Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναλογία κονιάματος-λιθοσωμάτων σε φέρουσα λιθοδομή.


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω αντίρρηση.Το ποσοστό που προτείνεις συνάδει περισσότερο με συμπαγή λιθοδομή και πλησιάζει τα ποσοστά των τουβλοδομών.Οπωσδήποτε στις τρίστρωτες λιθοδομές η αναλογία 30/70 μου φαίνεται λογική.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις συναντήσει πολλές συμπαγείς λιθοδομές στον Ελλαδικό χώρο ; (και αν ναι, που ακριβώς ; )

 

Προφανώς και αναφέρομαι σε τρίστρωτες.

Link to comment
Share on other sites

Γιά το συγκεκριμένο πρόβλημα περισσότερο σημασία έχουν οι λιθοδομές που θα χτιστούν από εδώ και πέρα.Το αν θα είναι συμπαγείς ή τρίστρωτες το αποφασίζει ο μηχανικός.Γιατί σου φαίνεται σπάνιο να υπάρχουν λιθοδομές 40εκ. συμπαγείς;

Link to comment
Share on other sites

Γιά το συγκεκριμένο πρόβλημα περισσότερο σημασία έχουν οι λιθοδομές που θα χτιστούν από εδώ και πέρα.Το αν θα είναι συμπαγείς ή τρίστρωτες το αποφασίζει ο μηχανικός.Γιατί σου φαίνεται σπάνιο να υπάρχουν λιθοδομές 40εκ. συμπαγείς;

 

Ξαναρωτάω τότε :

 

Που έχεις δει 40εκ. πάχος διατομής τοιχοποιίας ;

 

(Όσο για το τι έχει περισσότερο σημασία, σε ρώτησα και στο πρώτο ποστ μου αλλά δεν μου απάντησες ποτέ).

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω λοιπόν:

1.Το ερώτημα προέκυψε όταν αναζήτησα τον συντ. R λιθοδομής.Το αν είναι υπάρχουσα ή μελλοντική το αγνοώ αρχικά,γιατί θεωρώ ότι στην περίπτωση της υπάρχουσας έχει προηγηθεί επισκευή-ενίσχυση με ενέματα,οπότε τα τυχόντα κενά έχουν πληρωθεί.Έκανα τη διάκριση συμπαγούς ή τρίστρωτης, γιατί αυτούς τους δύο τύπους λιθοδομών θα αντιμετωπίσουμε στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

2.Κατά κανόνα οι οικοδομές των αστικών κέντρων(νεοκλασσικά)χτίστηκαν με τοιχοποι'ί'ες αργολιθοδομής ή ημιλαξευτές,συμπαγείς.Επίσης βιομηχανικά κτήρια,μεγάλες αποθήκες,ιδρύματα κλπ.Η τρίστρωτη λιθοδομή(με παραγέμισμα) συναντιέται περισσότερο στα χωριά ή λα'ι'κές κατοικίες.Είναι "πλακωμένος" τρόπος κατασκευής και προβληματικός.Αν ο μηχανικός τον επιλέξει σε νέα οικοδομή,εκτός των άλλων θα έχει και ζητήματα προσομοίωσης.

3.Το ελάχ. πάχος συμπαγούς λιθοδομής είναι 40εκ.,γι'αυτό και το ανέφερα.Δευτερεύοντες φέροντες τοίχοι έχουν αυτό το πάχος.

4.Ότι αφορά τις αναλογίες:η επιλογή 30/70 ή 20/80,έχει μικρή επίπτωση στον συντ. R (περίπου 5%).

Link to comment
Share on other sites

To 2o που αναφέρεις είναι εντελώς λάθος. Ξεκινάμε από εκεί.

 

To να μου πεις ότι εντάξει, συναντώνται και κάποιες περιπτώσεις που ενδεχομένως να έχουν συμπαγή λιθοδομή να το δεχτώ. Όχι όμως ότι συναντάται "... περισσότερο σε χωριά ή λαϊκές κατοικίες" !!! Μάλλον το αντίθετο θα εννοείς ή κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει..,αλλά αλλάζουμε θέμα.

 

Σε καμία περίπτωση δεν αλλάζουμε. Ρώτησες κάτι, σου απάντησα (αναλογία 80-20 για τρίστρωτη λιθοδομή, όπως ακριβώς συναντάται και στις περισσότερες των περιπτώσεων) και στη συνέχεια συμπλήρωσες :

 

"... Δεν έχω αντίρρηση.Το ποσοστό που προτείνεις συνάδει περισσότερο με συμπαγή λιθοδομή και πλησιάζει τα ποσοστά των τουβλοδομών.Οπωσδήποτε στις τρίστρωτες λιθοδομές η αναλογία 30/70 μου φαίνεται λογική. "

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.