Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή dwg σε vob


VISTA

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να μετατρέψω ένα τρισδιάστατο αρχείο autocad10 σε vob (vue9 xstream)??? Γιατί ενώ λέει ότι διαβάζει dxf δεν τα κατάφερα μέχρι τώρα να εισάγω ούτε dxf. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οbj και 3ds είναι τα αρχεία που μπορείς σωστά να χρησιμοποιήσεις...DWG->VOB δεν υπάρχει...

Τί άλλες εφαρμογές έχεις; Το VUE μήπως το έχεις μέσω MAX?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω καν το vue9 xstream .

Απ όσο είδα (πρόχειρα) είναι καλό για ρεντερινκ και ανιμέισιον..

δες αν έχει import για αρχεία από MAX πχ που έχει μεγαλύτερη συγγένεια, οπότε να κάνεις διπλό πέρασμα

 

 

 

 

*******

Εδιτ

χε σχεδόν μαζί την ίδια σκέψη κάναμε

Link to comment
Share on other sites

JTB & Didoni ευχαριστώ για την απάντησή σας αλλά......Δυστυχώς γνωρίζω ότι δέχεται αρχεία από 3d max αλλά δεν το έχω και επίσης ξέρω ότι δέχεται και dxf αλλά αν και το προσπάθησα δεν τα κατάφερα.!!! Το vue είναι πολύ καλό για rendering. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει convert ?? To έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αμφιβολίες ακόμα κι αν καταφέρεις και πάρει τα αρχεία dxf τι ποιότητα θα έχεις διότι τα dxf και γίνονται τεράστια και χάνουν ποιότητα. Προσωπικά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ειδικά για 3D σχεδιασμό.

Σε επίπεδο μιας πρόχειρης βοήθειας αν το επιθυμείς στείλε μου τα αρχεία που θέλεις σε Dwg να στα κάνω 3D max

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις MAX να σου πώ ότι έχεις μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ να ασχοληθείς με το BLENDER http://www.blender.org/features-gallery/features/ και θα δείς ότι βρήκες χρυσωρυχείο!!! Τεράστια διεθνής κοινότητα χρηστών, εντελώς δωρεάν, εκπληκτικές δυνατότητες!!!! πολύ σύντομα θα βγεί νέα έκδοση εξελιγμένη (κατέβασε beta να καταλάβεις τι εννοώ...)

Και από import/export κοίτα...

 

Read and write support for many other 2D and 3D formats

2D

TGA, JPG, PNG, OpenEXR, DPX, Cineon, Radiance HDR, Iris, SGI Movie, IFF, AVI and Quicktime GIF, TIFF, PSD, MOV (Windows and Mac OS X)

3D

3D Studio, AC3D, COLLADA, FBX Export, DXF, Wavefront OBJ, DEC Object File Format, DirectX, Lightwave, MD2, Motion Capture, Nendo, OpenFlight, PLY, Pro Engineer, Radiosity, Raw Triangle, Softimage, STL, TrueSpace, VideoScape, VRML, VRML97, X3D Extensible 3D, xfig export

 

Αν μπορείς και έχεις όρεξη να το μάθεις θα με ευγνωμονείς... Αν θέλεις στείλε μου pm για e-books.

 

ΔΕΝ σου κάνω φιγούρα... μιλάμε για ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ πρόγραμμα... αλλά νομίζω ότι αν το ψάξεις σύντομα θα το καταλάβεις μόνος σου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δεν βρήκα άκρη με το blender το κατέβασα αλλά πάλι και αυτό δεν μπορεί να εισάγει dwg αρχεία. Sorry αλλά δεν ξέρω πως να σου στείλω μήνυμα για e-books ή μάλλον δεν ξέρω καν τι είναι !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το vue για τι ακριβώς το χρησιμοποιείς? Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω πως και το vue ανοίγει (εισάγει) dxf αρχεία. Το blender εσάγει μόνο dxf??? Όχι dwg?? Δεν το ήξερα αυτό(!) Όπως επίσης δεν ήξερα (δεν το έχω κάνει ποτέ) ότι ένα αρχείο αν το μετατρέψεις σε dxf χάνει σε ποιότητα (!) Αν μπορείς να το εξηγήσεις αυτό λίγο παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.