Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόρφωση και τοποθέτηση εγκάρσιου οπλισμού στύλων


 
cvial

Recommended Posts

 

Στα τοιχώματα που θέλω κλειστό περιμετρικό συνδετήρα και ακραία κολωνάκια μου φτιάχνουν τα κολωνάκια 1-2cm μικρότερα για να περνάνε μέσα στον εξωτερικό πράγμα φυσικά που δεν δέχομαι για αυτό και σε αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιώ κολλητά από ρομποτ αλλά εκεί μιλάμε για άλλο κόστος.

.

 

Αυτο οπως καταλαβαινεις ειναι λαθος...

Και μου το κανουν και μενα..

 

Στα τοιχωματα εχεις δυο κρυφοστυλους και μεταξυ τους διπλη σχαρα..

Δεν εχεις ενα μεγαλο μανδυα και μεσα σαυτον δυο κολωνακια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εννοείται, εξάλλου αυτός είναι και ο ορισμός το τοιχώματος. Το θέμα όμως με τις διπλές εσχάρες είναι ότι κατακευάζονται με εντελώς λάθος τρόπο όταν χρησιμοποιείς μανδύα (τουλάχιστον εδώ) αφού κανονικά πρέπει να αγκυρώνουν μέσα στον πυρήνα των ακραίων υποστυλωμάτων σύμφωνα με τα μήκη αγκύρωσης σε θλιβόμενη περιοχή (ακραίο υποστύλωμα) και την διάμετρο του σιδήρου της σχάρας που αγκυρώνει και όχι να "περπατάνε" στην εξωτερική περίμετρο και στο τέλος να αγκυρώνουν μόνο με το άγκιστρο. Έτσι λοιπόν προτιμώ να χρησιμοποιώ έναν κλειστό περιμετρικό συνδετήρα που ναι μεν δεν απαιτείται αλλά αν μπορείς να τον φτιάξεις με οικονομικο τρόπο είναι σαφώς καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Η ΣΙΔΕΝΟΡ τα παραγει εδω και καιρο τους κλοβους με κολονακι μεσα σε διαστασεις

 

20 επι 45

20 επι 55

και τελευταια ειχε κολονες 30 επι 30 με ρομβο ,

20 επι 35 με αγκιστρο ,και αναλογα την μαντρα που συνεργαζεσται και τι απαιτητε

σαν μηχανικοι να βρητε τα προιοντα αυτα

και φυσικα παραγει ετοιμα τοιχια απο 0,80 μεχρει 1,20 και ισως 1,50 σε μηκος κομπλε

[ και γεμιζεις τα κολονοσιδερα ,και τα κατακορυφα μονο του τοιχιου μεσα-εξω ]

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο δεν απαιτειται..

Αλλα ειναι και ΛΑΘΟΣ...

 

Βλεπω με τα λεγομενα σου εσεις εκει ειστε... (για τους σιδεραδες λεω...)

 

Οι εσχαρες του τοιχωματος περνανε ραβδος-ραβδος απο κρυφοκολωνα σε κρυφοκολωνα...ΟΥΤΕ αγκιστρο δεν θες...Πανευκολο...Σε 15 λεπτα εχει τελειωσει το τοιχωμα..

 

Φιλε Σιδερα..

Η ΣΙΔΕΝΟΡ μπορει να βγαζει οτι θελει..

Εγω θα επιλεξω αν το χρησιμοποιησω...

Σου λεω εδω ειναι απαγορευτικες οι τιμες..

Δεν ειναι πανακεια η Σιδεφορ...

Ελεος..

Σιγα το πραμα να παρεις ενα μανδυα και να βαλεις και αλλο ενα εξτρα συνδετηρα μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα SIDERA φαίνεται ότι παράγει και όλο το τοίχωμα μέχρι 40Χ240 με ενσωματωμένα δίπλά κολωνάκια σε διάφορα πλάτη και τύπους (45,50,55,60) ανάλογα το τι θες και εξωτερικό περιμέτρικό συνδετήρα. Το είδα στην βιβλιοθήκη που έχουν στο www.sidefor.gr.

 

Terry,

 

Σωστά τα λες σε 15 λεπτά έχεις τελειώσει αλλά με ράβδο-ράβδο όχι με μανδύα σωστά βαλμένο με σωστή αγκύρωση. Τωρά οτι ίσως είναι υπερβολικό να το καταλάβω για το ότι είναι λάθος θα ήθελα μια εξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο με το εύρος της συζήτησης που ξεφεύγει από την βασική θεματολογία του τίτλου...

Ωστόσο, θα συνδράμω κι εγώ καταθέτοντας την εμπειρία μου. Οι παλιοί κλωβοί sidefor ήταν μια κάποια λύσις, ωστόσο διαπίστωσα ότι σε μεγάλο ποσοστό (πολύ μεγάλο για βιομηχανικό προϊόν) δεν κάλυπταν τις κανονιστικές απαιτήσεις.

Όσο για το νέο προϊόν, είναι καθαρά θέμα τιμής και διαθεσιμότητας το αν θα προτιμηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σιδερα..

Η ΣΙΔΕΝΟΡ μπορει να βγαζει οτι θελει..

Εγω θα επιλεξω αν το χρησιμοποιησω...

Σου λεω εδω ειναι απαγορευτικες οι τιμες..

terry

ποσο εχει στα χανια ο μανδυας

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω τη Δευτερα και θα σου πω...

Εχω κανα 6μηνο να παρω τιμες...

 

Πολυ χοντρικα πριν 6μηνες ο μανδυας ο ετοιμος ειχε κοντα στα 95λεπτα το κιλο...

Link to comment
Share on other sites

Terry

 

Μιας και βλέπω ότι έχεις ασχοληθεί με το θέμα του μανδύα για πες μου ένα υποστύλωμα 80Χ80 (σίδηρο) 5τμητο μπορείς να το φτιάξεις σωστά με μανδύα; Εδώ οι μαντράδες-σιδεράδες σηκώνουν τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χοντρικα πριν 6μηνες ο μανδυας ο ετοιμος ειχε κοντα στα 95λεπτα το κιλο...

 

ωχ . αστο στεφανια και αμα πει κουβεντα ο σιδερας δωστον καμια σφαλιαρα .:P:oops:

τι γινεται εκει, στην αντιμετ πηγες

 

εδω ειναι διπλα το εργοστασιο και τα πραγματα στης τιμες ειναι πολυ καλυτερα

το ισιο εχει 0,62 + φπα

ειτε μανδυες ειτε sidefor απο 0,70 ως 0,72 . στο ντουκου αλλαζει η τιμη8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.