αν χρειάζεσαι π.χ. 1.50μ, για να σου βγει το ανάπτυγμα του συνδετήρα σου, δεν υπάρχει και συμβιβάζεσαι με 1.60μ με παραπάνω υλικό ή 1.50μ με μικρότερους γάντζος (εκεί ρίχνω πολύ κυνήγι στους σιδεράδες).

 

Στα τοιχώματα που θέλω κλειστό περιμετρικό συνδετήρα και ακραία κολωνάκια μου φτιάχνουν τα κολωνάκια 1-2cm μικρότερα για να περνάνε μέσα στον εξωτερικό πράγμα φυσικά που δεν δέχομαι για αυτό και σε αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιώ κολλητά από ρομποτ αλλά εκεί μιλάμε για άλλο κόστος.

 

Σχετικά με το κόστος του σιδερά αυτό που λέω είναι ότι είτε τον παίρνεις τον μανδύα στραντζαρισμένο από την μάντρα είτε στέλνεις εσύ σιδερά να στραντζάρει στην μάντρα (έτσι γίνεται στην Κόρινθο, εχώ κάνει κανά 2 δουλείες εκεί) πληρώνονται εργατικά στο στραντζάρισμα τα οποία πληρώνεις εσύ μετά με κάποιο τρόπο, άρα είτε η μάντρα είτε ο σιδεράς πρέπει να κατεβάσει την τιμή ανά κιλό που σου δίνει αφού η έτοιμη κολώνα δεν χρειάζεται στραντζάρισμα. Εγώ προσωπικά σκέφτομαι να τα δοκιμάσω για τα δύσκολα σχήματα αντί για τα κολλητά από ρομπότ που χρησιμοποιώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

terry

 

Και φυσικη εξυπναδα...γτ οι μαντρες πουλανε και λιγο αερα...

 

αλλο κουσουρι αυτο , αλλα σου εχει πει οτι ειμαστε οι καλυτεροι της αγορας .8-)

Link to comment
Share on other sites

cvial

 

 

Στον κλασσικό μανδύα που βρίσκεις σε μάντρες εδώ υπάρχουν μεγέθη από 1.00μ(Χ3μ) και άνω ανά 20cm (δηλαδή 1.20,1.40,1.60,κλπ). Αν χρειάζεσαι π.χ. 1.50μ, για να σου βγει το ανάπτυγμα του συνδετήρα σου, δεν υπάρχει και συμβιβάζεσαι με 1.60μ με παραπάνω υλικό ή 1.50μ με μικρότερους γάντζος (εκεί ρίχνω πολύ κυνήγι στους σιδεράδες).

 

 

το 'βημα ' που παραγει το εργοστασιο ειναι αυτο και δεν αλλαζει σταθερο ανα 20 εκατοστα παντου σε ολες της βιομηχανιες σιδηρου στην ελλαδα .

 

οσο δε αφορα τα ετοιμα σιδεφιτ η μαντρα απο κει βγαζη στον τονο απο 100 ως 135 ευρω αρα ,απο την μαντρα θα κοψεις και οχι απο τον [τεχνιτη ] τωρα αν σε ταιριαζουν

στο κτιριο ολες οι διατομες να βαλεις τυποποιημενες φυσικα και απο τον τεχνιτη ,και στο ενσημο

Link to comment
Share on other sites

SIDERA

 

Εσύ το έχεις δουλέψει αυτό το καινούργιο το SIDEFOR PLUS δηλαδή την έτοιμη κολώνα σε ότι διάσταση και σχήμα θέλω; Το SIDEFOR το είχα δει παλιότερα στο site της ΣΙΔΕΝΟΡ αλλά ήταν περιορισμένα τα μεγέθη και οι τύποι των σχημάτων και δεν το χρησιμοποίησα. Αυτό μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον γιατί ούτε χρειάζεται να τροποποιήσω την μελέτη ούτε να συμβιβαστώ με ότι σχήμα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

cvial

 

εγω τα εχω δουλευψει. αλλα θα σου στειλω σε προσωπικο μηνυμα τα τηλ του

σχεδιαστη [το δικο του και οχι το εταιρικο ]των παιδιων της praskis

για τι χρειαζεται και μια αλφα ποσοτητα κατασκευης τεμαχιων για να γινει η παραγγελια

και να συνενοηθης και με τον μαντρα ,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.