Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλωδίωση dc από panel μέχρι inverter


nicktopas

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Μια ερωτηση για όποιον έχει εμπειρία στην εγκατάσταση φωτοβολταικών.

 

Σε περιπτώσεις όπου έχουμε σημαντική καλωδίωση dc είναι προτιμότερο για λόγους ασφαλείας (πιθανό βραχυκύκλωμα) να ταξιδεύουμε τα dc μαζί ζευγάρι (συν πλην για κάθε στρινγκ) στην ίδια σχάρα ή να τα διαχωρίζουμε σε μία σχάρα όλα τα συν και σε μία όλα τα πλην?

 

Η λογική μου λέει να τα κάνω ζευγάρια αλλά είδα ότι στην γερμανία βάζουν όλα τα συν από μια πλευρά και όλα τα πλην από άλλη πλευρά. Έχει κανείς άποψη πάνω στο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Μια ερωτηση για όποιον έχει εμπειρία στην εγκατάσταση φωτοβολταικών.

 

Σε περιπτώσεις όπου έχουμε σημαντική καλωδίωση dc είναι προτιμότερο για λόγους ασφαλείας (πιθανό βραχυκύκλωμα) να ταξιδεύουμε τα dc μαζί ζευγάρι (συν πλην για κάθε στρινγκ) στην ίδια σχάρα ή να τα διαχωρίζουμε σε μία σχάρα όλα τα συν και σε μία όλα τα πλην?

 

Η λογική μου λέει να τα κάνω ζευγάρια αλλά είδα ότι στην γερμανία βάζουν όλα τα συν από μια πλευρά και όλα τα πλην από άλλη πλευρά. Έχει κανείς άποψη πάνω στο θέμα?

 

πρακτική εμπειρία δεν έχω άλλα από θεωρητικές γνώσεις Γενικά γνωρίζω ότι τα καλώδια αλληλεπιδρούν μεταξύ τους μέσω του ηλεκτρικού πεδίου που δημιουργούν όταν βρίσκονται σε πάρα πολύ μικρή απόσταση. Αυτό συμβαίνει βεβαίως σε καλώδια μεγάλης ισχύος όπου αυτή η επίδραση πρέπει να λαμβάνεται υπόψη. Άλλωστε όταν υπολογίζεις την διατομή των καλωδίων πρέπει να λαμβάνεις υπόψη την απόσταση του μεταξύ τους, ώστε να βγάλεις το σωστό θερμικό ρεύμα.

 

Επειδή το καλώδιο είναι DC νομίζω ότι το φαινόμενο αυτό λαμβάνει μικρότερες τιμές. ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

ναι. και εγω συμφωνώ με τον darlas. Δεν νομίζω οτι θα έχεις τόσο μεγάλα ρεύματα στο dc ωστε να επηρρεάζονται τόσο. Έχει νόημα -και επιβάλεται-σε μεγάλης ισχύος καλώδια. Και εγώ δεν έχω βέβαια πρακτική εμπειρία στο θέμα αλλά απο τη θεωρία καταλαβαίνω αυτό και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντήσεις σας είναι προφανείς.

Το δικό μου ερώτημα έχει να κάνει με το αν συμβεί ένα βραχυκύκλωμα σε ένα συν τι είναι πιο ασφαλές να έχεις σε επαφή όλα τα υπόλοιπα συν ή να τα έχεις ζευγάρια?

Γνωρίζω για τα μαγνητικά πεδία συνάδελφοι αλλά ή ερώτηση είναι καθαρά πρακτική...

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση... Αν γειωθεί η σχάρα τελειώνουν όλα. Άσε που έχουμε και ασφάλειες που προτάσσονται πριν τον inverter... Εντάξει είπαμε να διυλίσουμε τον κωνωπα λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Η απαντήσεις σας είναι προφανείς.

Το δικό μου ερώτημα έχει να κάνει με το αν συμβεί ένα βραχυκύκλωμα σε ένα συν τι είναι πιο ασφαλές να έχεις σε επαφή όλα τα υπόλοιπα συν ή να τα έχεις ζευγάρια?

Γνωρίζω για τα μαγνητικά πεδία συνάδελφοι αλλά ή ερώτηση είναι καθαρά πρακτική...

 

οκ μη βαράς! ένα λάθος κάναμε :P

Πιστεύω δεν έχει και μεγάλη σημασία και συμφωνώ με τον Alexi. Καλό θα είναι να υπάρχει μια τάξη στην πορεία των καλωδίων και να μην γίνετε χαμός ώστε να είναι εύκολη η πρόσβαση σε περίπτωση βραχυκυκλώματος και να μην μπλέξεις τα μπούτια σου με καλώδια! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.