Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεμινάριο Τεχνικών Ασφαλείας ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ


Recommended Posts

Συμφωνώ σε όλα με την spgirl,

Αμα κάτσεις και ασχοληθείς μόνος σου (ειδικά τώρα που έχεις χρόνο) με νομοθεσία κτλ δεν νομίζω ότι το σεμινάριο θα σου δώσει κάτι παραπάνω (θα σου μείνουν και τα 600 Πάσχα έρχεται). Πιστοποιητικό σίγουρα θα δίνουνε, αλλά από την στιγμή που έχουν περάσει 2χρόνια από την κτήση πτυχίου σου, μπορείς να γίνεις Τ.Α κανείς δεν θα σου ζητήσει κάτι παραπάνω. Δες μήπως έχεις κάπου αλλόυ ''κενό'' να διαθέσεις τα χρήματα, εσύ ξέρεις..

Να, εγώ μιας και βρήσκωμαι στην ίδια κατάσταση, αλλά δεν έχω και πολλά για σεμινάρια κτλ, ξεσκωνίζω βιβλία από φωτοβολταικά μέχρι θέρμανση, πυρασφάλεια, ΚΕΝΑΚ. Εχω πιάσει από Autocad μέχρι 4Μ. Οτι μαθαίνεις ή επαναλαμβάνεις καλό είναι, γιατί μέχρι να σκάσει η δουλειά θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

ikaros13, μαζί στο διάβασμα ε? και γω, αλλιως θα ξεχασα και τα λιγοστα που μου εμειναν, αν και παλι, οταν θα βρουμε με το καλο δουλεια, παλι θα τα ξεχασουμε... μυαλο εχουμε, οχι σκληρο δισκο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να πας, αν δεν έχεις ιδέα. Μην πας για το χαρτί. Πήγαινε για να δείς τί γίνεται. Π.χ. ξέρεις αν ο Τ.Α. έχει ευθύνες; Ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν καταστραφεί όντας Τ.Α. ; Ξέρεις την διαφορά αστικών και ποινικών ευθυνών; Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να πάρεις όλα τα μέτρα ασφάλειας σε δεδομένη κατάσταση; Γνωρίζεις την νομοθεσία ; Εχεις ιδέα πως δικάζουν αυτά τα θέματα οι δικαστές από άποψη εργατικής νομοθεσίας;

 

αν όχι ,να πας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η άλλη εκδοχή είναι της dolce vita, αλλά τα λίγα που έχουν απομείνει από την αποζημίωση προτιμώ(?) να τα σπρώξω στον μπαμπούλα (ΤΣΜΕΔΕ) οπότε...διάβασμα

Απόσπασμα από συνέντευξη:

-Μιας και είναι δυσκολή η κατάσταση, δεν πας στρατό για 1χρόνο?

-Εχω πάει..

-Μεταπτυχιακό?

-Εχω κάνει..

-...

-...

 

Για τον φίλο μας σχετικά με Τ.Α δες εδώ:

http://www.elinyae.gr/el/index.jsp

και εδώ: http://www.texnikosasfaleias.gr/

το ίδιο: http://www.stane.gr/

και γενικά ψάξε στο forum θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες αρκετά χρήσιμες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Θα το σκεφτώ μέσα στην εβδομάδα και θα αποφασίσω..

 

τώρα που λέτε και για άλλα σεμινάρια! Σεμινάρια autocad 2D έχετε να προτείνετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

ggeorgat, για autocad εγω σου προτείνω αυτό: πάρε από ένα φίλο σου μηχανικό το πρόγραμμα (ή βρες το σπασμένο, αν και αυτό είναι παράνομο), αγόρασε ένα βιβλίο των 60 ευρώ που λέει τα πάντα για τη συγκεκριμένη έκδοση του προγράμματος, και μόνος σου, σε μια εβδομάδα, θα είσαι κομπλέ.

 

Εγώ στην αρχή έκανα αυτό... Μετά πήγα και σε ΚΕΚ και έκανα μαθήματα για να πάρω πιστοποίηση, αλλά μετά από μια σειρά αναβολών, δεν έδωσα εξετάσεις... Σίγουρα όμως το πρόγραμμα το έμαθα...

 

Αν δεν βαριέσαι, σου προτείνω να ρίξεις και καμμιά ματιά στο MS Project

Link to comment
Share on other sites

η πιστοποίηση είναι ένα χαρτί, στις δουλειές δε το ζητάνε... αν θες να δώσεις 300 ευρώ για ένα χαρτί, πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω εντοπίσει ενα σεμινάριο στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ...

 

 

προ διετίας περίπου είχε πέσει στα χέρια μου ένα άρθρο

απτο 'τεχνόγραφημα' αν δεν κάνω λάθος..

το οποίο είχε μια επιστολή διαμαρτυρίας πολλών συναδέλφων

προς το υπουργείο.η διαμαρτυρία ήταν για την αναγνώριση ενός 'άλλου'

σεμιναρίου σχετικά με την ενεργειακή επιθεώρηση.

 

δεν τους αναγώριζε κανείς το εν λόγω σεμινάριο!!!

 

δεν έχω τίποτα με το ιεκεμ τεε και με κανένα άλλο φορέα

που οργανώνει αβέρτα σεμινάρια για το παραμικρό...και αυτοί τη δουλειά τους κάνουν...

αλλά...όταν δεν έχουν την παραμικρή αναγνώριση και σχεδόν καμία αξία,

!!εκτός και αν δε ξέρεις τίποτα απολύτως περί του 'θέματος'!!

τότε καταντάει κοροϊδία.

 

άποψή μου.προσοχή και πολύ ψάξιμο...

 

υ.γ.

αν υπάρχει κανένας συνάδελφος ανάμεσα σε αυτούς που υπέγραψαν την εν λόγω επιστολή ας μας ενημερώσει για την έκβαση..αν και μπορώ να την φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.