Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια κατεδάφισης αυθαιρέτου κτίσματος


Recommended Posts

-πώς θα αποδείξω ότι είναι προ του 55; Χρειάζονται μάρτυρες ή υπεύθυνες δηλώσεις ή υπόγραφή δημάρχου;

-η υπάλληλος της πολεοδομίας μου έκανε αναφορά για νομιμοποίηση πριν τη κατεδαφιση. Και εμένα μου φάνηκε περίεργο...

Anka, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμη. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ζητάνε στοιχεία νομιμοτητας του κτιρίου για να εκδόσουν άδεια κατεδάφισης. Έχω ανάλογη περίπτωση που τρέχει τώρα και μου ζήτησαν και εμένα. Απλώς, συνήθως, είναι πιο ελαστικοί στον έλεγχό τους διότι το κτίριο θα κατεδαφιστεί έτσι και αλλιώς.

Για να αποδείξεις την παλαιότητα θα χρειαστείς είτε βεβαίωση Δημάρχου, οι περισσότεροι πλέον δε δίνουν βεβαιώσεις επικαλούμενοι κάποια εγκύκλιο του υπουργείου εσωτερικών, είτε ένορκες καταθέσεις μαρτύρων ότι γνωρίζουν πως το κτίσμα είναι προ του '55. Υπάρχει βέβαι και το ένδεχόμενο να γίνει αυτοψία από την Πολεοδομία για να διαπιστώσουν και αυτοί την παλαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.