Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροπολογία για ρύθμιση οφειλών προς το ΕΤΑΑ σε δόσεις


nikmmech

Recommended Posts

συμφωνω μαζι σου tpanag,δεν διαφωνω.....το παιχνίδι με τη δόση αυτοι το παιζουν (και οχι μονο το τσμεδε),γιατι οταν παιρνεις στεγαστικο το ιδιο δεν γινεταi;πάντως καλό θα 'ηταν να περιμένουμε την εγκυκλιο.....επισης tpanag σεοτι ρυθμιζεται καλο θα ειναι να μην εμπλέκεις τις τράπεζες.......κανονικα πρεπει να μειωθούν οι εισφορές,γιατι δηλαδή αφου ολα μειωθηκαν,ειναι δυνατον να πληρωνουμε τοσα λεφτα.....ειναι σαν να πληρωνουμε προστιμο που δουλευουμε....

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

Προτείνεις λοιπόν να μείνουμε όπως έχουμε εμείς με ίδη διακανονισμό? Με ενδιαφέρει το θέμα άμεσα και όποια γνώμη καλοδεχούμενη..

 

Περιμένουμε να δούμε τι ακριβώς θα ισχύσει. Από εκεί και πέρα ο καθένας κανονίζει με βάση τις δυνατότητές του. Αν μου πουν π.χ. εμένα ότι μου επαναφέρουν ~2 χιλιάρικα προσαυξήσεις μόνο και μόνο για να μειώσω τη δόση μου και να πάρω "επιμήκυνση" (πολύ της μόδας αυτή η έκφραση τελικά!) μάλλον δε θα με συμφέρει να ενταχθώ στο νέο διακανονισμό. Αν πάλι δεν "υπάρχει σάλιο" για να πληρώνω τις δόσεις των 300+ ευρώ το μήνα, θα το σκεφτώ και αυτό. Αν το καλοσκεφτείτε αυτό το θέμα, θα δείτε τεράστιες ομοιότητες με το θέμα της εθνικής οικονομίας και μάλλον θα καταλήξετε στο συμπέρασμα ότι και εκεί η όποια "χαρά" για την επιμήκυνση είναι εντελώς άκαιρη. Είναι απολύτως χωρίς καμία προοπτική αυτή η οδός. Και για την οικονομία της χώρας και για εμάς με το ΤΣΜΕΔΕ...

 

tpanag 25% είναι για καθυστερημένη πληρωμή.

 

3% τον πρώτο μήνα και από 1,5% κάθε επόμενο. Κάπου εκεί στο 20-21% μου βγαίνει. Μπορεί να έχεις και δίκιο. Η ουσία είναι ότι είναι εξωφρενικό το επιτόκιο και 25% και 20% και 15% ακόμα να ήταν...

 

κανονικα πρεπει να μειωθούν οι εισφορές,γιατι δηλαδή αφου ολα μειωθηκαν,ειναι δυνατον να πληρωνουμε τοσα λεφτα.....ειναι σαν να πληρωνουμε προστιμο που δουλευουμε....

 

Δεν το βλέπω εφικτό αυτό. Αν γίνει μιλάμε για τελική κατάρρευση του ταμείου. Απλά δε θα μπορεί να πληρώνει τις συντάξεις των συνταξιούχων. Φοβάμαι ότι μόνο "βίαια" θα επιλυθεί αυτό το θέμα από τη μεριά μας και η κατάληξη βέβαια και πάλι θα είναι η κατάρρευση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λίγο άσχετο με το παρόν θέμα αλλά:

 

Έχει έρθει σε πολλούς το ειδοποιητήριο για πληρωμή των εισφορών του 1ου εξαμήνου του 2011;

 

Δεν μου έχει έρθει τίποτα ακόμα, ενώ κανονικά θα τα στέλνουν από τον Φεβρουάριο.

 

Να αρχίσω να ανησηχώ;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ειδοποιητήριο, ούτε αυτοκόλλητο... Και σήμερα που πήρα στο παράρτημα στην Αγ. Παρασκευή μου είπαν ότι θεωρήσεις γίνονται μόνο στο κεντρικό. Και έτσι και δεν έρθει εντός της εβδομάδας, βλέπω να κατεβαίνω στην Κολοκοτρώνη και να τους παίρνει ο γεροδιάολος...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι άργησαν λίγο αυτή τη φορά.

Δυστυχώς, όμως, με περίμενε σήμερα στο γραμματοκιβώτιο...

ετοιμαστείτε άρχισαν να μοιράζονται.....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι άργησαν λίγο αυτή τη φορά.

Δυστυχώς, όμως, με περίμενε σήμερα στο γραμματοκιβώτιο...

ετοιμαστείτε άρχισαν να μοιράζονται.....

και σε μένα σήμερα ήρθε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.