Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Αυτόν τον νόμο(?) που λέει πως δεν μπορεί να γίνει διακοπή του επαγγέλματος τον έχει δει κανένας;

 

Διακοπή επαγγέλματος (στη ΔΟΥ σου) κάνεις αύριο το πρωί. Δε σε εμποδίζει κανείς. Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και χωρίς "ανοιχτά βιβλία" δε γίνεται να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ (και να εγγραφείς σε άλλο ταμείο) καθώς συνεχίζεις να υποχρεούσαι πληρωμής εισφορών "ελεύθερου επαγγελματία" (από αυτό και μόνο φαίνεται η ειρωνία!).

Δε θυμάμαι που το έχω δει για να σου πω συγκεκριμένο νόμο, είναι πάντως γνωστό και έχει συζητηθεί πολύ καθώς επίσης υπήρξαν αναλυτικές περιγραφές από (πρώην) συναδέλφους που διεγράφησαν οριστικά και αναγκαστικά από το ΤΕΕ κι εδώ στο forum. Το νομικό πλαίσιο λειτουργίας του ΤΣΜΕΔΕ βρίσκεται εδώ από όσο είδα: http://www.tsmede.eu/ΠληροφορίεςτουΤΣΜΕΔΕ/ΤοΤαμείοΜας/ΝόμοιΊδρυσης/tabid/306/language/el-GR/Default.aspx

 

Πάμε να διαβάσουμε για να ξέρουμε και πως πρέπει να κατευθυνθούμε λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι για αυτό μιλούσα. Για διακοπή από το ταμείο.

Διάβασα τον ΑΝ του 40 όπου λέει πως μπορεί να γίνει διαγραφή και επανεγγραφή μετά από 6μηνο.

Αλλά στην αρχή λέει πως υποχρεωτικά τα μέλη του ΤΕΕ είναι και μέτοχοι (έτσι μας λέει) στο ΤΣΜΕΔΕ.

Άρα το θέμα είναι η διαγραφή και επανεγγραφή στο ΤΕΕ.

Αυτό που θα το βρούμε αν το λέει πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόλαβα και έριξα μια πρόχειρη ανάγνωση στα 3 πρώτα (χρονολογικά) ΦΕΚ (το 4ο νομίζω δεν αφορά το συγκεκριμένο θέμα) και καταλήγω κι εγώ στο συμπέρασμα ότι το κώλυμα μάλλον το δημιουργεί και το προβάλλει το ΤΕΕ και όχι το ΤΣΜΕΔΕ. Το ΤΣΜΕΔΕ λέει απλά ότι όποιος έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Μηχανικού ασφαλίζεται στο ΤΣΜΕΔΕ. Το θέμα είναι με ποιά λογική το ΤΕΕ δεν δέχεται την προσωρινή κατάθεση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος και την επαναχορήγηση αυτής όταν ζητηθεί από το μέλος, χωρίς ούτε καν ξανά εξετάσεις εννοείται. Και οι Δικηγόροι το ίδιο θέμα έχουν (πρέπει να διαγραφούν από τον Δικηγορικό τους Σύλλογο για να απαλλαγούν των εισφορών τους στο Ταμείο Νομικών) αλλά εκεί αυτή η διαγραφή από όσο ξέρω είναι εφικτή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

δεν θα συμφωνήσω μαζί σας για το θέμα του "μονόδρομου",γιατί πολύ απλά ένας μονόδρομος προυποθέτει πορεία προς τα εμπρός και εγώ προσωπικά μετά από ένα χρόνο αναζήτησης,πορείας με τα πόδια καλύτερα και παίζοντας καθαρά(χωρίς γνωριμίες και βύσματα δηλαδή) συνάντησα μπροστά μου τοίχο απροσπέλαστο που δεν έσπαγε ούτε με ΗΙLΤΙ νέο μοντέλο!

Μάζεψα τα μπογαλάκια μου λοιπόν(δεν περιελάμβαναν παπούτσια δυστυχώς γιατί έλιωσαν στον μονόδρομο)και έφυγα για εξωτερικό,βρήκα κάτι ...

Από το ΤΕΕ μου είπαν ότι μπορώ να διαγραφώ,ίσως,από το τσμεδε μόνο ύστερα από γραπτή δήλωση πού θα εξηγώ τους λόγους,οικονομική κρίση για παράδειγμα!

Ακόμα δεν το έκανα,είμαι λιγάκι ξεροκέφαλος και καθημερινά παρακολουθώ από 2 διαφορετικά ελληνικά κανάλια και ένα διεθνή, ειδήσεις ,από την Ελλάδα μας.

Κάποτε ένας επιτυχημένος συνάδελφος μου είπε ότι, ο σωστός μηχανικός βρίσκει και εφαρμόζει την ασφαλέστερη-οικονομικότερη-ταχύτερη λύση!Υπό αυτό το σκεπτικό δεν μπορείς να πληρώνεις σταθερό χρηματικό ποσό σε οργανισμό, που σήμερα, μόνο αβεβαιότητα σου προσφέρει γιατί πολύ απλά το αβέβαιο και ακόμα χειρότερα το λάθος, δεν αποτελεί στοιχείο της μηχανικής.

Εγώ όμως θα συνεχίσω να είμαι γραμμένος στο ταμείο μας,όχι αιώνια βέβαια, περιμένοντας να αναγνωρίσουμε τα λάθη μας πρώτοι εμείς οι μηχανικοί και να βρούμε αυτή την πολυπόθητη λύση που τόσο πολύ μου κόστισε και μου κοστίζει ακόμα, αγαπητοί συνάδελφοι!

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Την ξέρουμε αυτή την οδό συνάδελφε. Δε θα μας αναγκάσει το ΤΣΜΕΔΕ να ...φύγουμε από τη χώρα όμως για να απαλλαγούμε από αυτό! Θα βρούμε την άκρη και θα πρυτανεύσει η λογική επιτέλους. Και με το ζόρι αν χρειαστεί. Θα καταρρεύσει το ταμείο; Θα πάψουν να πληρώνονται οι συντάξεις των "παλιών"; Ας γίνει έτσι. Λυπάμαι που το λέω, αλλά δε με απασχολεί ούτε στο ελάχιστο. Θα κοιτάξω την επιβίωσή μου πάνω από όλα. Από τη στιγμή που δεν μπαίνουν λεφτά στην τσέπη μου, δε γίνεται να βγουν για να πληρωθεί το ΤΣΜΕΔΕ. Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Την ξέρουμε αυτή την οδό συνάδελφε. Δε θα μας αναγκάσει το ΤΣΜΕΔΕ να ...φύγουμε από τη χώρα όμως για να απαλλαγούμε από αυτό! Θα βρούμε την άκρη και θα πρυτανεύσει η λογική επιτέλους. Και με το ζόρι αν χρειαστεί. Θα καταρρεύσει το ταμείο; Θα πάψουν να πληρώνονται οι συντάξεις των "παλιών"; Ας γίνει έτσι. Λυπάμαι που το λέω, αλλά δε με απασχολεί ούτε στο ελάχιστο. Θα κοιτάξω την επιβίωσή μου πάνω από όλα. Από τη στιγμή που δεν μπαίνουν λεφτά στην τσέπη μου, δε γίνεται να βγουν για να πληρωθεί το ΤΣΜΕΔΕ. Τέλος.

 

Ακριβώς αυτό!!!!!!!

Ο σώζων εαυτό σωθείτο..........

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό!!!!!!!

Ο σώζων εαυτό σωθείτο..........

 

 

Παιδιά μην κοιτάξετε να σώσετε μόνο τον εαυτό σας γιατί έτσι άκρη δεν θα βγεί.

Και... tpanag, από την χώρα μου δεν με έδιωξε το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια χώρα όπου κανείς δεν εγγυάται το αυτονόητο, όπως είναι το συνταξιοδοτικό δικαίωμα, λογικό είναι να κυριαρχεί το σκεπτικό "ας γλιτώσω λεφτά και ότι άλλο μπορώ τώρα γιατί το μέλλον προδιαγράφεται εξαιρετικά αβέβαιο".

Για μένα, το πρόβλημα βρίσκεται ακριβώς στο ότι πλέον σκεφτόμαστε έτσι και φυσικά έχουμε δίκιο.

Γιατί να δίνω π.χ. εγώ τώρα από λεφτά που δεν έχω, υποθηκεύοντας το ήδη βεβαρυμένο μέλλον μου, για να πληρώσω τις συντάξεις των μεγαλυτέρων (που επιπλέον ευθύνονται και ως γενιά για την κατάσταση που βιώνω) ενώ δεν έχω την παραμικρή εγγύηση οτι θα πάρω (αν και πόση) σύνταξη κάποτε κι εγώ;;; Το σκεπτικό είναι απολύτως σωστό αλλά ταυτόχρονα διχαστικό και αποδυναμώνει την συλλογική μας δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, πιστεύω ότι το αίτημα δε θα πρέπει να είναι "προσωρινή διακοπή εισφορών στο" αλλά "Χορήγηση επιδόματος ανεργίας από το" ΤΣΜΕΔΕ για άνεργους μηχανικούς. Επίσης δύο ακόμα βασικά αιτήματα που πρέπει να αναφερθούν είναι η αποτελεσματική εξυπηρέτηση από τον ΚΥΤ αντί για το χάλι που υπάρχει τώρα και η μείωση σε κάθε περίπτωση των ασφαλιστικών εισφορών (τι νόημα έχει να αυξάνουμε το αποθεματικό - που υπερβαίνει ήδη τα 5 δις € - κατά 500 εκατ. € το χρόνο; ). Και άλλα θα μπορούσαν να προστεθούν.

 

Για την ικανοποίηση των αιτημάτων δεν αρκεί η δικαστική οδός, διότι δίνει λύση μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει πρόβλεψη νόμου η οποία δεν εφαρμόζεται. Χρειάζεται κινητοποίηση, ενόψει και της αναμενόμενης (σε λίγα χρόνια) περαιτέρω ενοποίησης των ταμείων ώστε στο νέο νομικό πλαίσιο να ικανοποιούνται όλα αυτά. Η κινητοποίηση μπορεί να είναι ατομική, συλλογική ή μέσω των αντιπροσώπων, σε κάθε περίπτωση όσο περισσότερο ακούγονται τα αιτήματα, τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όπως έγραψα και σε συναφές thread, πιστεύω ότι το αίτημα δε θα πρέπει να είναι "προσωρινή διακοπή εισφορών στο" αλλά "Χορήγηση επιδόματος ανεργίας από το" ΤΣΜΕΔΕ για άνεργους μηχανικούς. Επίσης δύο ακόμα βασικά αιτήματα που πρέπει να αναφερθούν είναι η αποτελεσματική εξυπηρέτηση από τον ΚΥΤ αντί για το χάλι που υπάρχει τώρα και η μείωση σε κάθε περίπτωση των ασφαλιστικών εισφορών (τι νόημα έχει να αυξάνουμε το αποθεματικό - που υπερβαίνει ήδη τα 5 δις € - κατά 500 εκατ. € το χρόνο; ). Και άλλα θα μπορούσαν να προστεθούν.

 

Για την ικανοποίηση των αιτημάτων δεν αρκεί η δικαστική οδός, ή η μεσολάβηση του ΣτΠ, διότι δίνει λύση μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει πρόβλεψη νόμου η οποία δεν εφαρμόζεται. Χρειάζεται κινητοποίηση, ενόψει και της αναμενόμενης (σε λίγα χρόνια) περαιτέρω ενοποίησης των ταμείων ώστε στο νέο νομικό πλαίσιο να ικανοποιούνται όλα αυτά. Η κινητοποίηση μπορεί να είναι ατομική, συλλογική ή μέσω των αντιπροσώπων, σε κάθε περίπτωση όσο περισσότερο ακούγονται τα αιτήματα, τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.