Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελληνικά Πετρέλαια ΕΛΠΕ


sakatis

Recommended Posts

On 16/3/2023 at 4:03 ΜΜ, chemengd said:

Σε ευχαριστώ συνάδελφε..ισχύει αυτό που λες..άλλα ξέρεις πολλές φορές εμείς οι άνθρωποι που καλώς ή κακώς επιλέξαμε να μείνουμε στην χώρα μας, κάναμε οικογένεια και μεγαλώνουμε παιδιά, νιώθουμε μια ανασφάλεια για το μέλλον στην χώρα μας και ενδόμυχα πιστεύουμε μια τέτοια θέση θα μας εξασφαλίσει μια εργασιακή σταθερότητα...όχι για να αράξουμε σε ένα γραφείο, αλλά καθαρά για ψυχολογικούς-εσωτερικούς λόγους...εννοείται πως θα συνεχίσω να εξελίσομαι, γιατί αυτό δεν είναι επιλογή αλλά στάση ζωής....δεν φοβάμαι επίσης τους "γλωσσομαθείς" γιατί έχω μάθει να δουλεύω και δυστυχώς για αυτούς πρέπει και κάποιος να δουλεύει και να παράγει έργο και έτσι αναγκαστικά υπάρχει και για εμάς λίγος χώρος...ειλικρινά σε ευχαριστώ για τα λόγια σου..σίγουρα όλο αυτό μας πεισμώνει και μας κάνει πιο δυνατούς...απλά ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου από μια πλήρως αναξιοκρατική διαδικασία για να μην αναρωτιούνται οι υπόλοιποι και να λένε τι φταίει..δεν φταίει ούτε η εντοπιότητα, ούτε τα τεστ, ούτε η συνέντευξη....με χαμόγελο συνεχίζουμε όμως γιατι δεν θα τους κάνουμε τη χάρη να απαγοητευτούμε, ειδικά με ότι γίνεται δίπλα μας.... 

Είπα να ξαναμπώ λίγο καιρό μετά σ' αυτό το θέμα να «διασκεδάσω» λίγο διαβάζοντας τα δακρύβρεχτα σχόλια όλων αυτών που μέχρι πριν 2 μήνες έβριζαν εμένα επειδή έλεγα τα πράγματα με τ' όνομά τους για τα ΕΛ.ΠΕ. και τώρα βρίζουν τα ΕΛ.ΠΕ. που δεν τους προσέλαβαν κ.λπ. αλλά έπεσα και σ' αυτό το σχόλιο, για το οποίο θεωρώ πως αξίζει να κάνω μια εξαίρεση και ν' ασχοληθώ σοβαρά...

Συμπάθα με συνάδελφε αλλά αν όντως έχεις αυτή την επαγγελματική πορεία που μας περιέγραψες προηγουμένως μέχρι σήμερα κι εξακολουθείς να νιώθεις αυτή την ανάγκη (=να μπεις σε κάποιο εργασιακό «μαντρί» τύπου ΕΛ.ΠΕ.) τότε πρέπει να το κοιτάξεις γιατί δε δικαιολογείται κατά την άποψή μου, κάτι έχεις κάνει κι εσύ λάθος μέχρι τώρα!

Γιατί εκτός των άλλων μιλάμε και για δουλειά η οποία δεν είναι όσο «εξασφαλισμένη» θεωρούν κάποιοι: μπορεί κάλλιστα να μην ανανεωθεί η αρχική ετήσια σύμβασή σου ή ακόμη και ν' απολυθείς αργότερα απλά γιατί «στραβοκοίταξες» το λάθος άνθρωπο, είπες κάτι που δεν έπρεπε και τα σχετικά...αν και το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί σ' αυτή την εταιρεία είναι να σε βάλουν στο μάτι και να σου στερήσουν προαγωγές μετατάξεις κ.λπ. κι εσύ να κάθεσαι να σαπίζεις χρόνο με το χρόνο στην ίδια θέση περιμένοντας απλά το 2,5% του χρονοεπιδόματος που πλέον δε φτάνει ούτε για να καλύψει τον πληθωρισμό!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Grechelangelo said:

Είπα να ξαναμπώ λίγο καιρό μετά σ' αυτό το θέμα να «διασκεδάσω» λίγο διαβάζοντας τα δακρύβρεχτα σχόλια όλων αυτών που μέχρι πριν 2 μήνες έβριζαν εμένα επειδή έλεγα τα πράγματα με τ' όνομά τους για τα ΕΛ.ΠΕ. και τώρα βρίζουν τα ΕΛ.ΠΕ. που δεν τους προσέλαβαν κ.λπ. αλλά έπεσα και σ' αυτό το σχόλιο, για το οποίο θεωρώ πως αξίζει να κάνω μια εξαίρεση και ν' ασχοληθώ σοβαρά...

Συμπάθα με συνάδελφε αλλά αν όντως έχεις αυτή την επαγγελματική πορεία που μας περιέγραψες προηγουμένως μέχρι σήμερα κι εξακολουθείς να νιώθεις αυτή την ανάγκη (=να μπεις σε κάποιο εργασιακό «μαντρί» τύπου ΕΛ.ΠΕ.) τότε πρέπει να το κοιτάξεις γιατί δε δικαιολογείται κατά την άποψή μου, κάτι έχεις κάνει κι εσύ λάθος μέχρι τώρα!

Γιατί εκτός των άλλων μιλάμε και για δουλειά η οποία δεν είναι όσο «εξασφαλισμένη» θεωρούν κάποιοι: μπορεί κάλλιστα να μην ανανεωθεί η αρχική ετήσια σύμβασή σου ή ακόμη και ν' απολυθείς αργότερα απλά γιατί «στραβοκοίταξες» το λάθος άνθρωπο, είπες κάτι που δεν έπρεπε και τα σχετικά...αν και το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί σ' αυτή την εταιρεία είναι να σε βάλουν στο μάτι και να σου στερήσουν προαγωγές μετατάξεις κ.λπ. κι εσύ να κάθεσαι να σαπίζεις χρόνο με το χρόνο στην ίδια θέση περιμένοντας απλά το 2,5% του χρονοεπιδόματος που πλέον δε φτάνει ούτε για να καλύψει τον πληθωρισμό!

πιθανώς και να έχεις δίκαιο συνάδελφε...από την άλλη όλα είναι σχετικά...γνωρίζω κάποιους ανθρώπους που όντως εξελίχθηκαν εύκολα και πάλι κάποιοι άλλοι λιγότερο...από την άλλη δεν έχω ακούσει για απολύσεις, αντε σε μια δύο περιπτώσεις όπου υπήρχε αντίδραση από το σωματείο...αν ξέρεις κάτι παραπάνω μας λες...προφανώς και δεν είναι εργασιακός παράδεισος αλλά και που είναι?...τα πάντα είναι σχετικά θεωρώ και μιας και έχω δουλέψει παροχή υπηρεσιών σε άλλες εταιρίες θεωρώ ότι είναι (σχετικά πάλι) καλύτερα...εν κατακλείδι, η άποψη μου είναι ότι όλα είναι για καλό, και φυσικά πιστεύω ότι οι άξιοι άνθρωποι θα έχουν πάντα μια ευκαιρία...δεν υπάρχει κανένα δακρύβρεχτο σχόλιο εκ μέρους μου, αν αναφέρεσαι σε εμένα, απλά ανέφερα την προσωπική μου εμπειρία, καλώς ή κακώς...αυτός είναι άλλωστε και ο σκοπός ενός φόρουμ...η ζωή συνεχίζεται....

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, chemengd said:

πιθανώς και να έχεις δίκαιο συνάδελφε...από την άλλη όλα είναι σχετικά...γνωρίζω κάποιους ανθρώπους που όντως εξελίχθηκαν εύκολα και πάλι κάποιοι άλλοι λιγότερο...από την άλλη δεν έχω ακούσει για απολύσεις, αντε σε μια δύο περιπτώσεις όπου υπήρχε αντίδραση από το σωματείο...αν ξέρεις κάτι παραπάνω μας λες...προφανώς και δεν είναι εργασιακός παράδεισος αλλά και που είναι?...τα πάντα είναι σχετικά θεωρώ και μιας και έχω δουλέψει παροχή υπηρεσιών σε άλλες εταιρίες θεωρώ ότι είναι (σχετικά πάλι) καλύτερα...εν κατακλείδι, η άποψη μου είναι ότι όλα είναι για καλό, και φυσικά πιστεύω ότι οι άξιοι άνθρωποι θα έχουν πάντα μια ευκαιρία...δεν υπάρχει κανένα δακρύβρεχτο σχόλιο εκ μέρους μου, αν αναφέρεσαι σε εμένα, απλά ανέφερα την προσωπική μου εμπειρία, καλώς ή κακώς...αυτός είναι άλλωστε και ο σκοπός ενός φόρουμ...η ζωή συνεχίζεται....

Απολύσεις δε γίνονται απλώς γιατί η εταιρεία έχει την «κουλτούρα» να μην απολύει, η οποία προκύπτει από την ίδια ακριβώς βυσματοκρατία που επικρατεί εντός της, γιατί αν π.χ. γινόταν έστω και μια φορά πραγματική αξιολόγηση κι απολύονταν κάποιος ακατάλληλος εργαζόμενος τότε θ' άνοιγε ο ασκός του Αιόλου για όλους τους άχρηστους εκεί μέσα, εξού κι όσες απολύσεις έχουν γίνει έγιναν για λόγους εκτός δουλειάς (πολιτικούς κ.λπ.)...κατά τ' άλλα μιλάμε για μια ιδιωτική επιχείρηση σαν όλες τις άλλες, δεν είναι Δημόσιο δηλαδή που ακόμη κι αν δεν πας καν στη δουλειά σου δε σε κουνάει κανείς, εκεί θέλω να καταλήξω!

Όσο για το πως εξελίχθηκε ο καθένας εκεί μέσα μη το παίρνεις και τις μετρητοίς, ποτέ δεν ξέρεις αυτός ο οποίος εκτιμάς (για τη δουλειά του, την προσωπικότητά του κ.λπ.) και βλέπεις να προκόβει σε τέτοια τοξικά περιβάλλοντα τι βύσμα και τι νταραβέρια έχει εκεί μέσα...

Η άποψή μου είναι ότι αν έχεις φτάσει σ' ένα Α επίπεδο στον τομέα σου κι ειδικά στο δικό μας κλάδο που είναι τόσοι πολύ οι incompetent μηχανικοί εκεί έξω, τόσοι αυτοί που έκαναν όνομα με τα ψέματα κ.λπ. δεν (πρέπει να) έχεις ανάγκη κανέναν εργοδότη και καμία Α.Ε. για να κάνεις τη δουλειά σου...ειδικά αυτή την περίοδο και γι' αρκετά ακόμη χρόνια που γίνονται/θα γίνουν τόσα πολλά και μεγάλα έργα στην Ελλάδα είναι αμαρτία να πας να μαντρωθείς σε μια κάτω του μετρίου θέση και για ένα μέτριο μισθό σε μια Α.Ε. σαν αυτήν εδώ!

Υ.Γ. Και όχι, δεν αναφέρομαι σ' εσένα προφανώς όσον αφορά την «κλάψα»!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Grechelangelo said:

Απολύσεις δε γίνονται απλώς γιατί η εταιρεία έχει την «κουλτούρα» να μην απολύει, η οποία προκύπτει από την ίδια ακριβώς βυσματοκρατία που επικρατεί εντός της, γιατί αν π.χ. γινόταν έστω και μια φορά πραγματική αξιολόγηση κι απολύονταν κάποιος ακατάλληλος εργαζόμενος τότε θ' άνοιγε ο ασκός του Αιόλου για όλους τους άχρηστους εκεί μέσα, εξού κι όσες απολύσεις έχουν γίνει έγιναν για λόγους εκτός δουλειάς (πολιτικούς κ.λπ.)...κατά τ' άλλα μιλάμε για μια ιδιωτική επιχείρηση σαν όλες τις άλλες, δεν είναι Δημόσιο δηλαδή που ακόμη κι αν δεν πας καν στη δουλειά σου δε σε κουνάει κανείς, εκεί θέλω να καταλήξω!

Όσο για το πως εξελίχθηκε ο καθένας εκεί μέσα μη το παίρνεις και τις μετρητοίς, ποτέ δεν ξέρεις αυτός ο οποίος εκτιμάς (για τη δουλειά του, την προσωπικότητά του κ.λπ.) και βλέπεις να προκόβει σε τέτοια τοξικά περιβάλλοντα τι βύσμα και τι νταραβέρια έχει εκεί μέσα...

Η άποψή μου είναι ότι αν έχεις φτάσει σ' ένα Α επίπεδο στον τομέα σου κι ειδικά στο δικό μας κλάδο που είναι τόσοι πολύ οι incompetent μηχανικοί εκεί έξω, τόσοι αυτοί που έκαναν όνομα με τα ψέματα κ.λπ. δεν (πρέπει να) έχεις ανάγκη κανέναν εργοδότη και καμία Α.Ε. για να κάνεις τη δουλειά σου...ειδικά αυτή την περίοδο και γι' αρκετά ακόμη χρόνια που γίνονται/θα γίνουν τόσα πολλά και μεγάλα έργα στην Ελλάδα είναι αμαρτία να πας να μαντρωθείς σε μια κάτω του μετρίου θέση και για ένα μέτριο μισθό σε μια Α.Ε. σαν αυτήν εδώ!

Υ.Γ. Και όχι, δεν αναφέρομαι σ' εσένα προφανώς όσον αφορά την «κλάψα»!

Συμφωνώ μαζί σου 100%...θεωρώ επίσης ότι οποιοσδήποτε μηχανικός ή έστω άνθρωπος της "πιάτσας" καταλαβαίνει ότι στα ΕΛΠΕ δεν έκανε την τύχη του όταν πάει σε ένα διυλιστήριο  που δουλεύει ασταμάτητα ...(εκτός αν πας φυσικά φυτευτός σε συγκεκριμένες θέσεις άνευ ευθύνων που προφανώς υπάρχουν)...επίσης ο συνδικαλισμός που προανέφερα ότι μπορεί να βοηθήσει σε μια απόλυση είναι και αρνητικός αφού πολλές φορές αντί να αμβλύνει τις διακρίσεις, τις διογκώνει προωθόντας συγκεκριμένα άτομα.... το είδαμε αυτό και στις συνεντεύξεις όσοι πήγαμε...όπως και να έχει, εκεί που θέλω να καταλήξω για όλους εμάς που το βιώσαμε και τελικά δεν "επιτύχαμε", ας το δούμε απλά ως μια εμπειρία...δεν χάθηκε και ο κόσμος...καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, chemengd said:

α)...θεωρώ επίσης ότι οποιοσδήποτε μηχανικός ή έστω άνθρωπος της "πιάτσας" καταλαβαίνει ότι στα ΕΛΠΕ δεν έκανε την τύχη του όταν πάει σε ένα διυλιστήριο  που δουλεύει ασταμάτητα...
β)...(εκτός αν πας φυσικά φυτευτός σε συγκεκριμένες θέσεις άνευ ευθύνων που προφανώς υπάρχουν)...

α)Νομίζω ότι είναι irrelevant αυτό, έτσι κι αλλιώς προσωπικό υπάρχει άφθονο να καλύψει τις βάρδιες...το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα ΕΛ.ΠΕ. (και άλλες επιχειρήσεις αντίστοιχου μεγέθους στην Ελλάδα) είναι πως ό,τι έχει να κάνει με τη γενικότερη διαχείριση του ανθρώπινου δυναμικού (εν ενεργεία κι υποψήφιου) είναι δομημένο πάνω στο «είμαστε οι μεγαλύτεροι γ@μιάδες κι όλοι θέλουν σαν τρελοί να τους προσλάβουμε οπότε αυτά προσφέρουμε κι ας σας αρέσουν»...ειλικρινά, αν σας φαίνεται ότι κάτι εργοδότες της κακιάς ώρας έχουν μια φορά αυτή τη νοοτροπία, τα ΕΛ.ΠΕ. την έχουν επί 100 και (κατά την άποψή μου) περισσότερο από κάθε άλλη μεγάλη και ισχυρή επιχείρηση στην Ελλάδα (ακόμη κι απ' τη Motor Oil)...

Που ακούστηκε να τραβάει το hiring process για την κάλυψη μιας θέσης 6-12 μήνες, λες και δεν έχουν οι υποψήφιοι άλλη δουλειά απ' το να κάθονται να περιμένουν τα ΕΛ.ΠΕ. πότε θα τους τη βαρέσει να καλύψουν θέσεις;
Που ακούστηκε να πηγαίνεις σε μια δουλειά και να μη γίνεται η παραμικρή συζήτηση για το μισθό κ.λπ. γιατί έτσι κι αλλιώς θα είναι «fixed» αυτό που θα σου προσφέρουν, χωρίς κανένα περιθώριο διαπραγμάτευσης από μέρους σου, λες και μόλις βγήκες τσουτσέκι απ' το πανεπιστήμιο;
Που ακούστηκε να σε καλούν για ιατρικές εξετάσεις πριν καν υπογράψεις σύμβαση εργασίας, λες κι είσαι μετανάστης και πας για διαλογή στη νήσο Έλις;

Κι άντε και ρίξατε την αξιοπρέπειά σας και τ' ανεχτήκατε όλα αυτά, σας προσέλαβαν και τα λεφτά αν και δεν τα διαπραγματευτήκατε καθόλου ήταν καλά σε σχέση μ' αυτό που ήδη είχατε ή/και θα μπορούσατε να διεκδικήσετε αλλού...στη δουλειά τι νομίζετε ότι θα συμβεί;
Κατά 99% θα έχετε ένα μ@λάκα προϊστάμενο πάνω απ' το κεφάλι σας (που στη δική σας δουλειά δε θα τον παίρνατε ούτε για να πετάει τα σκουπίδια και να καθαρίζει τις τζαμαρίες) που θα σας κάνει το 8ωρο μαρτύριο και να τρέμετε και τον ίσκιο σας μην τυχόν και πείτε/κάνετε κάτι που δεν πρέπει και πέσετε σε δυσμένεια, κ@λοβύσματα συναδέλφους που θα σας φορτώνουν όσο μπορούν με τις δικές τους δουλειές μέχρι να πείτε ήμαρτον, θα βλέπετε τον κάθε χλέμπουρα να παίρνει τις προαγωγές όσο εσείς θα μένετε στο ίδιο πόστο κ.λπ. κ.λπ.

β)Εννοείται πως κατά καιρούς παίζουν και «κανονικές» προσλήψεις (κανονική συνέντευξη κ.λπ.) σε περιπτώσεις κρίσιμων θέσεων που δε μπορούν να καλυφθούν επαρκώς ούτε από το υπάρχον δυναμικό ούτε από βύσματα, αλλά και «υψηλοβυσματικές» προσλήψεις (παιδιά βουλευτών, ανήψια υπουργών κ.λπ.)...και σ' αυτές τις περιπτώσεις εννοείται πως διαπραγματεύεσαι το μισθό σου κανονικά!
Η Επιχειρησιακή Σύμβαση Εργασίας και οι προκηρύξεις είναι για την «πλέμπα»!😉

Edited by Grechelangelo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2023 at 12:19 ΠΜ, Alex109 said:

Στις κλασικές ερωτήσεις συνεντεύξεων. Ποιο είναι το αρνητικό σου και ποιο το θετικό σου, κάποιο εργασιακό επίτευγμα, να περιγράψεις μια κατάσταση σύγχυσης σε δουλειά, μια περίπτωση που σε έχει φέρει σε δυσκολη θέση και πως το αντιμετώπισες και γενικά πως αντιδράς σε διάφορες δύσκολες καταστάσεις που μπορεί να σου πουν. Αρκετή ώρα παίρνει... Μπορεί και 1 ώρα. 

@Alex109 Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Χθες είχα την συνέντευξη και με ρώτησαν ακριβώς αυτά που τα έγραψες. Στην ουσία, κάναμε μία γενική συζήτηση. Τώρα, από εβδομάδα την Τετάρτη Θα γίνει δεύτερη συνέντευξη από την αρμόδια επιτροπή προσλήψεων. Λένε ότι θα είναι μισή ώρα περίπου και οι ερωτήσεις Θα είναι πιο πολύ τεχνικές. Έχεις / Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει;

Link to comment
Share on other sites

 @Larisaios22 Καλησπέρα και καλό μήνα να έχουμε!!! Θα μπορούσες να μας πεις μήπως πόσα άτομα υπήρχαν στην συνέντευξη και τι κλίμα επικρατούσε?

Ήταν όντως αυτές οι ερωτήσεις που σου ανέφερε ο @Alex109 και αν θα μπορούσες να μας τις αναφέρεις για να έχουμε και εμείς μια ιδέα σε επόμενες προκηρύξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους , 

ειμαι νέος χημικός μηχανικός. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία από διαδικασία πρόσληψης με την εταιρεία ασπροφως. Έχω κάνει δυο συνεντευξεις με την εταιρεία διαχείρισης βιογραφικών - kpmg και 1 με την ίδια την εταιρεία στις 25 Σεπτεμβρίου. Έκτοτε δεν είχα κάποια ενημέρωση. Πήρα τηλέφωνο το HR και μου είπαν ότι σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος θα σας ενημερώσει η kpmg. Έχει κάποιος καποια εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρεία , επειδή με ενδιαφέρει πολύ η θέση ?

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2023 at 8:32 ΜΜ, ch13099 said:

Μην περιμένεις εύκολα απάντηση εδώ μέσα  @ch13099. Καλύτερα ψάξε καπου αλλού στο michanikos.gr. Δεν απαντάει κανένας.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.