Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστοχία τοιχείου αντιστήριξης


 

Recommended Posts

Τι να ενισχύσεις, όταν η θεμελίωση αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων ανεπαρκής, όταν είναι φανερό ότι η κατασκευή έγινε χωρίς μελέτη και όταν είναι αυταπόδεικτο ότι το τοιχείο δεν διαθέτει την φέρουσα ικανότητα που θα ζητούσε μία μελέτη;

 

Άντε, ας πούμε ότι φέρνεις μηχάνημα και κάνεις προεντεταμένες αγκυρώσεις, βάζεις και ένα ΗΕΒ για να τις δέσεις... Αυτό είναι από στατικής απόψεως μία κάποια λύση, αν το χωράφι από πίσω είναι δικό σου και αν δεν υπάρχει προοπτική να σκάψεις...

 

Είναι όμως λύση όντως; Αν η καθίζηση συνεχίζεται; Αν δεν υπάρχουν μέτρα αποστράγγισης; Η ανθεκτικότητα μας ενδιαφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Οι διαγώνιες ρωγμές στη φωτογραφία2 (οι οποίες βρίσκονται ψηλότερα ,άρα μικρότερες ωθήσεις και σε διαφορετική φάση σκυροδέτησης) είναι αποτέλεσμα δύναμης ώθησης, τέμνουσα κάθετα στο τοίχο. Μήπως η ποιότητα σκυροδέματος είναι χαμηλή;

 

έχω την εντύπωση πως όχι

 

pueblo σε τι απόσταση από την κατακόρυφη ρωγμή βρίσκονται?

 

αν εμφανίζονται σε όλο το μήκος δεξιά της ρωγμής ίσως να έχεις δίκιο κώστα

 

@Αλεξη

 

τότε ίσως η κατεδάφιση και η επανακατασκευή να είναι η καλύτερη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Αλέξη. Αν ήταν στο δικό μου σπίτι δε θα συζητούσα καθόλου για ενίσχυση. Αντικατάσταση

 

chrisven, ξεκινούν στα 3μ περίπου (ίσως και πιο κοντά) και επαναλαμβάνονατι για καμιά 15-20μ ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Αρμοί έχουν προβλεφθεί; Κατασκευάστηκαν;

 

Δεν έχω ιδέα αν υπάρχει μελέτη. Υποτίθεται οτι υπάρχει αλλά εδώ και κάποιους μήνες που ο ιδιοκτήτης την έχει ζητήσει δεν του έχουν δώσει τίποτα. Αρμούς δεν είδα

 

Σωστός ο άλεξ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λοιπόν μέσα σε όλα ο κύριος παράγοντας είναι η μη κατασκευή αρμών; Ποιο είναι το μήκος του τοίχου;

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος του είναι περίπου 30-40μ αλλά η έλλειψη αρμών δε νομίζω να εξηγεί τη διχοτόμηση του τοιχείου όπως φαίνεται στη φώτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.