Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση στο εσωτερικό τοίχου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

θα μπορούσε να μου πει κάποιος/α πώς μπορώ να βάλω στο Archicad στους τοίχους μόνωση. Και όταν λέω μόνωση εννοώ όπως το θέλει στην πολεοδομία. Δηλαδή στο μέσον του τοίχου και χωρίς να καλύπτει όλο τον τοίχο

 

Και μια δεύτερη ερώτηση...όταν επιλέγω υλικό τοιχοποιίας πώς μπορώ να κάνω scale στο υλικό για να φαίνεται πιο συμπαγής η δομή;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς υπάρχει ειδική κατηγορία με θέματα για το autocad. Καλύτερα να ρωτάς εκεί.

Κάνεις ένα layer και το ονομάζεις πχ monosi.

Στο layer αυτό θα αντιστοιχίσεις μια γραμμή τύπου Batting. Στο μενού για τις γραμμές θα δώσεις το κατάλληλο linetype scale.

Σχεδιάζεις στο μέσον του τοίχου μια γραμμή η οποία ανήκει σε αυτό το layer.

 

 

Oops. Sorry διάβασα autocad.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν βγάζω νόημα...πραγματικά μπορεί να γίνει αυτό στο Archicad;...έχω πρόβλημα γιατί ένας μηχανικός μου ζητάει μόνωση στο εσωτερικό της τοιχοποιίας και δεν μπορώ με τίποτα να το βρω..αν μπορείτε βοηθήστε με..

Link to comment
Share on other sites

chriefth

Παιδιά δεν βγάζω νόημα...πραγματικά μπορεί να γίνει αυτό στο Archicad;...έχω πρόβλημα γιατί ένας μηχανικός μου ζητάει μόνωση στο εσωτερικό της τοιχοποιίας και δεν μπορώ με τίποτα να το βρω..αν μπορείτε βοηθήστε με..

 

Ολα μπορούν να γίνουν φίλε μου.

Για αρχή μετέφερε όπως είναι, την ερώτησή σου στο κατάλληλο θέμα για το archicad (υπάρχουν 2 θέματα τουλάχιστον για το πρόγραμμα και καλό θα ήταν να τα διαβάσεις) γιατί οι απαντήσεις στο ερώτημά σου υπάρχουν εκεί.

Οταν θέσεις στον κατάλληλο χώρο το ερώτημά σου θα σου δωθεί και η απάντηση εκεί ώστε να βοηθηθούν κι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.