Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

1. Λάζαρε συμφωνώ μαζί σου και για το λόγο αυτό δεν αναφέρω πουθενά τίποτα περι κολλεγίων. Δεν θα μπω σε καμία περίπτωση σε σύγκριση κανενός μηχανικού (ΠΕ,ΤΕ) με αποφοίτους Κολλεγίων. Τα Κολλέγια ας κάνουν οτι νομίζουν δεν τους φοβάμαι επαγγελματικά τους αποφοίτους τους.

2. Spgirl τα ΤΕΙ όταν δημιουργήθηκαν υπήρχε ανάγκη για εξειδικευμένους μηχανικούς πάνω σε μικρότερα αντικείμενα με μικρότερο χρόνο σπουδών που θα είχαν στόχο την παραγωγική διαδικασία της εποχής που προβλέπονταν πολλά έργα. Επίσης και τα Πολυτεχνεία θα επικεντρωνόντουσαν περισσότερο στο θεωρητικό κομμάτι της επιστήμης με στόχο την πρόοδό της μέσω της επισταμένης έρευνας. Δυστυχώς το μοντέλο απέτυχε πριν καν δοκιμαστεί καθώς καταδικάστηκε εξαρχής με τη μη έγκαιρη έκδοση Ε.Δ. των πτυχιούχων.

3. Αrina. Πως επιστρέφεται κάτι που δεν μου ανήκει? Επισης οταν αποφεύγεις να απαντήσεις ξεκάθαρα αφήνεις κακές εντυπώσεις στους συνομιλητές σου. Εγώ έτσι ξέρω να συνδιαλέγομαι. Μπορεί να αναφέρεσαι επικριτικά στο κειμενό σου για τον ελιτισμό των ΠΕ αλλά με τη στάση σου και τους χαρακτηρισμούς σου δυστυχώς δεν τον αποφεύγεις όσο και να τον αποτάσσεσαι. Οι χαρακτηρισμοί που παρέθεσες στο κείμενό σου είναι αρκετά προσβλητικοί κατά τη γνώμη μου και ας μη το δέχεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1 στον pappos. Ο παλιός είναι αλλιώς.

+1 στον apostol. Τα ΑΕΙ παγκοσμίως δεν έχουν σε ένα πτυχίο/διπλωμα ενσωματωμένες 4-5 ειδικότητες αλλά κάθε ένα έχει συγκεκριμένο αντικείμενο, όπως τα ΤΕΙ. Το "εννιαίο πτυχίο" είναι ελληνική πατέντα.

 

Να πω και εγώ πως το λάθος δεν είναι η ύπαρξη των Μηχανικών ΤΕ αλλά η υπερβολική ύπαρξη Μηχανικών ΠΕ, όταν μάλιστα δεν υπάρχουν και πολλές θέσεις στην Ελλάδα που να είναι ανάλογες της μόρφωσης τους.

 

Απλά τυχαίνει οι Μηχανικοί ΠΕ να έχουν οργανωμένη συντεχνεία από το 1900 και έχουν καπελώσει όλους τους άλλους (ακόμα και νεώτερες ειδικότητες Μηχανικών ΠΕ βλ Περιβαλλοντολόγους).

Link to comment
Share on other sites

@lazarosk δεν με ακούς και συνεχίζεις. Το τί γίνεται στα Βαλκάνια το γνωρίζουμε. Η Κρήτη και η Μυτιλήνη είχαν τους καλύτερους πελάτες τους εκεί κι ακόμα τους έχουν. Όπως είπε και ο pappos μην μπερδεύεις την %$*#@α με την βούρτσα...

η συζήτηση είναι για την απόφαση να βγάλουν έξω τους τοπογράφους ΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την Γερμανία πως ήταν τα ΤΕΙ αλλά για εδώ πάνω για τα Βαλκάνια υπήρχε και υπάρχει ακόμα διαφορά έως και ανυπαρξία σε σχέση με τα ΑΕΙ .

 

Μα αγαπητέ το είπες και μόνος σου...Βαλκάνια...δηλαδή Μπανανία...Αφρικανιστάν...Ελλαδιστάν...καμία σχέση με Ευρώπη.

Τουλάχιστον το αναγνωρίζετε. Κάτι είναι και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

lazarosk στο ξαναείπα. Υπάρχει ΤΕΙ με εκατοντάδες θέσεις παραπάνω στην παγκόσμια κατάταξη από το TU Sofia. Μην μιλάς λοιπόν για ανυπαρξία. Κοίτα που στη Βουλγαρία τα μισά πτυχία είναι πληρωμένα και άσε εμάς στο πόνο μας...

Link to comment
Share on other sites

2. Spgirl τα ΤΕΙ όταν δημιουργήθηκαν υπήρχε ανάγκη για εξειδικευμένους μηχανικούς πάνω σε μικρότερα αντικείμενα με μικρότερο χρόνο σπουδών που θα είχαν στόχο την παραγωγική διαδικασία της εποχής που προβλέπονταν πολλά έργα. Επίσης και τα Πολυτεχνεία θα επικεντρωνόντουσαν περισσότερο στο θεωρητικό κομμάτι της επιστήμης με στόχο την πρόοδό της μέσω της επισταμένης έρευνας. Δυστυχώς το μοντέλο απέτυχε πριν καν δοκιμαστεί καθώς καταδικάστηκε εξαρχής με τη μη έγκαιρη έκδοση Ε.Δ. των πτυχιούχων.

 

ΟΚ, αλλά στην Ελλάδα πόσο αριθμό εξειδικευμένων μηχανικών ΤΕ μπορούν να ζήσουν?

Γιατί δεν ιδρύονται μόνο 5-6 σχολές ΑΕΙ και 5-6 σχολές ΤΕΙ, έτσι ώστε όλοι να είμαστε ικανοποιημένοι?

Τέλος, γιατί οι μηχανικοί ΠΕ να είναι καλοί μόνο για έρευνα και ακαδημαική σταδιοδρομία και όχι για την ουσιαστική δουλειά του μηχανικού? Δλδ τόσοι μηχανικοί ΠΕ που δουλεύουν σε εργοστάσια, εργοτάξια κτλ δε κάνουν αλλά όταν είναι για έρευνα, είναι εντάξει? Τόσο, μα τόσο, μα τόσο τόσο, καιρό μιλάτε για την υποτίμηση που δέχεστε από μας. Εσείς δε υποτιμάτε τους ΠΕ όταν τους περιορίζετε μόνο για έρευνα και ακαδημαική καριέρα?

 

Τέλος, το θέμα με τα ΕΔ είναι μεγάλο, αλλά εγώ βασικά καταλαβαίνω ένα: εγώ, εσύ και άλλοι 250.000 μηχανικοί, ΠΕ και ΤΕ, πέσαμε θύματα μιας εκπαιδευτικής πολιτικής που ίδρυε ιδρύματα σε κάθε κατσικοχώρι χωρίς να σκεφτεί ότι οι αποφοιτοί τους θα μείνουν άπραγοι.

 

Οπότε, ας αφήσετε την καραμέλα με το ΤΕΕ (που κουράζει πολύ) και ρίξτε τα βρισιδια και τις μούτσες στους διάφορους Υπουργούς Παιδείας που ήταν τόσο πρόχειροι στην χάραξη μιας εκπαιδευτικής πολιτικής.

 

Επίσης, ο καθένας από μας έχει και τις προσωπικές του ευθύνες. Μη κάνουμε τις πάπιες. Όσοι περνάνε ΑΕΙ, να ξέρουν από πριν τι ΕΔ έχουν και με τι άλλες ειδικότητες θα συνυπάρχουν, ποιά ιεραρχία υπάρχει κτλ

Όσοι περνάνε ΤΕΙ, να ξέρουν από πριν τι ΕΔ έχουν ή δεν έχουν και τι σημαίνει ιεραρχία (γτ κάποιοι δεν δέχονται ότι υπάρχει ιεραρχία, ξέρω είναι θέμα εγωισμού, αλλά υπάρχει...)

 

Υ.Γ. Ξέρω, για ακόμα μια φορά θα πέσει πάλι το μισό φόρουμ πάνω μου και να με ξεφτιλίσει. Μετα χαράς να το κάνει... Θα μου κάνει έκπληξη αν δε το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Εσείς δε υποτιμάτε τους ΠΕ όταν τους περιορίζετε μόνο για έρευνα και ακαδημαική καριέρα?
Πρόσεξε καλύτερα ή μπορεί να βιάστηκες και να μην το διάβασες.

 

Τώρα στην Γερμανία τα ΤΕΙ δημιουργήθηκαν όπως και σε κάθε άλλη χώρα για να βγάλουν έτοιμους επαγγελματίες μηχανικούς. Το πολυτεχνείο εκτός από αυτό σε προετοιμάζει για την ακαδημαϊκή σταδιοδρομία σου.
Κανείς δεν υποτίμησε τον μηχανικό ΠΕ. Απεναντίας συμβαίνει το αντίθετο και το γνωρίζουν μέχρι και οι πέτρες.

 

Επίσης...εδώ γιατί δεν έγινε κάποιο σχόλιο ???

 

Στα ΤΕΙ υπάρχει επίσης και η εφαρμοσμένη έρευνα που σε συνδυασμό με την θεωρητική των ΑΕΙ θα έδινε τρελά αποτελέσματα. Αλλά μερικοί

έχουν απόψεις όπως αυτές που ακούγονται εδώ και για αυτό έχουμε και αυτό το τραγικό επίπεδο παιδειας.

 

Να το βάλω και αυτό bold ή θα ακούσω διαμαρτυρίες ότι δεν είστε τυφλοί ???

sgirl δεν έχω τίποτα μαζί σου μην το παίρνεις προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Pappos, ΟΚ, δεν το είδα καλά μες την βιασύνη να κάνω 4 παράλληλα πράγματα, αλλά ήταν αναγκη να το βάλεις με μεγάλη γραμματοσειρά και bold? Λες να είμαι τυφλή?

 

Υ.Γ. Μη βάλεις και εμένα στην black list σου, δεν αντέχω να με θάβεις και συ μετά... :)

Link to comment
Share on other sites

Pappos

 

Για το θέμα της Γερμανίας έχεις χάσει επεισόδια .Έχουν απαντήσει ποιο επίσημα άτομα από εμένα με ποιο μεγάλο Κύρος στο φόρουμ επιβεβαιώνοντας μας ότι και εκεί γίνετε το ίδιο ακριβώς με τα Βαλκάνια .Εάν ψάξεις σε άλλες ενότητες θα τις βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.

 

stayros

 

Κράτα εσύ την θέση του ΤΕΙ και άσε με εμένα να πάρω τα Ε.Δ του ΑΕΙ .

Όσο για τα υπόλοιπα που λες καταντούν μονοτονία .

Διότι μας τα έχεις ξανά πει χωρίς να βρίσκουν ανταπόκριση και κυρίως από εμένα .Και ΤΕΙ δεν υπάρχουν πουθενά στα Βαλκάνια για αυτό και μιλάω για ανυπαρξία.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της Γερμανίας έχεις χάσει επεισόδια .Έχουν απαντήσει ποιο επίσημα άτομα από εμένα με ποιο μεγάλο Κύρος στο φόρουμ επιβεβαιώνοντας μας ότι και εκεί γίνετε το ίδιο ακριβώς με τα Βαλκάνια

Δηλαδή εγώ δεν έχω κύρος???

Ποιοι απάντησαν ποιο επίσημα από κάποιον που έχει γεννηθεί και σπουδάσει Γερμανία ???

Μην συγκρίνεις Βαλκάνια και ειδικά Γερμανία ή Ελβετία με Βουλγαρία.

Και στην Βουλγαρία ξέρουμε πως παίρνουν πτυχία.

Αρά όχι Βαλκάνια αλλά ούτε Αφρικανιστάν...

 

Διότι μας τα έχεις ξανά πει χωρίς να βρίσκουν ανταπόκριση και κυρίως από εμένα
Ποιος είσαι εσύ και που τραγουδάς ??? Που θα πρέπει να βρουν ανταπόκριση από εσένα.

 

Βουλγαρία πτυχίο=πτυχίο μαϊμου.

 

Και το τελευταιο το ξέρουν μέχρι και οι πέτρες. Δηλαδή δεν λαμβάνονται υπόψη με άλλα λόγια από κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.