Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξύλινα κουφώματα-ΚΕΝΑΚ


mixyak790

Recommended Posts

Yπάρχει κάποιος σίγουρος τρόπος συμβατός με KENAK,που να μετατρέπει παλιές ξύλινες μπαλκονόπορτες (να περάσει κανείς διπλα τζαμια κτλ-κατασκευαστικές λεπτομέρειες)ούτως ώστε να αναβαθμιστεί ενεργειακά το διαμέρισμα;ούτως η άλλως τα ανοιγομενα αλουμίνια δεν είναι καθόλου συμβατά με την αισθητική παλαιών κτη(ι)ρίων.......πολλοί πελάτες αντιδρούν....

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PUBLICATIONS/BYMONTHLY_PUBLICATIONS/diminiaia_2010/pub1/02_PETALIDIS.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αυτο το πρόβλημα το έχω συναντήσει και εγώ κάπως διαφορετικά όμως

Στις μελέτες ΚΕΝΑΚ κάποιοι πελάτες θέλουν ξύλινα κουφώματα

Οταν όμως έρθει η στιγμή να τα τοποθετήσουν διαπιστώνουν οτι οι τιμές για ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ξύλινα είναι

πολλαπλάσιες από τις τιμές των "παραδοσιακών" ξύλινων και μάλλον απαγορευτικές.

Οπότε καταλήγουν στο αλουμίνιο μια και δεν μπορούν να βάλουν κουφώματα χωρίς πιστοποιητικό.

 

Αυτό θέτει εκτός αγοράς τους μαραγκούς και τις μικρές επιχειρήσεις,

που δεν εχουν τους πόρους να πιστοποιήσουν τα κουφώματά τους (~30.000 Ευρω)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ξύλο έχει καλύτερη συντελεστή θερμομόνωσης, η μόνωση όμως δεν εξαρτάται μόνο από αυτό.

Ένα ξύλινο κούφωμα έχει καλύτερη μόνωση από ένα τυπικό αλουμινένιο κούφωμα μόνο εφόσον:

- έχει και αυτό διπλό υαλοπίνακα

- έχει λάστιχα περιμετρικά για στεγανοποίηση

- συντηρείται τακτικά (τυχόν σκασίματα ή στρεβλώσεις του ξύλου μπορεί να δημιουργούν σχισμές απ'όπου μπαίνει αέρας).

- δεν έχει κρεμάσει (συχνό φαινόμενο σε οικονομικές μάρκες λόγω του βάρους του υαλοπίνακα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ωραίο θέμα αυτό με τις πόρτες ομολογώ ότι και εγώ είχα απορίες. Κάτι άλλο πάνω στα U ανοιγμάτων να ρωτήσω.. Κάνω μία μελέτη για ΚΕΝΑΚ και έχω στα χέρια μου τα πιστοποιητικά των κουφωμάτων. Έχω το Uf και το Ug, οπότε όλα καλά. Αυτό που με μπερδέυει είναι το τι τύπο υαλοπίνακα θα χρησιμοποιήσω. Δηλαδή οφείλω να γνωρίζω το κάθε είδος υαλοπίνακα τι Ug έχει; Γιατί στο πρόγραμμα μου δεν έχω κάποια σχετική ένδειξη; Και για να μαι ειλικρινής δεν γνωρίζω αν το παράθυρο θα έχει ας πούμε 12mm ή 6mm διάκενο. Στο πιστοποιητικό δεν αναφέρει κάτι. Τι υαλοπίνακα να χρησιμοποιώ λοιπόν για να πετυχαίνω κάθε φορά το επιθυμητό Ug του πιστοποιητικού;

 

Αν στην πράξη τοποθετηθούν κουφώματα με μικρότερο Uf από αυτό που προβλέπει η μελέτη πειράζει ή πρέπει να είναι ακριβώς η ίδια τιμή; Δηλαδή αν η μελέτη λέει 2.7 π.χ. και μπουν κουφώματα με 2.5 είναι πρόβλημα;

 

Συγνώμη για την ενδεχόμενη αφέλεια κάποιων ερωτήσεων αλλά ομολογώ ότι έχω κάνει μόλις δύο μελέτες ΠΕΑ προς το παρόν και είμαι τελείως άπειρος..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι συντελεστές Uf & Ug των κουφωμάτων που θα τοποθετηθούν έχουν μικρότερη (επομένως καλύτερη) τιμή από αυτόν της μελέτης, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα :) . Θα έχεις τα πιστοποιητικά, τα δελτία αποστολής, τα τιμολόγια, οπότε θα είσαι καλυμμένος. Μεγαλύτερη να μην έχει. Στην τελική, κάνε μια ενημέρωση φακέλου ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι συντελεστές Uf & Ug των κουφωμάτων που θα τοποθετηθούν έχουν μικρότερη (επομένως καλύτερη) τιμή από αυτόν της μελέτης, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα :) . Θα έχεις τα πιστοποιητικά, τα δελτία αποστολής, τα τιμολόγια, οπότε θα είσαι καλυμμένος. Μεγαλύτερη να μην έχει. Στην τελική, κάνε μια ενημέρωση φακέλου ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Λογικό.

Οπότε αν σε κάποια μελέτη δεν έχω πάρει εξαρχής τα πιστοποιητικά στα χέρια μου, έχει λογική να χρησιμοποιώ το μεγαλύτερο δυνατό U για την ζώνη που βρίσκομαι (π.χ. 2,8-) για το οποίο βγαίνει επιτρεπτό το συνολικό U, και ας μπούνε κουφώματα με μικρότερα U μετά έτσι;

Ευχαριστώ πολύ panos vicious, είσαι πάντα εξυπηρετικός και κατατοπιστικότατος!

Link to comment
Share on other sites

Οχι fade2black, δεν νομίζω ότι είναι το νόημα έτσι.

 

Μιλάμε για ΜΕΑ.

 

Σε μια μελέτη δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μέγιστο U για τα κουφώματα.

Αν έχεις το Uf και το Ug κάθε κουφώματος θα πρέπει να υπολογίσεις το Uw κάθε κουφώματος ξεχωριστά. Δηλαδή αν έχεις μια μπαλκονόπορτα 1,5 Χ 2,2 και ένα παράθυρο 1 Χ 1 με το ίδια U πλαισίου και υαλοστασίου θα έχουν διαφορετικά Uw και αυτά πρέπει να υπολογιστούν.

 

Δε σε καλύπτει (πολιτικά ορθώς) το να πάρεις και για τα δύο ένα μέγιστο π.χ. 2,8 και να πεις ότι καθάρισες. Πρέπει να υπολογιστεί το καθένα ξεχωριστά.

Αυτό είναι το σωστό.

 

Πρακτικά βέβαια αν η τιμή του U σου είναι σε κάθε περίπτωση πραγματοποιήσιμη μικρότερη της μέγιστης (όπως λέει ο Πάνος) θα είσαι στη θετική πλευρά. Δε θα κάνεις όμως τη σωστή ενεργειακή αξιολόγιση.

 

Λέμε τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε διαφωνώ, ούτως ή άλλως το Uw μου το υπολογίζει το πρόγραμμα και όντως βγάζει διαφορετική τιμή για τα διαφορετικά κουφώματα. Εγώ αναρωτιέμαι γαι την τιμή του U πλαισίου και υαλοστασίου

 

Λέμε τώρα....

 

Ειλικρινά, δεν θέλω να κάνω μελέτες-ξεπέτα και πίσω από κάθε βήμα ψάχνω να βρω πάντα τι και πως, αλλά είναι κάποια πράγματα που δεν βγάζουν απόλυτο νόημα. Ας πούμε ο κατασκευαστής μου δίνει πόρτα με U=2.5-2.7 αλλά δεν υπάρχει τέτοια πόρτα στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ... ΤΙ κάνω τότε; Ή ας πούμε μου έτυχε μελέτη που δεν είχα τα πιστοποιητικά του κατασκευαστή, γιατί πολύ απλά δεν ήξερε ακόμα τι θα βάλει ο ιδιοκτήτης. Δεν έχει λογική να χρησιμοποιήσω τότε τη μεγαλύτερη δυνατή τιμή U πλαισίου που επιτρέπει η περιοχή μου και ας βάλει μετά κατασκευαστικά και καλύερη τιμή;Το θεωρείς λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.