Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

nik, θες να μου πεις οτι η ευρωστια του ΤΣΜΕΔΕ εξαρταται απο αν οι ανεργοι μηχανικοι θα πληρωνουν τις εισφορες? Ωραιο ταμείο λοιπόν έχουμε, να το χαιρόμαστε.

 

Και δε ξεσπάω σε σένα. Αλλά όταν κάνεις τέτοιες δηλώσεις, μη περιμένεις κατανόηση.

 

Το ίδιο το ταμείο αυτοχαρακτηρίζεται πλεονασματικό, με υγιή αποθέματα. Και ωστόσο, για να πάρει ο συνταξιουχος μηχανικός την συνταξή του, περιμένει εμένα, την άνεργη, να χώσω τις εισφορές μου? Και είναι αυτό ένα ταμείο για το οποίο εσύ περηφανεύεσαι και αποταμιεύεις λεφτά ώστε σε πιθανή ανεργία σου, να μη χάσεις λεπτό και να πληρώνεις κανονικα εισφορές?

 

Λες:"Αν δεν σου περισσεύουν να πας να τα βρεις ή να τα φύλαγες όταν τα είχες". Τι να κάνω? Να πουλήσω το νεφρό μου? Να κάνω βίζιτες? Να γίνω ζητιάνα μόνο και μόνο ώστε ο συνταξιούχος μηχανικός να πάρει τη σύνταξη των 1800 ευρώ? Είναι λογική αυτό ή εγώ απλά τρελάθηκα?

 

Υ.Γ. Στο φανάρι αν δεις κανα ζητιάνο, δως το ένα ευρώ. Μπορεί να είναι κανά άνεργος μηχανικός που ψάχνει να βρει 1000 ευρώ να τα δώσει στο ΤΣΜΕΔΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

lazarosk, με σοκάρεις... Υποτίθεται ότι στο πρόσωπο του nik βρήκες την αδελφή-ψυχή σου, μιας και πιστεύετε σε αυτό το θεμα τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Λάθος κατάλαβες .

Άλλο το να βρούμε κάποιες λύσεις σε αυτό το πρόβλημα που έχουμε και άλλο στο να καταφύγουμε δικαστικά στην επίλυση του .

Σήμερα τα δικαστήρια έχουνε χιλιάδες υποθέσεις να εκδικάσουν και κάθε ημέρα προστίθενται και άλλες τόσες .Δεν είναι λοιπόν η λύση μας το δικαστήριο διότι θα περάσουν χρόνια μέχρι να πάρουμε σειρά .

Το ζητούμενο είναι σύντομες λύσεις και τρόπους επίλυσης του προβλήματος και όχι μακροχρόνιες λύσεις .

Link to comment
Share on other sites

lazarosk, off topic:

Στο ποστ σου είδα ότι θα καλύψεις το κόστος για το Φ/Β πάρκο σου με δικά σου κεφάλαια (λεφτά υπάρχουν παιδιά!!!!).

Δώσε ρε Λαζαρε ένα χιλιαρικάκι και σε μένα, σήμερα μου ήρθε το ραβασάκι του ΤΣΜΕΔΕ. Χαχαχαχαχα.

Πέρα από την πλάκα, μπράβο ρε θηρίο που έχεις το κεφάλαιο για μια τέτοια επένδυση.

 

on topic:

η λύση πρέπει να γίνει δικαστικώς. δε βλέπω καμμιά προθυμία του ΤΣΜΕΔΕ να κάνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Spgirl,

 

Αν έφτανες στο σημείο να πουλήσεις το νεφρό σου ή να κάνεις βίζιτες δεν 8α το κανες για να καλύψεις ΤΣΜΕΔΕ, εγώ τουλάχιστον στη θέση σου θα είχα καλύτερες ιδέες....(πλάκα κάνω προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

Link to comment
Share on other sites

spgirl off topic:

Από το να τα βάλω στην τράπεζα και να μου τα φάνε καλύτερα επένδυση στην ΔΕΗ και ότι γίνει γίνει .

 

 

on topic:

Δικαστικά θα πάρει χρόνια .Αλλά και εγώ για εκεί προβλέπω να πάνε στο τέλος τα πράγματα αν δεν μας προλάβει πρώτα η πτώχευση .

Link to comment
Share on other sites

tasosx, μα ο nik είπε να βρω λεφτά για το ΤΣΜΕΔΕ πάσει θυσία, οπότε και γω θα κάνω τα πάντα για το ΤΣΜΕΔΕ, αυτό το τέλειο, υπερσύχρονο και πάνω από όλα δίπλα στον εργαζόμενο/άνεργο ασφαλισμένο του...

Link to comment
Share on other sites

nik, θες να μου πεις οτι η ευρωστια του ΤΣΜΕΔΕ εξαρταται απο αν οι ανεργοι μηχανικοι θα πληρωνουν τις εισφορες? Ωραιο ταμείο λοιπόν έχουμε, να το χαιρόμαστε.

 

Και δε ξεσπάω σε σένα. Αλλά όταν κάνεις τέτοιες δηλώσεις, μη περιμένεις κατανόηση.

 

Το ίδιο το ταμείο αυτοχαρακτηρίζεται πλεονασματικό, με υγιή αποθέματα. Και ωστόσο, για να πάρει ο συνταξιουχος μηχανικός την συνταξή του, περιμένει εμένα, την άνεργη, να χώσω τις εισφορές μου? Και είναι αυτό ένα ταμείο για το οποίο εσύ περηφανεύεσαι και αποταμιεύεις λεφτά ώστε σε πιθανή ανεργία σου, να μη χάσεις λεπτό και να πληρώνεις κανονικα εισφορές?

 

Λες:"Αν δεν σου περισσεύουν να πας να τα βρεις ή να τα φύλαγες όταν τα είχες". Τι να κάνω? Να πουλήσω το νεφρό μου? Να κάνω βίζιτες? Να γίνω ζητιάνα μόνο και μόνο ώστε ο συνταξιούχος μηχανικός να πάρει τη σύνταξη των 1800 ευρώ? Είναι λογική αυτό ή εγώ απλά τρελάθηκα?

 

Υ.Γ. Στο φανάρι αν δεις κανα ζητιάνο, δως το ένα ευρώ. Μπορεί να είναι κανά άνεργος μηχανικός που ψάχνει να βρει 1000 ευρώ να τα δώσει στο ΤΣΜΕΔΕ.

οχι μόνο δεν θα έπρεπε οι άνεργοι συναδελφοι να πληρώνουν εισφορές, αλλά τουναντίον θα επρεπε το ΤΣΜΕΔΕ να υποστηρίζει, έστω συμβολικά, αυτους τους συναδελφους. Αυτό είναι το κοινωνικό κράτος για το οποίο αναγκαστικα πληρωνουμε εισφορές. Τι τα θέλει τα αποθεματικά αν δεν υποστηρίζει τον κλάδο μας?

 

Επίσης, οσον αφορά το θέμα συνταξης για τη γενια μας (1998 και έπειτα) δεν παιζει σε καμια περιπτωση το σεναριο των 1800€/μηνα. Είχε σχετικό θέμα το ΤΕΕ, μετά την προσφατη μεταρυθμιση...

 

Όταν είσαι άνεργος υπάρχει πρόβλημα είτε είσαι νέος, είτε μεγαλύτερος.

Όμως το πρόβλημα δεν λύνεται με το να διαλύσουμε το ασφαλιστικό ταμείο μας. Το οποίο, από όλες τις απόψεις και ιδιαίτερα σήμερα, είναι σημαντικό να υπάρχει για τους μηχανικούς και ιδιαίτερα για τους νεότερους.

Επειδή υπάρχουν μεγαλύτερα προβλήματα στους νέους μηχανικούς για αυτό τα πρώτα πέντε χρόνια οι εισφορές είναι 50% και η προσαύξηση μπορεί να αρχίσει μετά δέκα χρόνια.(κάτι που δεν συμφέρει κατά βάθος τους νέους, γιατί τους αφαιρεί δέκα συντάξιμα χρόνια).

Ας προτείνουμε και άλλα μέτρα ανακούφισης των νέων και ιδιαίτερα των ανέργων. Όχι όμως να αρνηθούμε τη ανάγκη της κοινωνικής ασφάλισης, η οποία είναι διικαίωμα και κατάκτησή μας και όχι βάρος.

οκ, γιατι να μην μπορούμε να ασφαλιστουμε σε φορέα της επιλογής μας? ντε και καλά στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

tasosx, μα ο nik είπε να βρω λεφτά για το ΤΣΜΕΔΕ πάσει θυσία, οπότε και γω θα κάνω τα πάντα για το ΤΣΜΕΔΕ, αυτό το τέλειο, υπερσύχρονο και πάνω από όλα δίπλα στον εργαζόμενο/άνεργο ασφαλισμένο του...

Ειμαι περιεργος να δω, αν βγει αυριο η διοικηση του ταμείου και ζητήσει αυξηση των εισφορών κατά 30~40% λόγω του οτι τα εσοδα που ειχε από τις προμηθειες σε οικ. αδειες, δημοσια έργα και εγγυητικές εχουν σχεδον εκμηδενιστεί, τι θα μας πει ο συναδελφος Nik και όσοι συντασσονται μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.