Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραπορτάρισμα και Autocad


marits

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Μπορείς να κατεβάσεις το excel-άκι που ραπορτάρει , κατευθείαν από το συνημμένο σ' αυτό το post.

 

 

Αναφέρεσαι σε εξαγωγή σημείων σε ΧΥΖ . Εξαγωγή σημείων εύκολα μπορώ να κάνω προγραμματιστικά αρκεί να είναι σαφής η μορφή του παραγόμενου αρχείου. Δώσε μου ένα παράδειγμα για να ξέρω πως θα κινηθώ .

 

 

Edit : Πρέπει να είναι ταυτόχρονα ανοικτό και το Autocad σε κενό αρχείο.

RAPORT-POINTS.zip

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Goodmorning everybody!

 

gvarth εγω προσωπικα για να κάνω εξαγωγη χρησιμοποιω

αυτο

http://www.jefferypsanders.com/autolisp_cad2file.html

(εχω φορτωσει το lisp δινω εντολη c2f και μου ανοιγει παραθυρο διαλογου απ` όπου σωζω σε txt ή σε csv το οποίο ανοιγω με excell)

(για όσους βλεπουν πρωτη φορα τη λεξη lisp για το autocad το φορτωμα σε autocad 2010 το εκανα ως εξης

1-κατεβαζω το zip 2- αποσυμπιεζω στο autocad/support και τα 2 αρχεια που εμπεριχονται 3- ανοιγω autocad 4-πληκτρολογω cui και μου ανοιγει ενα παραθυρο 5- στη λιστα που εχει βρισκω την επιλογη lisp 6-δεξι κλικ load το lisp απο το autocad /support 7-παταω κατω το apply 8-κλεινω )

 

οπότε ίσως το ερωτημα μου μπορεί να αλλαξει στο εξης :

 

μπορώ ένα αρχειο excell ή txt να το κάνω αρχειο .xyz ;;;;

 

edit:παλιοτερα είχα βρει αυτο το οποιο το ειχα ξεχασει εντελως αλλα δουλευει (το δοκιμασα σε autocad2010)

http://www.guthcad.com.au/freestuff.htm

με το οποιο κάνεις εξαγωγη απο .dxf σε .xyz

 

 

παμε και στο εντυπωσιακό excell σου

για αρχη πολλα μπραβο

αλλα νομιζω οτι πρεπει να το πειραξεις λίγο και ενω τωρα βάζει ενα κόκκινο κυκλάκι με ένα σταυρο μεσα για να σου δειξει την θεση θα έπρεπε να βάζει και ένα point στο κέντρο το οποιο αν του άνοιγες τα properties να έλεγε χ= τοσο , y=τοσο και z=τοσο

 

ραπορτάρισμα με points το κάνει αυτό (το οποιο χρησιμοποιω μεχρι τώρα)

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1110

 

και μια ερώτηση : υπάρχει περιορισμός στα σημεία που μπορεις να βαλεις στο excell ??????

 

 

-----------------------------------------------------------

edit : gvarth εννοω αρχεια τυπου xyz και οχι να κανω εξαγωγη τις συντεταγμενες xyz (ξαναδιαβασα τα ποσταρισματα και ειδα οτι εγινε παρανόηση)

τα .xyz ειναι αρχεια τα οποια μπορεις να τα ανοιξεις με notepad αλλα το σημαντικοτερα μπορεις να τα εισαγεις σε προγραμματα τοπογραφιας (πχ civil , anadelta κλπ) αντιστοιχα αρχειακια ειναι τα .grd

Link to comment
Share on other sites

οπότε ίσως το ερωτημα μου μπορεί να αλλαξει στο εξης :

 

μπορώ ένα αρχειο excell ή txt να το κάνω αρχειο .xyz ;;;;

 

Φυσικά και μπορείς.

 

Ανέβασε σαν συνημμένο ένα παράδειγμα αρχείου που δημιουργήθηκε.

 

παμε και στο εντυπωσιακό excell σου

για αρχη πολλα μπραβο

αλλα νομιζω οτι πρεπει να το πειραξεις λίγο και ενω τωρα βάζει ενα κόκκινο κυκλάκι με ένα σταυρο μεσα για να σου δειξει την θεση θα έπρεπε να βάζει και ένα point στο κέντρο το οποιο αν του άνοιγες τα properties να έλεγε χ= τοσο , y=τοσο και z=τοσο

 

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Για την αλλαγή του τρόπου σήμανσης των στοιχείων , θα το δω μέσα στις επόμενες ημέρες. Δεν είναι δύσκολο αλλά θέλει το χρόνο του.

 

και μια ερώτηση : υπάρχει περιορισμός στα σημεία που μπορεις να βαλεις στο excell ??????

 

Μέχρι στιγμής ραπορτάρει ως 200 σημεία.

 

 

Πρόθυμος για κάθε διευκρίνηση .

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς.

 

Ανέβασε σαν συνημμένο ένα παράδειγμα αρχείου που δημιουργήθηκε.

 

 

στο συνημμενο εχω ενα excell τυπου csv το οποιο ομως εχει το εξης θεματακι βαζει στο Α1 ολα τα στοιχεια του σημειου δηλαδη ονομα , χ , ψ , ζ

αντι να ειναι στην πρωτη γραμμη αλλα σε 4 στηλες - δεν ξερω γιατι.

 

και εχω και ενα txt

 

εγω απο το txt τα κανω αντιγραφη επικολληση στο word και μετα ctr+a και εισαγωγη πινακα

οποτε μετα στην πινακοποιημενη μορφη τα βαζω στο excell

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

 

στο συνημμενο εχω ενα excell τυπου csv το οποιο ομως εχει το εξης θεματακι βαζει στο Α1 ολα τα στοιχεια του σημειου δηλαδη ονομα , χ , ψ , ζ

αντι να ειναι στην πρωτη γραμμη αλλα σε 4 στηλες - δεν ξερω γιατι.

 

Διορθώνεται αυτό.

 

Από το menu Data -> Text To Columns , ορίζεις σαν διαχωριστικό το κόμμα "," και έτοιμος ο διαχωρισμός σε στήλες.

 

Όσον αφορά την δημιουργία αρχείου .xyz θα το κοιτάξω σε πρώτη ευκαιρία όπως επίσης την τοποθέτηση σημείου με βάση αυτό που πρότεινες :

 

αλλα νομιζω οτι πρεπει να το πειραξεις λίγο και ενω τωρα βάζει ενα κόκκινο κυκλάκι με ένα σταυρο μεσα για να σου δειξει την θεση θα έπρεπε να βάζει και ένα point στο κέντρο το οποιο αν του άνοιγες τα properties να έλεγε χ= τοσο , y=τοσο και z=τοσο

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνεται αυτό.

 

Από το menu Data -> Text To Columns , ορίζεις σαν διαχωριστικό το κόμμα "," και έτοιμος ο διαχωρισμός σε στήλες.

 

THANKS σωζεις κοσμο!

 

 

οταν ασχοληθεις με το excell σου μεγαλωσε αν μπορεις την δυνατοτητα ραπορταρισματος απο 200 σημεια σε 2000 σημεια -- σκεψου και αυτους που δεν κανουν μονο τοπογραφικα οικοπεδων ;) --

Link to comment
Share on other sites

οταν ασχοληθεις με το excell σου μεγαλωσε αν μπορεις την δυνατοτητα ραπορταρισματος απο 200 σημεια σε 2000 σημεια -- σκεψου και αυτους που δεν κανουν μονο τοπογραφικα οικοπεδων ;) --

 

Οk. Μήνυμα ελήφθη ;)

 

 

Κάτι που πρέπει να προσεχτεί σχετικά με τα σημεία και το είδα και στο συνημμένο που ανέβασες είναι το θέμα του συμβόλου της υποδιαστολής.

 

Στο txt αρχείο είναι η τελεία ενώ στο xyz είναι το κόμμα . Αλλά και σαν διαχωριστικό μεταξύ των χ,y,z για κάθε σημείο είναι επίσης το κόμμα οπότε γίνεται μέγα μπέρδεμα.

 

Πρέπει να διασφαλιστεί ότι υποδιαστολή θα είναι τελεία και διαχωριστικό μεταξύ συντεταγμένων του ίδιου σημείου το κόμμα, ανεξάρτητα από τις τοπικές ρυθμίσεις των Windows του καθένα από μας.

 

Ποιά η άποψή σου ;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από προτάσεις και ιδέες που κατατέθηκαν εδώ ή μέσω e-mail , ανεβάζω σαν συνημμένο τη νέα έκδοση , και θα χαρώ να τη δοκιμάσετε και μέσω των προτάσεων να υπάρξουν βελτιώσεις που θα βοηθήσουν όλους μας.

 

Η έκδοση αυτή σχεδιάζει σημεία σταυρουδάκια αντί για συνεχόμενες γραμμές στον κάνναβο και τοποθετεί σημεία με 3 διαστάσεις στην κατάλληλη θέση. Ο τύπος των σημείων καθορίζεται από μας με βάση το τι ισχύει με την PDTYPE στο Autocad. Το μέγεθος των σημείων καθορίζεται παραμετρικά ανάλογα με την κλίμακα που έχουμε καθορίσει.

 

Δεν σχεδιάζει Polyline που ξεκινά από το πρώτο σημείο ως το τελευταίο. Η επιλογή θα ενεργοποιηθεί σε επόμενη βελτίωση.

 

Απαιτείται να είναι ταυτόχρονα ανοικτό και το Autocad και μάλιστα σε κενό σχέδιο.

 

Προς το παρόν , δεν δημιουργείται αρχείο . xyz . Γίνονται δοκιμές για την εξασφάλιση της χρήσης της τελείας σαν υποδιαστολή ανεξάρτητα με το τι έχει επιλεγεί στις τοπικές ρυθμίσεις. Βρίσκομαι σε καλό δρόμο.

 

Θα το βρείτε εδώ.

 

Πιστεύω να διευκολύνει.

post-342-131887251367_thumb.jpg

post-342-131887251384_thumb.jpg

post-342-131887251402_thumb.jpg

post-342-131887251415_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα συναδελφε...

 

Εγω θα προτεινα να μεινει η σχεδιαση polyline εστω και σαν εξτρα επιλογη...Ειναι πολυ χρησμο για τοπογραφικα...

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι ήδη σε φάση δοκιμών για την επόμενη έκδοση . Σύντομα θα ενεργοποιηθεί και πάλι η δυνατότητα αυτή.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.