Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το TEI, πολυτεχνείο. Αξίζει;


DimitrisZ

Recommended Posts

Οι απόφοιτοι του ΔΠΘ , που τον ξέρουν καλύτερα αφού έχουν προσωπική εμπειρία , τον εκτιμούν.

Οπότε κρίμα είναι να μείνουν ψευδείς εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την πληθώρα των εισακτέων πια στις σχολές ένα παράδειγμα έχω, δεν ανήκει στον χωρο των ΤΕΙ αλλά δείχνει το πόσο πρόχειρα έγιναν κάποια πράγματα :

Το 1995 οι εισακτέοι στην Αρχιτεκτονική ήταν 100 στην Αθήνα και 100 στην Θεσσαλονίκη

Το 2000 οι εισακτέοι ήταν 300 στην Αθήνα + 300 στην Θεσσαλονίκη + γύρω στους 800 σε άλλες τρεις σχολές που ιδρύθηκαν.

Διαφορά μέσα σε 5 χρόνια : + 1200 αρχιτέκτονες. Κάτι ανάλογο έγινε και σε άλλες ειδικότητες.

 

Να σημειώσω ότι από το 1995 έως το 2000 δεν έιχε αλλάξει τίποτα στις εγκαταστάσεις ή στο εργατικό δυναμικό (πλην ορισμένων 407) των παραπάνω σχολών ωστόσο τους φόρτωσαν από 200 άτομα.

 

Ναι ίσως να είναι σωστή η αντίληψη το να ιδρύονται σχολές για να μην "βγαίνουν" τα χρήματα εκτός Ελλάδος.

Αλλά αν είναι να γίνει αυτό με κάποιον πιο ορθολογιστικό τρόπο και πιο σταδιακά ώστε να στελεχώνονται και οι σχολές με τα ανάλογα άτομα, να αναβαθμίζονται οι σχολές οι οποίες έχουν δείξει με τα χρόνια μια σταθερότητα στην ποιότητα των σπουδών που προσφέρουν κτλ κτλ.

Τα ιδρύματα, ΤΕΙ, ΑΕΙ, δεν είναι καταστήματα fast food, βρίσκω έναν χώρο, αγοράζω τον εξοπλισμό, βρίσκω ένα άτομο ικανό να το τρέξει και κάνω το πείραμα να δω αν θα πιάσε σε αυτή την περιοχή...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε έτος μπαίνουν 1200 αρχιτέκτονες;! Και το ΤΕΕ είχε δώσει το ΟΚ και για νέα σχολή;!

 

Δηλαδή να δώσει κάποιος κατατακτήριες στα 23, να τελειώσει στα 28, άντε και με το στρατό να είναι 30, για να είναι ακόμα ένας από τους 1200 ετησίως. Πως αξίζει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Λέω αν αξίζει να σκοτωθείς με τις κατατακτήριες κτλ για να είσαι ένας από 800 που αποφοιτούν ετησίως; Θα σου προσφέρει όντως επ. αποκατάσταση αν είναι αυτό που θέλεις;

Link to comment
Share on other sites

Για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους.

Δεν κάνει το πτυχίο τον σωστό επαγγελματία αλλά η δουλειά που θα δείξεις.

Είσαι καλός στις μελέτες? Θα φανεί.

Είσαι καλός στην επίβλεψη? Θα φανεί.

Δηλαδή δεν μπορείς να πεις είμαι μηχανικάρα και είμαι παντού καλός !!

Αν είσαι έξυπνος συνεργάζεσαι με μια καλή ομάδα νέων μηχανικών με όρεξη για δουλειά και τα υπόλοιπα έρχονται από μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω από το 2000 ξαναμοιώθηκε ο αριθμός, αλλά σίγουρα παραμένει πάνω από τα 600 -700 άτομα ετησίως μαζί με μεταγραφές .

Σίγουρα δεν θα επιβιώσουν όλοι στον επαγγελματικό στίβο. Αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Δεν είναι το ζητούμενο τα παιδιά να ξεστραβώνονται στο διάβασμα και οι γονείς να σπουδάζουν τα παιδιά τους βάζοντας από το υστέρημα με το όνειρο ότι θα τα κάνουν επιστήμονες και κάπου θα απορροφηθούν. Πλέον δεν υπάρχει η αγορά να απορροφηθούν.

 

Επίσης κάπου ακούστηκε καλύτερα μορφωμένος παρά τίποτα.

Δεν είναι έτσι όμως. Γιατί στη νοοοτροπία μας πρέπει όλοι να έχουν ένα πτυχίο ανεξαρτήτως των σπουδών και της μόρφωσης που έχουν πραγματικά δεχτεί σε ένα αναμφιβόλου ποιότητας εκπαιδευτικό ίδρυμα;

Δεν είμαι πολύ ενημερωμένη με το εκπαιδευτικό σύστημα της Αγγλίας αλλά θυμάμαι μου είχε κάνει εντύπωση που υπήρχαν (φαντάζομαι τα αντίστοιχα ΤΕΙ) με πραγματικά όμως πρακτικό αντικείμενο όπως Ξυλουργική, επιπλοποιία, μαγειρική, σχεδιασμός ρούχων. Γιατί να μην υπάρχει κάτι τέτοιο και στην Ελλάδα; Αφού έχουμε το μικρόβιο να θέλουμε πτυχία γιατί να μην υπάρχουν πιο πολλές τέτοιου είδους τεχνολογικές σχολές ώστε να μην σνομπάρουμε και αυτά επαγγέλματα που τείνουν να εξαφανιστούν και όμως έχουν και παράδοση στην Ελλάδα και μπορόυν να καταλήξουν να είναι τέχνη από μόνα τους και να προσφέρουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;

 

τέλος πάντων είμαι τελείως off topic, συγγνώμη για τη παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

τα τμήματα που αναφέρεις υπάρχουν σε ΤΕΙ χρονια,

Τμήμα Σχεδιασμού και Παραγωγής Ενδυμάτων

Τμήμα Σχεδιασμού & Τεχνολογίας Ξύλου & Επίπλου

η μαγειρική διδάσκεται στις σχολές τουριστικών επαγγελμάτων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.