Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Συνάδελφε tasosx, εγώ θα το έγραφα και ως εξής:

κοινωνικό κράτος <=> εγγύηση ελάχιστου αποδεκτού ατομικού εισοδήματος.

 

ολα τα άλλα είναι πλέον κομματικά συνθήματα χειραγώγησης των πολιτών. Κι εγώ αν ήμουν πρωθυπουργός αυτό θα έλεγα - πληρώστε για να μην καταρρεύσει το κοινωνικό κράτος - (γεμίστε δηλαδή τον κουβά για να τον διαχειριστούμε όπως νομίζουμε εμείς οι 300 και τα τσιράκια μας).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς και δεν απολογούμαι και δεν υπερασπίζομαι το ΤΣΜΕΔΕ. Χίλια προβλήματα και χίλια παράπονα και χίλιοι κίνδυνοι. Ότι αναφέρω είναι στοιχεία που κατά καιρούς έχουν αναφερθεί σε διάφορες δημοσιεύσεις. Πιστεύω ότι είναι σωστά.

 

Τα στοιχεία που παρέθεσα είναι με τιμές 2007, σήμερα ισχύουν τα παρακάτω:

Πάντα για ασφαλισμένους μετά το 1993, γιατί οι πριν το 1993 παίρνουν εφάπαξ 11038,30 € και κύρια σύνταξη 891,58 €, στην προσαύξηση οι συντάξεις είναι ίδιες.

Κύρια σύνταξη 35 χρόνια ασφάλισης 1.185,80 €

Προσαύξηση 35 χρόνια ασφάλισης 693,34 € Χ 70% = 485,34 €

Επικουρικό 35 χρόνια ασφάλισης 693,34 Χ 20% = 138,67 €

Σύνολο 1809,81 €.

Εφάπαξ 35 χρόνια ασφάλισης 20.627,16 €

(693,34 € η 1η Ασφαλιστική κλίμακα επί της οποίας υπολογίζονται οι εισφορές και οι παροχές)

Αναζητήστε στοιχεία στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ. Κάνετε διασταύρωση και επιβεβαίωση.

Ο Μπρεχτ σε ένα ποίημα του έγραφε:

"Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος

καθόλου δεν το ξέρεις

Έλεγξε το λογαριασμό

Εσύ θα τον πληρώσεις"

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε για ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΣΜΕΔΕ και κάποιοι πληρώνουν οικειοθελώς και προσαύξηση, τι να λέμε..

 

 

Δηλαδή εσύ τι προτείνεις ? Να είμαστε ανασφάλιστοι ? Να μπαίνουμε στο ΤΣΜΕΔΕ όποτε γουστάρουμε ? Επειδή και καλά δεν υπάρχουν τα λεφτά ? Το ταμείο είναι οκ επειδή το πληρώνουμε βρέξει - χιονίσει λόγω ειδικότητας και όχι λόγω εργασίας. Όποιος δεν έχει λεφτά ας μην γραφότανε και να δουλεύει μαύρα. Εγώ οικοδόμος να κυνηγάω τα ένσημα δεν θέλω να γίνω. Δεν είναι στη φύση μου.

 

Καταλαβαίνετε τι θα γίνει εάν η ασφάλιση μετατραπεί σε ένσημα ? Μαύρα ένσημα. Ο καθένας θα υπογράφει ότι θέλει για να μαζέψει ένσημα. Θα πωλούνται μελέτες για τα ένσημα. Αυτό θέλετε ? Είναι στη φύση του μηχανικού κάτι τέτοιο ? To να δώσει κάποιος 100-200 ευρώ το μήνα για την ασφάλιση του είναι υποχρέωση του, έχει δεν έχει δουλειά. Προσέχουμε για να έχουμε. Αλλιώς πάμε για 1000Ε σύνταξη τον μήνα και τελειώνουμε. Είναι τιο ζωή θέλουμε να επιλέξουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nik, διαφωνώ στα περί μαύρων "ενσήμων" κτλ.

 

Αυτό που ζητούν οι προηγούμενοι συνάδελφοι, είναι ουσιαστικά αυτό που ισχύει και στους αποφοίτους ΤΕΙ που ασφαλίζονται στον ΟΑΕΕ. Όσο μπορεί κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ να υπογράψει μια μελέτη ενώ έχει κάνει διακοπή στον ΟΑΕΕ, τόσο θα μπορεί και ένας διπλωματούχος, αν το ΤΣΜΕΔΕ λειτουργεί ανάλογα με τον ΟΑΕΕ.

 

Προφανώς όποιος και από τους δύο καταφέρει να υπογράψει οποιαδήποτε μελέτη, επίβλεψη, κατασκευή, κτλ. θα είναι παράνομος.

Link to comment
Share on other sites

Το ταμείο είναι οκ επειδή το πληρώνουμε βρέξει - χιονίσει λόγω ειδικότητας και όχι λόγω εργασίας. Όποιος δεν έχει λεφτά ας μην γραφότανε και να δουλεύει μαύρα.

 

Ευελπιστώ να μην το εννοείς σοβαρά αυτό, γιατί ουσιαστικά υποτιμάς πολύ συναδέλφους σου.

 

Υ.Γ. Αν σου περισσεύει κανά 1000 ευρώ, δως τα μου εμένα της χαζής. Μου ήρθε το ραβασάκι και γω είμαι ένα χρόνο άνεργη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου περισσεύουν να πας να τα βρεις ή να τα φύλαγες όταν τα είχες. Γιατί μιλάμε για την σύνταξη σου . Όχι για κινητά, ίντερνετ, γυμναστήρια κ.τ.λ. Η ασφάλιση είναι ήδη κοινωνικό αγαθό. Εμείς εδώ ζητάμε κοινωνικό κράτος πάνω στο κοινωνικό κράτος. Εντάξει στο τέλος να πούμε ένσημα ...και 800 - 1000 Ε σύνταξη!

Link to comment
Share on other sites

Απευθύνεσαι σε ανέργους με αυτά τα επιχειρήματα, στα σοβαρά?

 

Νομίζω πώς δεν αντιλαμβάνεσαι τη μορφή της αγοράς εργασίας ειδικά για νέους μηχανικούς χωρίς τις πλάτες άλλων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου περισσεύουν να πας να τα βρεις ή να τα φύλαγες όταν τα είχες. Γιατί μιλάμε για την σύνταξη σου . Όχι για κινητά, ίντερνετ, γυμναστήρια κ.τ.λ.

 

Μπορείς να καταλάβεις ότι υπάρχουν κάποιοι που κάποτε δούλευαν και τώρα είναι άνεργοι? Σου είναι εντελώς αδύνατο να νοιώσεις έστω και λίγο συμπάθεια σε πολλούς συναδέλφους σου που είναι σε αυτή τη θέση? Επειδή εσύ μπορείς και το παίζεις άνετος, δε μπορούν όλοι...

 

1. Δε μου περίσσευαν ποτέ. Από 25 χρονών δε ζητάω λεφτά από τον πατέρα μου.

2. Δε ξοδεύω σε λούσα κτλ.

 

Υ.Γ. Που και που να νοιώθουμε τον διπλανό μας, γτ υπάρχει πιθανότητα να βρεθούμε στην θέση του. Είναι η τελευταία φορά που σου μιλάω ευγενικά. Αν συνεχίζεις να είσαι ερεστικός, δε θα μαι πια ευγενική...

Link to comment
Share on other sites

Ενώ εσύ ξέρεις ότι θα πάρεις σύνταξη 2000+ και θα πας Μπαχάμες...

Καλά αυτό που λες για υποχρέωση 100-200 ευρώ το μήνα για ασφάλιση είναι για γέλια. Με αυτά τα λεφτά κάνω ιδιωτική και έχω ελικόπτερο για μεταφορα στο Ιατρικό. Σιγά τις παροχές του ΤΣΜΕΔΕ στην υγεία...

Αμ το άλλο όταν είχες να μάζευές? Εγώ μαζεύω για να κάνω κάτι στην ζωή μου (πχ σπίτι, συγκατοίκηση με την κοπέλα μου, αμάξι) και όχι να έχω στο βάθος του μυαλού μου τον μπαμπούλα του ταμείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.