Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φτηνό ρεύμα (εναλλακτικοί πάροχοι)


Recommended Posts

Εχετε ακούσει για εταιρίες πχ http://www.aegeanpower.com/ όπου προφανώς επειδή χρησιμοποιούν σαν πρώτη ύλη φυσικό αέριο (κατα πως μου έλεγε η μη πλήρως ενημερωμένη Ι.Υ.) είτε επειδή χρησιμοποιούν καλύτερα το ανθρώπινο δυναμικό, να οι ιδιωτικοποιήσεις (νάτα, νάτα ) λέει ότι μπορεί να παρέχουν ηλεκτρικό ρεύμα κατά τι φτηνότερα.

Οι φόροι, υπέρ Δήμου και Ερτ πχ, θα παραμείνουν ίδιοι αλλά αλλάζει η τιμή της kwh κατά πώς στην πουλάνε 10% με 20% Αλήθεια ή ψέμματα?

Θα την εμπιστευόσασταν, θα κάνατε την σύμβαση ή οχι?

 

Αντε... να τελειώσει και αυτό το αχανές τοπίο των εκαθαριστικών που αφού σου στέλνει ένα λογαριασμό η ΔΕΗ και σε χρεώνει τα μαλιοκούβαρα σου μετά σου στέλνει έναν εκαθαριστικό της ίδιας περιόδου, τον λέει. Και στα ξαναχρεώνει.....

 

 

??????

------------------------------------------------------------------------------------------

Για να σκεφτώ όμως! Είμαι υπέρ ή κατά των ιδιωτικοποιήσεων?

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ακούσει για εταιρίες πχ http://www.aegeanpower.com/ όπου προφανώς επειδή χρησιμοποιούν σαν πρώτη ύλη φυσικό αέριο (κατα πως μου έλεγε η μη πλήρως ενημερωμένη Ι.Υ.) είτε επειδή χρησιμοποιούν καλύτερα το ανθρώπινο δυναμικό, να οι ιδιωτικοποιήσεις (νάτα, νάτα ) λέει ότι μπορεί να παρέχουν ηλεκτρικό ρεύμα κατά τι φτηνότερα.

Οι φόροι, υπέρ Δήμου και Ερτ πχ, θα παραμείνουν ίδιοι αλλά αλλάζει η τιμή της kwh κατά πώς στην πουλάνε 10% με 20% Αλήθεια ή ψέμματα?

Θα την εμπιστευόσασταν, θα κάνατε την σύμβαση ή οχι?

 

H aegean αλλα και η energa (http://www.energa.gr/profile.php?lang=gr) είναι οι 2 πρώτες ιδιωτικές εταιρείες που μπήκαν στο παιχνίδι της απελευθέρωσης της πώλησης ενέργειας.

 

Ο κύριος λόγος που έχουν φθηνότερα τιμολόγια από της ΔΕΗ είναι επειδή πωλούν ρεύμα που εισάγουν από τις εξωτερικές διασυνδέσεις που έχει το ελληνικό σύστημα μεταφοράς. Κυρίως εισάγεται ρεύμα από Αλβανία, ΠΓΔΜ και Βουλγαρία, αγοράζεται με πολύ φτηνή τιμή και μεταπωλείται στο τελικό πελάτη πάλι σε φθηνότερη τιμή από αυτή της ΔΕΗ. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες που έχουν αυτό το δικαίωμα της μεταπώλησης του ηλεκτρισμού μέσω των εισαγωγών (οι περισσότερες των οποίων είναι εξωτερικές εταιρείες, έχω και αρχείο excel με τα ονόματα των εταιρειών, όποιος θέλει μου λέει να του το στείλω).

Φυσικά όμως η aegean αλλα και η energa δεν μένουν μόνο στις εισαγωγές ρεύματος αλλά παράγωγουν και οι ίδιες, είτε με ΑΗΣ με φυσικό αέριο, είτε με μεγάλα πάρκα Φ/Β είτε με άλλους τρόπους.

Για μένα, το μέλλον της αγοράς ηλεκτρισμού θα αλλάξει πλήρως τα επόμενα 2 χρόνια, και αυτό θα το δούμε όλοι μας. Αν θα είναι για καλό ή για κακό, θα δείξει.

 

Υ.Γ. Είχα κάνει ένα Thread που απέτυχε, και είχα αναπτύξει τον προβληματισμό μου περί της εφαρμογής ενός μοντέλου ΙΤΟ που έχει δουλέψει επιτυχώς στην Σκανδιναβία και στις ΗΠΑ. Το μοντέλο ΙΤΟ στηρίζεται στην ύπαρξη πολλών ιδιωτικών εταιρείων ηλεκτρισμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφέρον spgirl,

πάντως θεωρώ πως έχει να κανει και με την υποχρέωση της ΔΕΗ ως κρατική εταιρία (όπως αντίστοιχα γίνεται με τον ΟΤΕ) να πουλά πιο ακριβά από τους ιδιώτες

Link to comment
Share on other sites

myri, δεν νομίζω να έχει υποχρέωση η ΔΕΗ να τιμολογεί ακριβότερα το ρεύμα.

Οι περισσότερες ιδιωτικές εταιρείες που πωλάνε ηλεκτρισμό υπογράφουν συμβάσεις με το ΔΕΣΜΗΕ. Τυπικά, και η ΔΕΗ έχει υπογράψει μια τέτοιου είδους σύμβαση, αλλο που είναι ακόμα μονοπώλιο.

Βέβαια, η aegean και η energa έχουν προσελκύσει πολλούς μεγάλους πελάτες (μέσης τάσης) δλδ βιομηχανίες κτλ.

 

Θα δείξει αν θα τραβήξει το νέο μοντελο. Αυτό το καιρό ετοιμάζει το ενεργειακό νομοσχέδιο όπου εκεί θα διευκρινίζεται πως θα δουλεύει το ελληνικό ΙΤΟ (ή αλλιώς, όπως βαφτίστηκε παράλληλο ΔΕΣΜΗΕ).

 

Το thread (που ήταν αποτυχία) είναι: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=22072

 

Και για όποιον έχει απορία γιατί το εισαγόμενο ρεύμα από Βουλγαρία είναι φτηνό, ιδού η αποστοματική απάντηση: Πυρηνική ενέργεια (Θεός φυλάξοι, μακριά από μας). Η Αλβανία επίσης και η ΠΓΔΜ δίνουν φθηνό εισαγόμενο ρεύμα, και η Ρουμανία (που δίνει ηλεκτρισμό μέσω της Βουλγαρικής διασύνδεσης) είναι αρκετά φτηνή. Αν το σκεφτείτε, μας συμφέρει να εισάγουμε ρεύμα παρά να παράγουμε (ειρωνικό, αντιφατικό)

Link to comment
Share on other sites

να κανω τον κακο?? και για 10% (που ειναι πολυ μικρο το ποσο που τελικα θα μειωθει ο λογαριασμος, το πολυ πολυ 3-4%) να μεγαλωσεις της εισαγωγες σου??

μπορεις να μειωσεις τον λογαρισμο τις ΔΕΗ μειωνοντας τα δημοτικα τελη?? πχ δηλωνοντας εναν χωρο ως αχρισημοποιητο- κενο??

τωρα θα με παρει η μπαλα... δεν λεω να κανεις κατι παρανομο. αλλα αν δεν χρησημοποιεις εναν χωρο....

Link to comment
Share on other sites

aginor, ναι το 10% μπορει να ακουγεται λιγο για μια κατοικια, αλλα σκεψου ενα εργοστασιο που καταναλωνει τεραστια ποσα ενεργειας, τι οικονομια θα εχει με αυτο το 10%.

 

Ο ανταγωνισμος επιτρεπει τα παντα ως ενα οριο. Οι εισαγωγες ειναι μονο ενα κομματι απο αυτο το παιχνιδι παροχης ενεργειας. Εννοείται οι μερικές από αυτές τις εταιρείες παράγουν οι ίδιες ρεύμα και το πουλούν στους πελάτες τους.

 

myri, αυτό με τον ΟΤΕ δε το ξέρω. Αν λες ότι ισχύει, το δέχομαι γτ ξέρω ότι είσαι αξιόπιστη. Πάντως εγώ λέω αυτά τα λίγα που ξέρω (το θέμα της διατριβής μου ήταν πάνω σε αυτά: εισαγωγές, ΙΤΟ, διασυνδέσεις, αγορά ηλεκτρισμού κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Και 10% μια χαρα ειναι..

5Ε το μηνα..

60Ε το χρονο...

2/3 γεμισμα βενζινης στο αμαξι το χρονο..

Ετσι οπως γιναμε και το 10% μια χαρα ειναι...

 

Στο γραφειο εβαλα ΣΥΤΑ σταθερη τηλεφωνια και γλιτωνω 15Ε το μηνα... Δλδ 180Ε το χρονο..(ενα 2ημερο το καλοκαιρι.. :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Δίνω link που έχει τις εταιρείες που μεταπωλούν ρεύμα από διασυνδέσεις

 

http://www.energia.gr/article.asp?art_id=25001

 

Προσπαθώ να ανεβάσω και ένα excel αρχείο με τις εταιρείες που έλαβαν επίσημα από το ΔΕΣΜΗΕ άδειες προμήθειας ηλεκτρισμού αλλά το φορουμ δε μπορεί να μου το ανεβάζει, μου το βγάζει λανθασμένο αρχείο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.