Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Γυναίκες μηχανικοί


maranti

Recommended Posts

Θα ήθελα να δημιουργηθεί ένα θέμα σχετικά με τις δυνατότητες - ευεργετήματα που παρέχει το ταμείο μας στην γυναίκα μηχανικό γενικά, καθώςκαι σε θέματα εγκυμοσύνης, μητρότητας κτλ. Εχουν αναφερθεί το επίδομα των 2500 για την γέννηση παιδιού και οι μειωμένες εισφορές ενός χρόνου μετά την γέννηση του.

Υπάρχει π.χ δυνατότητα επιδότησης για εγγραφή παιδιού σε βρεφονηπιακό σταθμό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για παιδικούς δεν ξέρω, αλλά σίγουρα είναι από τα ταμεία που καλύπτουν όλα τα εμβόλια των παιδιών, χωρίς μάλιστα συμμετοχή του ασφαλισμένου.

Link to comment
Share on other sites

Α! Ωστε για ενα χρονο μετα την γεννα εχει μειωμενες εισφορες? κ γιατι δεν ειχα εγω? η' εγινε τα τελευταια 3-4 χρόνια?

Καποτε, πριν 2-3 χρονια πηγα στα κεντρικα και ζητησα να μου δωσουν ενα ενημερωτικο σχετικα με την ασφαλιση στο Τσμεδε. Ηθελα να ξερω βρε παιδι μου, τι ασφαλιζω κ με ποιο τροπο! Με κοιτουσαν σαν εξωγήινη...

Η απαντηση? -Δεν υπάρχει κυρια μου τετοιο πραμα! Τι θελετε?

"Βρε αει απο δω" θα ειπε απο μεσα της...

 

Για καθε τι που εχουμε απορια, πρεπει να στηνομαστε στα αντιστοιχα γραφεια στις ουρες! η' ο΄τι αρπαξει το αυτι μας απο συναδελφους.. Αφηστε που απο περιφερεια σε περιφερεια μπορει και να διαφερουν..

 

ωστοσο, υπομενοντας μια ουρα 10-12 ατομων εμαθα οτι γυναικες μπορουν να συνταξιοδοτηθουν με 25 χρονια εργασιας, εξαγοραζοντας αν χρειαζεται 4 χρονια σπουδων κ νομιζω 1 χρονο εγκυμοσυνης. Μια κυρια μπροστα μου, μου ειπε οτι με 29 χρονια ασφαλισης, η συνταξη της ηταν 1700Ε (μειωμενη).

Νομιζω οτι ειναι μια χαρα λεφτα, υπολογιζοντας οτι δεν θα πληρωνεις κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Φοίβη πότε γέννησες; Μήπως ήσουν νέα μηχανικός; Αλλιώς κάνε αίτηση ακόμα και τώρα και υποχρεούνται να σου επιστρέψουν τα χρήματα...

 

Ξέρω συνάδελφο που πήρα πίσω καμμιά 800αριά ευρώ! (Αφού βέβαια έμαθε από τρίτους ότι μπορεί να τα ζητήσει πίσω έστω και αναδρομικά)

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα τον Ιανουαριο του 2011, το παιδι ασφαλισμενο στο ΤΣΜΕΔΕ, δηλ ο φορεας ειναι ενημερωμενος για τη γεννηση, αφου πηρα και το επιδομα τοκετου.

Απαιτειται να προβω σα καποια ενεργεια προκειμενου να κανω χρηση των μειωμενων ασφαλιστρων? Ή θα ερθουν μειωμενα απο την ειδοποιηση?

Επισης, επειδη κλεινω πενταετια τον Ιουνιο, τα μειωμενα ασφαλιστρα τα δικαιούμαι κανονικά?Βασει χρονολογίας αλλαζει η πενταετία?

Ή πρεπει να "κλεισει" το διαστημα των 5 ετων για να αλλαξει η κατηγορία?

Σημειωση οτι τα παραπανω τα ρωτησα με email και στο τμημα εισφορων, αλλά ακόμη απαντηση δεν εχω λαβει.

(εννοειται οτι το αντιστοιχο τηλ. εξυπηρετησης δεν απαντα και οτι δεν δυναμαι για επι τοπου μεταβαση λόγω μωρου)

Αν γνωριζει καποιος συναδελφος λεπτομερειες ας απαντησει.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι σίγουρη, επειδή είμαι μισθωτή, έκανα αίτηση και στο ΤΣΜΕΔΕ με συννημένη ληξιαρχική πράξη γεννήσεως και στην υπηρεσία μου. Νομίζω ότι για αυτοαπασχολούμενους πρέπει να γίνει αίτηση στο Τσμεδε και βγαίνει απόφαση.

Δεν έχω την εγκύκλιο αλλά στην αίτηση που έκανα τους παρέπεμψα στην παράγραφο 2 του άρθρου 141 του Ν. 3655/2008, όπου γράφει :

 

"Οι εισφορές του κλάδου κύριας σύνταξης με τις οποίες βαρύνονται οι γυναίκες ασφαλισμένες Φορέων Κύριας Ασφάλισης αρμοδιότητας του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας μειώνονται κατά 50%, κατά το δωδεκάμηνο απασχόλης που ακολουθεί το μήνα του τοκετού."

 

Οι εκπτώσεις τις πενταετίας και του τοκετού δεν συμψηφίζονται. Κάνεις χρήση αυτού που σε συμφέρει.

Αν κατά λάθος έχουν πληρωθεί εισφορές κάνεις αίτηση και θα σου επιστραφούν (σε τρία τέσσερα χρόνια!!!). Σχετικό http://www.tsmede.eu/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/ΣυχνέςΕρωτήσεις/tabid/264/language/el-GR/Default.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα τον Ιανουαριο του 2011, το παιδι ασφαλισμενο στο ΤΣΜΕΔΕ, δηλ ο φορεας ειναι ενημερωμενος για τη γεννηση, αφου πηρα και το επιδομα τοκετου.

Απαιτειται να προβω σα καποια ενεργεια προκειμενου να κανω χρηση των μειωμενων ασφαλιστρων? Ή θα ερθουν μειωμενα απο την ειδοποιηση?

Επισης, επειδη κλεινω πενταετια τον Ιουνιο, τα μειωμενα ασφαλιστρα τα δικαιούμαι κανονικά?Βασει χρονολογίας αλλαζει η πενταετία?

...

 

Όχι, ο φορές "δεν" είναι ενημερωμένος για την γέννηση - αν και θα'πρεπε - και πρέπει να κάνεις νέα αίτηση για την μείωση των εισφορών. Απαιτείται να πας από ΄κει εσύ ή κάποιος άλλος (κάνε μια εξουσιοδότηση στο σύζυγό σου για να είσαι μέσα).

Θα έχεις μειωμένες εισφορές από τότε που κλείνεις πενταετία γιατί όσο είσαι κάτω 5ετίας έχεις ήδη 50% μείωση στον κλάδο υγείας νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα!

 

Οι μηχανικοι-γονεις μηπως εχετε υποψην σας αν το ΤΣΜΕΔΕ δινει καποιο επιδομα για παιδικο σταθμο?

 

(ονειρο θερινης νυκτος μαλλον....:rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.