Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ΕΑΠ-ΔΧΤ 51


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον θα το παρατήσω. Δε μπορώ και δε θέλω να μάθω τόσα για την επιστήμη του πολιτικού μηχανικού και θα διαδώσω να μην το προτιμάνε οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί. Είχα υπ' όψιν μου ότι θα είχε τέτοια θέματα αλλά δε περίμενα να εμβαθύνει τόσο.

 

Έγινα κι εγώ δεκτός στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακο αλλά ομολογώ πως με προβλημάτισαν λίγο αυτά που γράφεις. Φαντάζομαι πως εφόσον είναι τόσο δύσκολα ακόμα και για τους ΠΜ για όλους τους υπόλοιπους θα είναι σχεδόν ακατόρθωτα και ρωτάω: Οι διδάσκοντες δεν φροντίζουν ώστε το μάθημα να γίνεται σε μία πιο λιτή βάση ώστε να μπορούν να το αντιληφθούν και οι όσοι δεν είναι ΠΜ; Άλλωστε, τις γνώσεις αυτές τις χρειαζόμαστε υποτίθεται για να διαχειριστούμε ένα έργο και όχι για να φτάσουμε στο επίπεδο να κάνουμε μία στατική μελέτη π.χ. Από την στιγμή που γίνονται δεκτοί όλοι οι μηχανικοί και όχι μόνο οι ΠΜ δεν θα έπρεπε να επανεξεταστεί το επίπεδο δυσκολίας μίας τέτοιας ειδικής ενότητας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να σε προβληματίσουν αρκετά συνάδελφε.

 

Η εμπειρία μου είναι αρκετά μικρή. Ομολογώ ότι τα πηγαίνω μια χαρά βέβαια. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα αυτό δεν οφείλετε στους καθηγητές αλλά σε προσωπική αφιέρωση χρόνου στο διάβασμα και στο ψάξιμο. Ποιό πολύ μάλλον στο ψάξιμο να σας πω την αλήθεια.

Οι 4 ώρες κάθε φορά που έχεις ΟΣΣ είναι πάρα πολύ λίγες για τόσα πολλά θέματα. Ακόμα και να θέλει ο καθηγητής να βοηθήσει σε 4 ώρες μόνο τι να προλάβει να σου πει.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν εμβαθύνει κάθολου (τουλάχιστον ότι είδα μέχρι τώρα), όλα τα θέματα τα πιάνουμε πολύ επιδερμικά εγώ θα ήθελα να ''χωθούμε ακομη ποιό μέσα''. Αλλά οκ κατανοώ το πνεύμα του συναδελφου και το δικαιολογω.

 

Τις προάλλες έμαθα ότι αυτό το μεταπτυχιακό είναι μέσα στα πρώτα τα οποία τα παρατούν οι φοιτητές.

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Φέτος επιλέχτηκα κι εγώ στο μεταπτυχιακό και επέλεξα τις ΔΧΤ50 και ΔΧΤ51.

Μήπως θα μπορούσα να έχω κι εγώ τις σημειώσεις για τις ενότητες αυτές;

Το email μου είναι: [email protected] 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες συναδελφε.

Καλο κουραγιο...

 

Αυτες οι σημειωσεις εγω νομιζω οτι ειναι αστικος μυθος...

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Καλημέρα σας, επειδή βρήκα λίγο χρόνο σήμερα, σας έχω στείλει μεηλ.

Σε παρακαλώ μπορεις να μου στειλεις τις Εργασιες της θεματικης ενοτητας ΔΧΤ51

Σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Φάνης

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα σε Όλους!

Είμαι Αρχιτέκτων μηχανικός και ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό ΔΧΤ. Διάβασα με προσοχή όλα αυτά που γράφτηκαν κατα καιρούς και κυρίως παλιότερα αλλά υποθέτω πως η κατάσταση δεν θα έχει αλλάξει πολύ όσων αφορά την ύλη την ενοτήτων.
 

Μέσα σε όλα, αυτό που με προβλημάτισε αρκετά ήταν εκεί που αναφέρθηκε οτι σε μια Θ.Ε. γίνεται και υπολογισμός σκυροδέματος, στατικές μελέτες κλπ. Δηλαδή οι εργασίες είναι με ασκήσεις, υπολογισμούς κλπ? Για τι βαθμό δυσκολίας μιλάμε? 

 

Επίσης όταν κάποιος καταφέρει να το τελειώσει τι απήχηση έχει στον ιδιωτικό τομέα? Αξίζει να το κάνει κάποιος? Απ' όσο ξέρω τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού τουλάχιστον, δεν είναι τοσο απαιτητικα αλλά είναι εξίσου δυνατά. Το ΔΧΤ που βρίσκεται στην αγορά εργασίας?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω τελειώσει πριν 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

 

Οι εργασίες είναι όλες με ασκήσεις και υπολογισμούς εκτός από μια θεματική (αυτή με τις νομοθεσίες).

Τώρα όσον αφορά την την απήχηση, τι να σου πω....αν πας βιογραφικό στον ΑΚΤΩΡΑ φαντάζομαι θα μετρήσει... αν το δώσεις στο τεχνικό γραφείο του κυρ μήτσου δεν νομίζω....  

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, dimidomo said:

Το έχω τελειώσει πριν 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

 

Οι εργασίες είναι όλες με ασκήσεις και υπολογισμούς εκτός από μια θεματική (αυτή με τις νομοθεσίες).

Τώρα όσον αφορά την την απήχηση, τι να σου πω....αν πας βιογραφικό στον ΑΚΤΩΡΑ φαντάζομαι θα μετρήσει... αν το δώσεις στο τεχνικό γραφείο του κυρ μήτσου δεν νομίζω....  

χαχαχα ναι όταν αναφέρω τον ιδιωτικό τομέα εννοώ μεγάλες κατασκευαστικές. Γενικά έχω εργαστεί ως Construction PM στο εξωτερικό και ποτέ δεν χρειάστηκε να κάνω υπολογισμούς. Ήμουν καθαρά στο διαχειριστικό κομμάτι. Έχω κάνει όμως πολύ στατική μελέτη στο πανεπιστήμιο και δεν το λάτρεψα ας πούμε...

Μάλλον δεν θα το κάνω τελικά. Σέυχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου!!!

Link to comment
Share on other sites

E.S το μεταπτυχιακό θα έχει στατικά αλλά άλλου είδους ασκήσεων. πχ. Ασκήσεις που αφορούν τα οικονομικά (αποσβέσεις μηχανημάτων), διαγράμματα Gantt -MS Project, υπολογισμούς για δρόμους, γέφυρες, φράγματα, στραγγιστήρια, χωροθέτηση μηχανημάτων σε εργοτάξιο και ένα σωρό ακόμη.

Μεγάλη ύλη. Θέλει διάβασμα και χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.