Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάλειψη πολυτεχνείου, σκέψεις


lostie

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το παιρνεις για λογους μοριων αν θυμαμαι καλα ειναι 300 μορια μιας και σκεφτεσαι για στρατο. Κριμα που δεν δηλωνες και ειδικες δυναμεις να παρεις αλλα 400 απο κει. Aν εχεις και ολα τα διπλωματα οδηγησης εισαι μεσα σιγουρα. Αλλα αν τους εποπ, εφοπ τους πεταξουν απο το στρατο οπως λεγεται τοτε ακομα ενας λογος να το παρεις ειναι να εχεις κατι στα χερια σου. Σου τα λεει μια σειρα που το ψαχνει και αυτο το θεμα οπως και πολλα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την εποχη υπηρετω ως στρατιώτης στην παραμεθώριο (για 1.5 μηνα ακόμα) και σκέφτομαι να κανω χαρτιά για ΕΦΟΠ (κατι χειρότερο απο τους Επαγγελματιες Οπλίτες ΕΠΟΠ) με μισθό 600-700 ευρω όπως εχει δηλωσει ο υπ.εθν.αμυνας.

 

Φίλε και εγώ είμαι φαντάρος. Αν και είναι αλήθεια ότι στο ναυτικό δεν ζοριζόμαστε τόσο όσο εσείς στο στρατό σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το να κάθεσαι και να κάνεις ανούσια πράγματα δεν είναι και ότι καλύτερο. Θα σου πω απλά ότι ούτε οι μόνιμοι την παλεύουν. Πόσους και πόσους αλκοολικούς ή με ψυχολογικά προβλήματα έχω δει. Και δεν τα είχαν από πριν, τα απέκτησαν εκεί. Πήγαινε για πλάκα σε έναν μόνιμο και ρώτα τον πότε απολύεσαι? Σίγουρα θα σε κράξει αλλά θα δεις την απόγνωση στα μάτια του.

 

Θα σου πω το ποιηματάκι που λέμε όλοι οι φαντάροι:

Όταν το όπλο παραδώσω μπορεί να παλαβώσω και θα φωνάζω στα στελέχη λελέ για εσάς δεν έχει!

 

Θες λοιπόν να γίνεις σαν και αυτούς που σε χώνουν σου φωνάζουν και σε κράζουν? Σίγουρα όχι.

 

 

Καλή η πλάκα, αλλά εδώ είμαστε επιστήμονες, όχι κάφροι...

 

Πόσο λίγο μας ξέρεις. Πρώτα είμαστε άντρες και μετά όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω απλά ότι ούτε οι μόνιμοι την παλεύουν. Πόσους και πόσους αλκοολικούς ή με ψυχολογικά προβλήματα έχω δει. Και δεν τα είχαν από πριν, τα απέκτησαν εκεί. Πήγαινε για πλάκα σε έναν μόνιμο και ρώτα τον πότε απολύεσαι? Σίγουρα θα σε κράξει αλλά θα δεις την απόγνωση στα μάτια του.

 

Θυμαμαι ακομα την φραση ενος εποπ που ειπε "ειμαι 30 και ακομα κανω σκοπια..."

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΟΠ: Επειδή Πείνασα Ορκίστηκα Πάλι

: ΕΠιλοχίας Όταν Πεθάνεις

 

Ξέχωρα την πλάκα υπάρχουν και μόνιμοι που είναι και γαμώ τα άτομα αλλά είναι η μειοψηφία και αναλώνονται να κάνουν παρέα με τους φαντάρους γιατί δεν χωνεύουν τους υπόλοιπους μόνιμους.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, δεν κανω πλακα ουτε και βαριόμουν ανοιγοντας αυτο το θεμα.

 

(aer, στην πολυτεχνική Πάτρας είμαι, καποιες τελικες διορθωσεις στην εργασία μου μενουν.)

 

Εχω κουραστει γιατι ηθελα αν γινεται να τελειωνα σχετικα νωρίς, δίνοντας επαναλαμβανόμενα καποια δυσκολα μαθηματα σε συνεχομενες εξεταστικες. επίσης, συνεχεις εβδομαδιαιες καταληψεις, εκαναν την σχολή ουσιαστικα εξεταστικό κέντρο. Γενικά καπως τυχαια βρεθηκα εδω, μη πιάνοντας Ιατρικες σχολές , και μη σκεπτόμενος να δηλωσω στρατιωτικές σχολές, ισως και λόγω αντίθετων απόψεων των γονέων.

 

Θα προσπαθησω αρχικά να ασχοληθω με ένα ένα τα μαθηματα που μου εχουν μεινει (Σήματα & Συστήματα , Ψηφ.Επεξεργασ.Σήματος, κτλ δυσκολα) και αν μεχρι του χρονου σκεφτομαι αρνητικά, δηλωνω τοτε αν ειναι. Καποια στιγμη θα το ανακοινωσω και στην οικογενεια και ο θεος βοηθος.

 

Κυριως αυτο που μ ενδιαφερει ειναι η αμεση επαγγελματικη αποκατασταση και η οικονομική κ προσωπική ανεξαρτησία.

Για αυτους τους λόγους το σκεφτομαι.

Από μικρός έχω δουλεψει αρκετά σε αγροτικές δουλειες, χωραφια , κτλ , και σιγουρα οι δικοι μου και οι γνωστοι θα απογοητευτουν αν δε παρω εστω το πτυχιο.

 

Μαλλον το θέμα ΕΕΦΟΠ δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα τωρα που το σκεφτομαι. Απλά εκει που κανω εγω θητεία , οι περισσοτεροι ΕΠΟΠ είναι μου φαίνεται, σχετικά τακτοποιημενοι. Δλδ, σταθερος μισθος, χαλαρη δουλεια με δυνατοτητα και β απασχόλησης και ελευθερο χρόνο, και ανεξαρτησία.

 

Τι να πω, ίσως μετα το διπλωμα , το ψαξω αν γινεται , για καθηγητης είτε σε σχολείο ή σε φροντιστήριο πληροφορικής, και ταυτοχρονα καποια αλλη απασχοληση.

 

Τελος παντων, ο καιρός θα δείξει.

 

Οι γνώμες σας βοήθησαν.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΟΠ: Επειδή Πείνασα Ορκίστηκα Πάλι

: ΕΠιλοχίας Όταν Πεθάνεις

 

Ξέχωρα την πλάκα υπάρχουν και μόνιμοι που είναι και γαμώ τα άτομα αλλά είναι η μειοψηφία και αναλώνονται να κάνουν παρέα με τους φαντάρους γιατί δεν χωνεύουν τους υπόλοιπους μόνιμους.

 

σε αυτο συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΟΠ: Επειδή Πείνασα Ορκίστηκα Πάλι

: ΕΠιλοχίας Όταν Πεθάνεις.

 

Πάντως, αυτοι που Επειδη Πεινασανε Ορικστηκαν Παλι, ζουνε πολυ καλυτερα απο τον μεσο μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αυτοι που Επειδη Πεινασανε Ορικστηκαν Παλι, ζουνε πολυ καλυτερα απο τον μεσο μηχανικο.

 

χμμ, πραγματικα το εννοειτε αυτο ??

 

τι να πω, κομφουζιο σκεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.