Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή δημόσιων έργων


tselios90

Recommended Posts

Γειά σας! ειμαι ο Στέλιος και ειμαι κατασκευαστής κουφωμάτων. μήπως ξέρει καποιος να με ενημερώση σχετικα με τις πληρωμές για τα δημόσια έργα. πολλα ακουγονται για καθηστερήσεις 2 χρονων και το σκεφτομαι να δωσω προσφορα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το σκέφτεσαι;; Το να δώσεις προσφορά δεν σημαίνει οτι πήρες και τη δουλειά. Θα δεις οτι θα υπάρξουν συνάδελφοί σου που θα την χτυπήσουν αλύπητα προκειμένου να την πάρουν και να αποκτήσουν αντικείμενο. Αν ομως τελικα "σου κάτσει" και με την παραδοχή οτι είσαι υπεργολάβος στο δημόσιο έργο, τότε προσπάθησε να εξασφαλίσεις (εστω και σε επιταγες οχι πολυ μακρινες) μια προκαταβολή που θα σου καλύπτει το κόστος το υλικών, μια επόμενη καταβολή (πριν παραδώσεις όλη τη δουλειά) που θα σου καλύπτει ενα μέρος των εργατικών και να μένει για το τέλος μικρό μέρος των εργατικών και το κέρδος σου. Κάλυψε τέλος οπωσδήποτε το θέμα ΦΠΑ με επιταγή ημέρας (πληρωμής ΦΠΑ) ή μετρητά. Δυσκολα αυτά αλλα αν τα πετύχεις έχεις λιγότερους λόγους να ανησυχείς. Τι να πω; Δύκολοι καιροι για πριγκιπες !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mην ξεχάσεις το συμφωνητικό....στο λέω γιατί εγώ κάηκα απο δημόσιο έργο...3μηνες επιταγές έλεγε...5μηνες πήρα....έχω κορνιζάρει 3-4 και μετράω τις μέρες για την εξόφληση τους...σάν τον φαντάρο....

Link to comment
Share on other sites

...5 μήνες. Να δεις Θησέας με καθυστέρηση 14 μηνών μετά απο τον Καλλικράτη. Γενικά για μικρα ποσά κάτι γίνεται εαν ξεπεράσεις το 0.5Μ???? Μια λύση είναι να βάλεις υποψηφιότητα για δήμαρχος.

Link to comment
Share on other sites

πληρωμες απο δημους μετα απο του αγιου κωνσταντινου

 

και αυτο το λεω απο τον δεκεμβρη του 10

 

και η αιτια ο τεχνικος προγραμματισμος ή οπως το λεει ο καθε δημος

Link to comment
Share on other sites

η ανασταση νεκρων ειναι μεγαλη εργολαβια (μηχανηματα εκσκαφες, απαλλοτριωσεις αποζημειωσεις δικαστηρια -γιατι ανασταινεται εκεινος και όχι εγω- κλπ)

και δεν το βλεπω να γινεται

 

:)

 

οποτε παμε ακομα παραπερα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! ειμαι ο Στέλιος και ειμαι κατασκευαστής κουφωμάτων. μήπως ξέρει καποιος να με ενημερώση σχετικα με τις πληρωμές για τα δημόσια έργα. πολλα ακουγονται για καθηστερήσεις 2 χρονων και το σκεφτομαι να δωσω προσφορα!

 

Το ποτε θα πληρωθεις εξαρταται κυριως απο το τι χρηματοδοτηση υπαρχει για το εργο.

Αν ειναι ΣΑΤΑ, μπορει και να πληρωθεις σε 3-4 μηνες, το ιδιο και ιδιοι ποροι, αρκει να μην πανε σε αλλο εργο.

Αν τωρα το εργο ανηκει σε καποιο ιδρυμα ή πανεπιστημιο τει κλπ, υπαρχουν 2 χρηματοδοτησεις:Τακτικος προυπολογισμος, και δημοσιες επενδυσεις.

Στη δευτερη περιπτωση παλι θα πληρωθεις στο τριμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.