Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγραφόμενο ποσό στην ΑΠΥ


Recommended Posts

Το ότι το civil έχει κάνει (και συνεχίζει να κάνει) λάθη δεν με είχε ωθήσει να αλλάξω πρόγραμμα, μαθαίνοντας όμως τι και πως το κάνει αφού οι αναζητήσεις μου δεν ήταν άγονες αλλά γόνιμες αναγάζοντάς με να μάθω περισσότερα για την νομοθεσία αμοιβών.

 

Ακόμα και σήμερα το χρησιμοποιώ για να κάνω γρήγορα τους υπολογισμούς μου.

 

Απλά τα παραπάνω τα έγραψα για να πω ότι δεν είναι πανάκεια ότι λέει το civil.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πέφτει θύμα κλοπής? ο μηχανικός κάνει έκπτωση επι της καθαρής αμοιβής και οι φόροι αυτής (όπως για κάθε άλλο αγαθό) μένουν ως έχουν και τους επωμίζεται ο ιδιοκτήτης. Εμείς πέφτουμε θύματα κλοπής με τις εκπτώσεις που κάνουμε!!

 

Και ποιός σου είπε ότι είναι νόμιμη η έκπτωση επί της ελάχιστης αμοιβής; :P

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αποδίδεις τα της εφορίας στην εφορία νομιμότατη! (Αν προσέξεις δεν αναφέρθηκα στην ελάχιστη) :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μα το πρόγραμμα φίλτατε Πάνο υπολογίζει την καθαρή ελάχιστη αμοιβή (ΕΤΑ 110). Οπότε γιατί να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας; :P

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΤΑ παίρνει όποια τιμή θέλει ο μελετητης >110. Οταν λέω ελάχιστη εννοώ το 5000λ. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εαν κόψεις αποδείξεις κανονικά. Τώρα εαν το θέτεις σε βάση δεοντολογίας, ηθικής (ΤΕΕ κτλ) έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι όλα τα προγράμματα υπολογίζουν την ελάχιστη αμοιβή βάσει των τετραγωικών, της χρήσης κλπ. Η τιμή η οποία τελικά ανακοινώνεται στον πελάτη είναι άλλη. Μπορεί είτε νε περιλαμβάνει έκπτωση είτε να είναι σημαντικά πολλαπλάσια. Τα προγράμματα δεν υπολογίζουν ανθρωποώρες, συζητήσεις,προσχέδια, αλλαγές, έξοδα μετακίνησης κλπ. Οπότε θεωρώ ότι δεν είναι "κλέψιμο" του πελάτη το να του λες η άδεια σου θα στοιχίσει τόσο. Μπορεί αν το θεωρεί ακριβό να μην το δεχθεί. Κλέψιμο είναι, νομίζω, να μην του πεις τι περιλαμβάνει αυτό το ποσό και να του ζητάς εκ των υστέρων τόσα γι' αυτό, τόσα για το άλλο κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση.

Το 5000λ είναι η ελάχιστη αμοιβή που μπορεί να λάβει ένας μηχανικός δεν είναι η ελάχιστη αμοιβή για την έκδοση κάθε οικοδομικής άδειας.

 

Κ_PAT, όταν του παρουσιάζεις την εκτύπωση που ανέφερα στην αρχή και του λες "Τόση η αμοιβή μου, τόσα τα φορολογικά (αναλυτικά), τόσο θα ΣΟΥ κοστίσει η άδεια" τι είναι?

 

Και ξαναρωτάω, η απόδειξη που θα κοπεί θα είναι αυτή που πρέπει ή όσο λέει το έντυπο σαν αμοιβή μηχανικού?

Διότι αν κοπεί παραπάνω από αυτή που λέει το έντυπο (όπως εξήγησα παραπάνω), σαφώς και δεν είναι κλέψιμο.

Αν όμως κοπεί όπως λέει το έντυπο, τότε είναι κλοπή.

Εκτός αν του πεις "αυτά θα τα πληρώσεις εσύ (ΦΕΜ κλπ), αλλά δεν θα σου δώσω απόδειξη" και αυτός συμφωνήσει.

Link to comment
Share on other sites

erling

η γνώμη μου είναι ότι αν κόψεις την απόδειξη όπως λέει το έντυπο δεν είναι κλοπή για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω (ανθρωποώρες, συζητήσεις, προσχέδια, αλλαγές, έξοδα μετακίνησης, συνταξη πινάκων ΙΚΑ, επαφές με συνεργεία κλπ). Αυτά δεν πρέπει να πληρωθούν? Από την άλλη αν στην ελάχιστη αμοιβή που υπολογίζει το πρόγραμμα κάνεις εκπτωση, η έκπτωση δεν φαίνεται στην απόδειξη οπότε φορολογείσαι παραπάνω. Οπότε κατά την γνώμη μου το θέμα είναι αν για τα παραπάνω χρήματα που πιθανόν ζητάς πρέπει να κόψεις επιπλέον απόδειξη ή όχι. Για το ΦΕΜ κλπ δεν υπάρχουν τα νόμιμα παραστατικά? Το αν τα επιβαρύνεται ο πελάτης, πιστεύω ότι είναι θέμα συμφωνίας. Ομως επαναλαμβάνω ότι την τελική τιμή μικρότερη ή μεγαλύτερη την διαμορφώνουμε εμείς και ο πελάτης την δέχεται ή όχι. Κλαώς ή κακώς έτσι δν λειτουργει η ελευθερη αγορά? Οπότε ο καθένας μας κοστολογεί την εργασία και τις υπηρεσίες που παρέχει όπως αυτός νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.