Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Γυναίκες μηχανικοί


maranti

Recommended Posts

(ονειρο θερινης νυκτος μαλλον....:rolleyes:)

 

Αυτήν ακριβώς την απάντηση θα σου έδινα...

 

Το μόνο καλό είναι η δωρεάν κατασκήνωση! Μετά τα 6 όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Καλημέρα σας. Είμαι άνεργη μηχανικός εδώ και περίπου ένα χρόνο. Ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κανείς, αν μπορώ να ασφαλιστώ στο ταμείο του συζύγου μου, ως προστατευόμενο μέλος, και να σταματήσω να είμαι ασφαλισμένη στον κλάδο υγείας του τσμεδε. Ο σύζυγός μου δεν είναι μηχανικός. Όπως καταλαβαίνεται θέλω να σταματήσω να πληρώνω το τσμεδε, αλλά δεν θέλω να μείνω ανασφάλιστη στον κλάδο υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς μας ήρθατε .

 

Το να σταματήσετε να πληρώνετε το ΤΣΜΕΔΕ , δεν είναι ότι απλούστερο . Με τα ισχύοντα δεδομένα θα χάσετε την άδεια άσκησης του επαγγέλματος. Ακούγεται τριτοκοσμικό αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα . Έχει συζητηθεί ξανά. Διαβάστε εδώ με την δέουσα προσοχή.

 

Για να ασφαλιστείτε , στον κλάδο υγείας , στο ταμείο του συζύγου σας , θα πρέπει να υποβάλλει σχετικό ερώτημα ο συζυγός σας στο ταμείο του για να πληροφορηθείτε τις προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να διαγραφώ από το τσμεδε, όχι σε αυτή τη φάση τουλάχιστον. Αυτό που θέλω είναι να σταματήσω για ένα διάστημα να πληρώνω τις εισφορές μου (γνωρίζοντας ότι αυτές θα προσαυξάνονται όσο περνάει ο καιρός), γιατί δεν έχω άλλη δυνατότητα. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να εξαιρέσω τον κλάδο υγείας από το τσμεδε και να ασφαλιστώ στο ταμείο του συζύγου μου. Προφανώς, λοιπόν, την απάντηση θα την πάρω από το ταμείο του συζύγου μου, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Και με κάποιο τηλεφώνημα στο 210 6011576 (ΤΣΜΕΔΕ - Περιφερειακό γραφείο Αγ. Παρασκευής) , αναλύοντάς τους το θέμα ώστε να το καταλάβουν και να πάρετε τη σωστή απάντηση για να ξέρετε τελικά τι δικαιολογητικά θα χρειαστεί να προσκομίσετε. Εννοείται ότι και ο σύζυγός σας θα πρέπει να γνωρίζει από την πλευρά του δικού του ταμείου , την ακριβή διαδικασία "εισόδου" σας σε αυτό. Δεν είναι καιροί να "ξαμολιόμαστε" στους δρόμους χωρίς συγκοινωνίες και με μπόλικη ζέστη (ακόμη) .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να διαγραφώ από το τσμεδε, όχι σε αυτή τη φάση τουλάχιστον. Αυτό που θέλω είναι να σταματήσω για ένα διάστημα να πληρώνω τις εισφορές μου (γνωρίζοντας ότι αυτές θα προσαυξάνονται όσο περνάει ο καιρός), γιατί δεν έχω άλλη δυνατότητα. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να εξαιρέσω τον κλάδο υγείας από το τσμεδε και να ασφαλιστώ στο ταμείο του συζύγου μου. Προφανώς, λοιπόν, την απάντηση θα την πάρω από το ταμείο του συζύγου μου, έτσι δεν είναι;

 

Καλησπερα κι απο εμενα. Ειμαι μηχανικος 9ετιας πηρα επιδομα τοκετου 2500 ευρω απο τα οποια βεβαια επεστρεψα τα 2000 τον επομενο χρονο ως μειωμενες ασφαλιστικες εισφορες (απο επιλογη αλλα και λογω των συνθηκων δεν εργαστηκα για 15 μηνες). Εργαστηκα για 9 μηνες με συμβαση εργου σε δημο για εξευτελιστικη αμοιβη, αλλα πες εστω εβγαλα το ΤΣΜΕΔΕ μου για αυτον τον χρονο. Το μέλλον προβλεπεται δυσοιωνο και τωρα ειδα κι αυτο:

http://1.bp.blogspot.com/-Y5J8Lgr2bZk/TjEmSYz1P2I/AAAAAAAAABk/tc_xbrxodm8/s1600/Untitled-1.jpg

Δηλαδη θα πρεπει να πληρωνουμε εγω και ο συζυγος 1000 ευρω το μήνα στο ΤΣΜΕΔΕ, ήτοι 12000 ευρω τον χρονο συν 1000 ευρω τα νεα τελη επιτηδευματια (χωρις το ΦΠΑ και τους φορους). Και οι δουλειες βέβαια ξερετε τι καλα που πάνε.....

Πραγματικα εχω απελπιστει και μονη λύση μου φαινεται να φυγουμε εξωτερικο.

 

Ο κλαδος υγειας τεχνικων δεν ειναι και πολυ μεγαλο ποσο δεν ξέρω αν αξιζει τον κοπο, και αν το ταμειο του συζυγου σου ειναι εφαμμιλο σε αυτον τον τομεα με το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Θα επρεπε ομως να υπαρχουν κι αλλες επιλογες για τις μητερες και για τους ανεργους μηχανικους.

Link to comment
Share on other sites

Α, σκεφτηκα και μια αλλη ωραια ιδεα: αν αντιστοιχα με τις εισφορες αυξηθει και το επιδομα τοκετου θα αρχισω να γεννοβολαω καθε χρονο για να μπορεσω με το επιδομα τοκετου να αποπληρωσω τις ασφαλιστικες μου εισφορες!!!!!!

και θα παιρνω και επιδομα πολυτεκνων!!!!

ναι!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εκανα τους υπολογισμους:

ευτυχως δεν εχουμε την ειδικη προσαυξηση, οποτε εχουμε μηνιαιως 378,45 ο καθενας, δηλ. 4541,4 το ετος, ήτοι αυξηση 50%

αν αποκτησεις παιδι με τη μειωση παει 3328,38 το επομενο ετος

παιρνεις και τα 2500, βαζεις μονο 828,38!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το ΤΣΜΕΔΕ να μην επιδοτει παιδικους σταθμους, δικαιουμαστε ομως επιδοτηση απο την ΕΕΤΑΑ, ως αυτοαπασχολουμενες!

Ναι, επιτελους μια φορα ΔΕΝ εξαιρουμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.