Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστοχία τοιχείου αντιστήριξης


 

Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι

 

Έχω το τοιχείο της φωτογραφίας. Ο οπλισμός είναι φ10 ανά άτακτα διαστήματα μέχρι και 40εκ. Το πάχος του είναι 24εκ. και το ύψος του είναι περίπου 4,5μ. Η πρώτη σκυροδέτηση έγινε μέχρι τα 3,5μ. Εκτός από τη μεγάλη ρωγμή έχουν εμφανιστεί και αρκετές διαγώνιες ρωγμές όπως θα δείτε στις φώτο. Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για τα αίτια αστοχίας?

post-9730-131887264175_thumb.jpg

post-9730-131887264192_thumb.jpg

post-9730-131887264215_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφοροκή καθίζηση, ήτοι ανεπαρκής (αντοχή) δυσκαμψία της θεμελίωσης του τοιχείου σε κατακόρυφα φορτία. Προφανώς η θεμελίωση έγινε επιφανειακά, επί χαλαρού επιχώματος. Φυσικά η καθίζηση δεν προέκυψε από το βάρος του τοιχείου, αλλά από το βάρος των ανάντη γαιών...

 

Όσο για το Φ10/κάτι, είναι μάλλον απελπιστικά λίγο για τοιχείο 4,5m, αλλά τι να το κάνεις, άμα δεν έχει θεμελίωση, τι τα θες τα σίδερα;

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη διαφορική θα έλεγα και εγώ αλλά δε σας είπα ότι η φωτογραφία με τις διαγώνιες έχει τραβηχτεί από το τοιχείο δεξιά της μεγάλης ρωγμής. Με μπερδεύει το πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι.

Το ότι η μεγάλη ρωγμή έγινε κατακόρυφη μπορεί να οφείλεται σε μη εφαρμογή του απαιτούμενου μήκους παράθεσης των οριζόντιων οπλισμών (εξαιρετικά πιθανό) και όχι στην εντατική κατάσταση (απίθανο).

Κοινώς, η ρωγμή έγινε στην θέση ένωσης των διανομών οι οποίες στην πράξη... δεν ενώνονται.

Link to comment
Share on other sites

8φ10 περίπου. Αυτό που ήθελα να πω πάντος στο προηγούμενο μήνυμα είναι ότι αν υποθέσουμε ότι είναι διαφορική καθίζηση, το κομμάτι δεξιά από τη μεγάλη ρωγμή καθιζάνει δεξιόστροφα ενώ οι διαγώνιες ρωγμές δείχνουν το αντίθετο μιας και βρίσκονται δεγιά από τη μεγάλη ρωγμή

Link to comment
Share on other sites

pueblo δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει αυτό που λες

 

πάντως μου κάνει εντύπωση στην τριτη φωτό ο κατακόρυφος οπλισμός

πόσο άναρχα είναι τοποθετημένος και κοντά στον άξονα της διατομής

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου έχει κάτσει το τοιχείο γιατί αυτό βλέπω. Δε μου απάντησες όμως πως εξηγήτε η διαφορική με τις συγκεκριμένες ρωγμές.

 

chrisven, για αυτό ακριβώς έχω κολλήσει με το τοιχείο γιατί η κατάσταση του είναι απελπιστική. Και αυτή η διάταξη όπλισης συνεχίζεται σχεδόν σε όλο το μήκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.