Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλάκα υπογείου, πάνω από τα θεμέλια και τα συνδετήρια


 

Recommended Posts

Δε θα σας κουρασω ιδιαιτερα με το να εξηγω πως τα καταφερα αλλα λόγω βλακειας της στιγμής ενω σε όλα τα σημεία η πλάκα που εδράζεται στο έδαφος ή αλλιως το πάτωμα του υπογείου έχει πάχος 18 ως 20 cm όπως πρέπει , σε 2 σημεία πανω απο κάποια συνδετήρια δοκάρια θεμελίων έχει πάχος 9 ή 10 εκατοστά.

Το ερώτημα είναι τί κάνω; το μόνο που εχω αποκλείσει μεχρι στιγμης ειναι να φαω με κομπρεσερ 4-5 ποντους από τα συνδετηρια ωστε η πλάκα να σκυροδετηθει με αυτα και να αυξήσω το πάχος της.

Στα 2 σημεία που έχω το προβλημα αυτο, βάση αρχιτεκτονικών....στο πρωτο απλά θα μπεί πλακάκι με μόνωση και κάποια γέμιση στο δευτερο σημείο περίπου 1,5m Χ 0,5m χτίζεται τοίχος από πάνω πάχους 20 cm (μπατικος)

προσοχη η πλάκα στα σημεία του προβλήματος μου απλά δεν εχει το απαιτούμενο πάχος...κατα τα άλλα εδράζεται απευθείας πάνω στα συνδετηρια.

Αυτο που φοβάμαι ειναι σε περιπτωση σεισμου να σπασει η πλακα και iσως και τα πλακακια.

Διαβαζοντας λίγα προχειρα το ελαχιστο πάχος πλάκας ειναι 7cm;;;

Ακούω προτάσεις ... και σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι οπλισμό χρησιμοποίησες για την πλάκα που εδράζεται επί εδάφους?

Έκανες καλή προεργασία του εδάφους, καλή συμπύκνωση κτλ?

Τι είδος έδαφος είναι?

Έχει υπόγεια νερά άξια λόγου η περιοχή?

Έχω την αίσθηση ότι η πλάκα αν υποχωρήσει-ρηγματωθεί δεν θα το πάθει από το σεισμό αλλά από ενδεχόμενη υποχώρηση του εδάφους, αφού το υπόγειο θεωρούμε ότι δεν παραλαμβάνει σεισμό.

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε, δεν έγινε και τίποτα. Βεβαιώσου (με καλή συμπύκνωση) ότι το επιχωμένο τμήμα δεν θα καθιζάνει, βάλε και ένα πλέγμα σαν πρόσθετο οπλισμό πάνω στην στήριξη με το συνδετήριο, και είσαι ΟΚ ακόμα και για φορτία κυκλοφορίας αυτοκινήτων. Το σημαντικό δεν είναι ούτε το πάχος του δαπέδου, ούτε ο οπλισμός, το σημαντικό είναι πάντοτε η καλή επίχωση, να μην έχεις διαφορικές καθιζήσεις ειδικά στην περιοχή που η πλάκα πατά στο συνδετήριο, οπότε θα σου σπάσει από διάτμιση ότι πάχος και όσο οπλισμό και να έχει, πολλές φορές μάλιστα χωρίς σοβαρά φορτία.

Link to comment
Share on other sites

οχι,,μαλλον δε καταλαβες καλε φιλε Ηλια, δεν την εχω φτιαξει ακόμα τη πλακα οπου θα εχω προβλημα.Η μελετη λεει παχος 18 εως 20 με 12Φ/20 ανω και κατω.

Θα μπαζωσω με σκυρα χοντρα περιπου 1 μετρο και οσο καλα γινεται συμπυκνωση, το εδαφος ειναι σκληρη αργιλος χωρις προβλημα νερων αφου και κατω απο τα θεμελια εχω κιαλλη στρωση με σκυρα και 10 ποντους αοπλο σκυροδεμα.

Επαναλαμβανω οτι δεν εχω κατασκευασει την πλακα, συμβουλες ζηταω για την κατασκευη της

Link to comment
Share on other sites

οκ, όντως δεν κατάλαβα καλά. Από το πρώι στο πόδι....καταλαβαίνεις.

Ακολούθησε τις συμβουλές του jkar τότε.

Το έδαφος και η ενδεχόμενη υποχώρησή του θα καθορίσουν το παιχνίδι.

Δε νομίζω όμως ότι θα έχεις πρόβλημα, αφού και καλή προεργασία θα κάνεις όπως λες και βαρβάτο οπλισμό βάζεις.

(12Φ/20 ΑΝΩ-ΚΑΤΩ...καλά τι θα πατήσει εκεί? τανκς? :lol: )

Link to comment
Share on other sites

μάλλον τάνκς ilia. Mακάρι να ήταν όλες έτσι!

 

Βρε ilia τι είναι τούτο που έχεις βάλει για Avatar και γεμίζει η οθόνη μου?? με αποτέλεσμα να συμπιέζονται οι δημοσιεύσεις στο πλάι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε γ@@@@ο τι έπαθε σήμερα και βγαίνει έτσι, πρώτη φορά το κάνει και το κάνει και σε μένα.

Τώρα που γράφω όμως είναι οκ.

Αν συνεχιστεί το πρόβλημα θα το αλλάξω για να μη σας δημιουργώ προβλήματα και εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.