Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψηλή παραγωγικότητα


Recommended Posts

Συνάδελφοι , έχω ένα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 8 στρέμματα με πρόσωπο πάνω από 50 μέτρα στην εθνική οδό . Θέλω να κάνω κατάτμηση, εκτός από δασαρχείο , τι γίνετε με την υψηλή παραγωγικότητα; Χρειάζομαι βεβαίωση από την Περιφ. Αγροτ. Ανάπτυξης ; ή επειδή είμαι κάτω από 600 μέτρα από το δρόμο είμαι εκτός υψηλής παραγωγικότητας ;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την υψηλή παραγωγικότητα ,η βεβαίωση χρειάζεται στην περίπτωση που θέλει να τοποθετήσει ο ιδιοκτήτης φωτοβολταικά. Για συμβολαιογραφικές πράξεις δεν είναι αναγκαία η βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω συνάδελφε.

 

Μου εχουν ζητησει ένα κάρο οδοιπορικά οι συμβολαιογράφοι τον τελευταίο καιρό. Τα οποία φυσικά τα ζητεί η δ/νση γεωργίας για να δώσει την βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις κατάτμηση σε Γ.Υ.Π. χρειάζεται να πάρεις άδεια από Δνση Γεωργίας και πρέπει να συντρέχει λόγος. Στην περίπτωση σου καλύπτεσαι από τα 600μ (ακόμα) για τη χρήση αλλά για την κατάτμηση δεν γνωρίζω.

Αν μάθεις ενημέρωσε μας και μας.

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι κάτω από 600 μέτρα από το δρόμο είμαι εκτός υψηλής παραγωγικότητας ;

 

Αυτή η διάταξη καταργήθηκε με τον προσφατο νόμο για την βιοποικιλότητα

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διάταξη καταργήθηκε με τον προσφατο νόμο για την βιοποικιλότητα

 

Oσα αγροτεμάχια είναι εκατέρωθεν 600μ απο άξονα εθνικής/επαρχιακής δηλαδή πλέον χάσαν το προνόμιο αυτόματης εξαίρεσης απο ΓΥΠ;

Πάει κι αυτό.

Ας περιμένουμε την έκδοση του ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.