Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντεταγμένες πλωτών μονάδων ΕΓΣΑ87 και φ,λ


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι μπλεγμένη η περίπτωση ή αν τα έχεις μπλέξει μόνος σου...

Και δεν βοηθάς καθόλου να καταλάβουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και γω πιστεύω ότι πολλοί δεν έχουν καταλάβει τι ακριβώς λέω. Η ουσία είναι μια. Έχω στα χέρια μου κάποιες λάθος συντεταγμένες φ,λ χωρίς να ξέρω σε ποιο σύστημα αναφοράς είναι. Αλλά είναι λάθος γιατί από όποιο σύστημα και να τις μετατρέψω σε ΕΓΣΑ δε είναι στη σωστή θέση. Οπότε με τα δεδομένα που έχω στα χέρια μου υπολογίζω από τον υπάρχοντα χάρτη τις σωστές συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ και αυτό είναι που προτίθεμαι να υπογράψω. Τίποτα άλλο. Ούτε μετατροπές ούτε συμβόλαια τιποτα. Από κει και πέρα είχα κάποιες απορίες που δε έχουν απαντηθεί από κανένα. Και επίσης επειδή πολλοί φίλοι με έχουν φοβήσει, θα ήθελα να ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχω σε περίπτωση που έχω κάνει κάποιο λάθος έστω και από αμέλεια. Χωρίς να ξέρω δε γίνεται να παίρνουν το κεφάλι σε όποιον κάνει κάποιο λάθος πάνω στη δουλειά του. Και πιστεύω και ότι ακόμα και έτσι να είναι υπάρχει μια μεγάλη διαδικασία για να φτάσουμε ως εκεί. Αλλά όπως είπα πολλοί φίλοι με έχουν φοβήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πως παρόλο που παρακολουθώ το θέμα, με έχεις μπερδέψει.

Εάν κατάλαβα σωστά:

- Εντόπισες το σημείο της εγκατάστασης σε διάγραμμα 1:5000 της ΓΥΣ εκ του οποίου εξήγαγες συν/νες σε ΕΓΣΑ87 (με μετατροπή ΗΑΤΤ--> ΕΓΣΑ87 είτε με μεμονωμένη μετατροπή είτε με γεωαναφορά όλου του φύλλου)

- Δοκιμάζεις μετατροπή των φ,λ που έχεις (από όλα τα πιθανά συστήματα προέλευσης) σε ΕΓΣΑ 87 και δεν ταιριάζει καμία με αυτές που εξήγαγες γραφικά από το διάγραμμα της ΓΥΣ.

- Προβληματίζεσαι αφένος περί του συστήματος προέλευσης και αφετέρου για την διαφορά των συν/νων ΕΓΣΑ87 με τις 2 μεθόδους.

Σωστά ως εδώ? Να τα βάλουμε σε μια σειρά για να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς όπως τα λες DIMITRIS80. Και συγγνώμη αν δε ήμουν αρκετά σαφής μέχρι τώρα. Μετά από το ξεκαθάρισμα λοιπόν που έγινε τώρα, ποιο είναι το πρόβλημα να υπογράψω ένα σχέδιο με τις συν/νες που υπολόγισα εγώ. Και δεύτερον, σε περίπτωση που έχει γίνει το οποιοδήποτε λάθος τι επιπτώσεις μπορεί να αντιμετωπίσω;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Και ακόμα μια ερώτηση. Το παραδοτέο τι θα είναι?

- Τοπογραφικό διάγραμμα που εμφανίζει την εγκατασταση λεπτομερώς κλπ κλπ στο οποίο ενσωματώνεται απόσπασμα ΓΥΣ στο οποίο τοποθετείς την έκταση?

- Απλή τοποθέτηση της έκτασης στο απόσπασμα ΓΥΣ.

 

Στην μέν πρώτη περίπτωση , στην ουσία αντιγράφεις και επικυρώνεις την δουλειά κάποιου άλλου ( αν δεν έχεις κάνει εσύ την αποτύπωση) και εάν δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μέλλον θα κυνηγάνε εσένα για εξηγήσεις λόγω προβλημάτων στην αποτύπωση κλπ κλπ. Δεν ενδιαφέρει κανεναν εάν το τοπογραφικό που φέρει την υπογραφή σου, προέρχεται από ίδια αποτύπωση ή εξ αντιγραφής. Εάν δε το διάγραμμα φέρει και δήλωση του Ν. 651/77 τότε υπάρχουν κυρώσεις που τις αναφέρει ο εν λόγω νόμος.

 

Στην δέυτερη περίπτωση, θα συνοδέψεις την εργασία με μια τεχνική έκθεση που θα αναλύεις τον τρόπο που δούλεψες, τις αναμενόμενες ακρίβειες κλπ. ώστε να είσαι καθαρός και να μην μπορεί κάποιος να σου προσάψει τίποτα.

 

Εγώ στην θέση σου πάντως, αφενός δεν θα υπέγραφα αποτύπωση αλλουνού αλλά θα αποτύπωνα ο ίδιος και μάλιστα με εξάρτηση που θα έκανα ο ίδιος (ευτυχώς με την τεχνολογία των GPS λογικά θα είναι εφικότ κάτι τέτοιο.)

Link to comment
Share on other sites

Μα όσο καλά και να γίνει η γεωαναφορά του 1:5000 πάλι είσαι με ακρίβεια >1μ. οπότε για τι τοπογραφικό μιλάμε;Σίγουρα δεν είναι 100μ αλλά και πάλι είσαι στο "περίπου" και στη θέση και στον προσανατολισμό.

Αν χρειαστεί δήλωση 651/77 τοτε ΜΗΝ το υπογράψεις αν δεν μετρήσεις ο ίδιος.

Τσέκαρε και απο τους ορθοφωτοχάρτες του κτηματολογίου να δείς αν πέφτει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σορρυ που άργησα να απαντήσω αλλά έλλειπα. Το παραδοτέρο θα είναι μια κάτοψη της μονάδας, και ενας χάρτης 1:5000 ΓΥΣ στον οποίο θα τοποθετείται η μονάδα. Δεν περιλαμβάνει καμιά δήλωση 651. Αλλά και δεν έχω συντάξει προς το παρόν καμία τεχνική έκθεση. Θέλω εδώ να διευκρινίσω ότι η μονάδα υφίσταται. Δεν είναι υπό κατασκευή. Υπάρχει εκέι χρόνια τώρα, όλες οι υπηρεσίες γνωρίζουν που βρίσκεται, απλά χρείάζονται κάποια σχέδια συμπληρωματικά για την περιφέρεια. Αλλά και επίσης ότι μιλάμε για θαλάσσια περιοχή. Δεν τίθεται θέμα προσβολής ιδιοκτησίας κάποιου άλλου και η ακρίβεια σε όλο αυτό δεν πρόκειται ούτως ή άλλως να είναι μεγάλη εκτός αν όπως λέτε το αποτυπώσω ο ίδιος (κάτι που είναι ανέφικτο γιατί βρίσκεται πολύ μακριά). Απλά κάποιος υπάλληλος του λιμεναρχείου ίσως ελέγξει το διάγραμμα. Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν γράψω τεχνική έκθεση τι πρέπει περιλαμβάνει ακριβώς; αλλά και σε περίπτωση που οι συν/νες είναι σωστές (γιατί έχω αναλάβει και άλλα σχέδια) αν πρέπει να αναγράψω ότι οι συν/νες είναι οι φέρομενες από το ισχύον συμβόλαιο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω συνάδελφε, εμένα δεν μ αρέσει να υπάρχει η υπογραφή μου σε διαγράμματα τα οποία δεν έχω συντάξει (και όταν λέω συντάξει εννοώ αποτύπωση, ενταξη, απόδοση, υπογράφη). Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις. Εάν δηλαδή π.χ. χρειαστούν να κάνουν εργασίες εκει, και πατήσουν στο τοπογραφικό με την υπογραφή σου και τελικά η αποτύπωση είναι προβληματική μπορεί κάποιος να πει "α κοίτα ο jonstam, "ώραία" δουλειά έκανε!". Καταλαβαίνεις τι εννοώ νομίζω.

Οσον αφορά την τεχνική έκθεση, νομίζω οτι κάπως πρέπει να δώσεις να καταλάει αυτός που θα διαβάσεις το διάγραμμα, πως οι συν/νες έχουν κάποια απόκλιση η οποία είναι ανάλογη της μεθόδου που χρησιμοποίησες. Μην πάει να βάλει κανείς GPS και δει 3-4 μέτρα διαφορά και αναρωτιέται τι γίνεται.

Από εκέι και πέρα, ειλικρινά είναι εκτός συζητησης να κάνεις δική σου ένταξη?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις. Εννοείται πως το ιδανικό είναι αυτό που λες. Δε ξέρω όμως κατά πόσο είναι εφικτό πάντα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ προσωπικά δε μπορώ να πάω να κάνω νέα αποτύπωση. Αλλά και να μπορούσα δε νομίζω ότι ο εργοδότης θέλει κάτι τέτοιο ή πρόκειται να πληρώσει για αυτό. Οποτε θεωρώ ότι αν και αποφευκτέο δεν είναι δυνατόν πάντα να αναλαμβάνεις μια δουλειά εξαρχής. Το θέμα πέρα από το να σχολιαστεί η δουλειά μου και η φήμη μου που σίγουρα με ενδιαφέρει είναι αν υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποια σοβαρότερη ευθύνη; Και αν ναι, σε περίπτωση που κάνω μια τεχνική έκθεση που λέω ότι τα δεδομένα βασίζονται στο συγκεκριμένο συμβόλαιο, και ότι δε έγινε αποτύπωση απο μένα αν με προστατεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.