Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιματισμός / εξαερισμός υποσταθμού


GeorgeS

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

θα ήθελα την βοήθεια σας και μάλιστα όσο πιο γρήγορα μπορείτε

 

 

Σε κτίριο που επιβλέπω εκσυγχρονίζεται ο υποσταθμός που διαθέτει στο υπόγειο καθώτι η συνεχής αύξηση του φορτίου και κυρίως η εγκατάσταση 2 μεγάλων αντλιών θερμότητος έφτασαν το Μ/Σ σε οριακά επίπεδα.

 

Το ερώτημα είναι το εξής : Τοποθετούνται δύο νέοι Μ/Σ σε νέους χώρους. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι πραγματικά είναι αδύνατον να δημιουργηθεί το κατάλληλο δίκτυο αεραγωγών για τον εξαερισμό τους (δεν υπάρχει καμιά όδευση). Ο εργολάβος πρότεινε να χρησιμοποιήσουμε split (air condition). Το έχω δει και σε άλλα κτίρια, αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο "σύννομο" είναι. Γίνεται αυτό ? η λύση κλιματιστικών ενδείκνυται για τη ψύξη των χώρων Μ/Σ ? (Ο παλαιός Μ/Σ εξαεριζόταν με έναν αρχαίο και πατενταρισμένο τρόπο αμφιβόλου αξιοπιστίας).

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ δε μπορεί να σε βοηθήσει; Δεν έχω ασχοληθεί με Υ/Σ αλλά νομίζω πως πρέπει να ικανοποιείς τις απαιτήσεις της ΔΕΗ για να σου εγκαταστήσει Υ/Σ.

Link to comment
Share on other sites

οι απαιτησεις της ΔΕΗ, εχουν σχεση με τον ογκο του χώρου, δεν θα εχεις προβλημα απο εκεί. ολα περνάνε με την ΔΕΗ (πελάτες θέλουν).

 

Για split το έχω δει αρκετα συχνά, δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά ίσως εξ'αποκλεισμού άλλων μεθόδων καταλήξεις εκεί....

 

Ξαναδες τις οδεύσεις για αεραγωγούς....(ίσως και με ανορθόδοξο τρόπο, είναι πάντοτε καλυτερο από τα split units).

Link to comment
Share on other sites

οι απαιτησεις της ΔΕΗ, εχουν σχεση με τον ογκο του χώρου, δεν θα εχεις προβλημα απο εκεί. ολα περνάνε με την ΔΕΗ (πελάτες θέλουν).

 

Για split το έχω δει αρκετα συχνά, δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά ίσως εξ'αποκλεισμού άλλων μεθόδων καταλήξεις εκεί....

 

Ξαναδες τις οδεύσεις για αεραγωγούς....(ίσως και με ανορθόδοξο τρόπο, είναι πάντοτε καλυτερο από τα split units).

 

΄Μηπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός ως προς τις απαιτήσεις της ΔΕΗ σε σχέση με τον έγκο του χώρου ? Μιλάμε πάντα για το χώρο όπου θα τοποθετηθεί ο Μ/Σ. Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες απαιτήσεις ? κάποια σχέση παροχής αέρα κλπ ?

 

Τελικά, έχω καταλήξει στην εξής λύση και θα ήθελα τα σχόλια σας. Επειδή το να βάλω σπλιτ μέσα στο χώρο του κάθε Μ/Σ θέτει θέματα ασφάλειας ως προς τη συντήρηση τους (ποιος θα μπει να δουλέψει εκει μέσα), λέω να βάλω μια καναλάτη μονάδα και να δώσω παροχή ψυχρού αέρα με στόμια (λογικά θα πρέπει να είανι με fire damper). Βέβαια η "εξωτερική" μονάδα θα μπεί μέσα στο γκαράζ και θα βγάζει εκεί τον ζεστό αέρα (είναι πρόβλημα αυτό ? υπάρχει κανάς κανονισμός σχετικά? )

Link to comment
Share on other sites

μολις κανεις αιτηση στην ΔΕΗ, θα ερθουν και θα δουν τον χώρο. Υπάρχει αντίστοιχη οδηγια διανομής. Κοιτάνε τον χώρο, τις διαστάσεις. Για τον αερισμό δεν θυμάμαι αν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση. Πιστεύω ότι η μονάδα που λες, δεν πρέπει να έχει πρόβλημα. ¨ετσι και αλλιώς όποτε ο υποσταθμός κλείνει για να γίνει προγραμματισμένη συντήρηση, μπορείς να κανονίζεις να γίνεται και συντήρηση της κλιματιστικής μονάδας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν σε ότι αφορά το αερισμό του χώρου των Μ/Σ, τοποθετήθηκε κλιματιστική μονάδα η οποία προσάγει κλιματισμένο αέρα με στόμια στους χώρου των Μ/Σ. Όλα τα στόμια όπως και οι περσίδες επανακυκλοφορίας του αέρα μπήκαν με fire damper. Το ερώτημα είναι. Μήπως υπάρχει ανάγκη για τοποθέτηση ανιχνευτή υγρασίας στο χώρο ? εκτιμώ πως όχι διότι υποθέτω πως το θερμικό φορτίο του Μ/Σ μάλλον θα εκμηδενίζει οποιαδήποτε τυχόν υγρασία. Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Υποσταθμοί, Μ/Σ, θυμήθηκα την διπλωματική μου :)

 

Ανιχνευτης υγρασιας; Εδω υπαρχουν Μ/Σ σε υπογεια παλιων πολυκατοικιων που εχουν να συντηρηθουν (ελεγχος Δ.Α-αλλαγη λαδιων κτλ) πριν καν γεννηθω. Αυτα που ειδα τοτε εφριξα! Μ/Σ ασυντηρητος απο το 76!

 

Απο την μια GeorgeS ο κλιματισμενος αερας εχει χασει μερος της υγρασιας του κατα την ψυξη του. Απο την αλλη ο Μ/Σ ειναι τοσο θερμος που δεν μπορει να υγροποιηθουν πανω του οι υδρατμοι του δωματιου. Ουτε να περασουν μεσα στο λαδι μπορουν τοσο ευκολα. Πολυτελειες θα ελεγε καποιος.

 

Απο την δεη δεν ζητανε ανιχνευτη υγρασιας φανταζομαι.. Τουλ στην περιπτωση σου. Σε ενα αντλιοστασιο θα ηταν πιο λογικη απαιτηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.