Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για μονάδα ανακύκλωσης υλικών


Recommended Posts

Συνάδελφε τα πράγματα είναι πολύπλοκα και η γραφειοκρατία τερατώδης...

Έβγαλα πριν λίγα χρόνια άδεια για εργοστάσιο ανακύκλωσης αυτοκινήτων σε εκτός σχεδίου περιοχή και οι εγκρίσεις και βεβαιώσεις που μάζεψα για την προμελέτη και μελέτη περιβαλλοντικών όρων, άδεια ίδρυσης και άδεια οικοδομής είναι άπειρες και βέβαια 3 χρόνια μετά θα είναι ακόμα περισσότερες (το fast track μας μάρανε...).

Ενδεικτικά σου γράφω μερικές:

- Εφορεία Κλασικών και Προϊστορικών αρχαιοτήτων

- Εφορεία βυζαντινών αρχαιοτήτων

- Χρήσεις Γης

- ΝΕΧΩΠ

- Γνωμοδότηση Δήμου

- Κυκλοφοριακή σύνδεση (είσοδος-έξοδος) κτλ από ΤΥΔΚ

- Συμβολή με εθνικό δίκτυο από ΔΕΣΕ

- Βεβαίωση περί μη ύπαρξης ρέματος

- ΓΕΣ (κι όμως)

- ΕΥΔΑΠ (παρόλο που ήταν εκτός Αττικής χρειαζόταν γνωμοδότηση)

- Δασαρχείο

και βέβαια ερωτηματολόγια, διαγράμματα, καταστατικά κτλ

Φάκελοι υποβλήθηκαν στις δ/νσεις υγιεινής, ανάπτυξης, πολεοδομίας, αγρ. ανάπτυξης, στην νομαρχία και στην περιφέρεια και δεν συμμαζεύεται... Εννοείται πως κάθε έγκριση απαιτούσε να υποβληθούν σχέδια, τεχνικές εκθέσεις και όλα αυτά προσαρμοσμένα στις ανάγκες του κάθε υπαλλήλου και υπηρεσίας.

Αν χρειαστείς άδεια οικοδομής εννοείται πως έχεις όλες τις μελέτες που μπορείς να φανταστείς.

Το θέμα της υπογραφής πρέπει να το προσέξεις, στην δική μου περίπτωση χρειάστηκαν όλες οι ειδικότητες. Εγώ σαν αρχιτέκτονας υπέργραψα τα αρχιτεκτονικά , ο πολιτικός μηχανικός τα στατικά και ο μηχανολόγος ανέλαβε τις μελέτες εγκαταστάσεων και την διαδικασία έκδοσης άδεια ίδρυσης. Την μελέτη περιβ. όρων υπέγραψε μηχανικός περιβάλλοντος.

Για να βγάλεις άκρη θα πρέπει να πάρεις τις υπηρεσίες μία μία και να σου πουν τι ζητάει ο καθένας (άσε που από νομό σε νομό αλλάζουν και οι απαιτήσεις...). Επίσης δες τι θα πάρουν οι συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων πριν δώσεις τιμή πακέτο στον πελάτη, ώστε να τους καλύψεις όλους. Δυστυχώς πρόκεται για μεγάλο έργο και δεν πάει στο χαλαρό.

Δεν θέλω να σε αποκαρδιώσω αλλά καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος, μην ξεκινήσεις μέσα στην καλή χαρά και φας τα μούτρα σου...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ουσιώδη περίληψη της κατάστασης.

Έχω ήδη κάνει την ανώμαλη προσγείωση στην ελληνική γραφειοκρατία. Το κύριο πρόβλημα μου είναι κάποιοι που κάθονται στο γραφείο τους χωρίς να θέλουν να κάνουν απλώς την δουλεία τους και προσπαθούν να μου κάνουν την ζωή όσο πιο περίπλοκη μπορούν, γιατί απλώς δεν είμαι ο "δικός τους".

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μου έτυχε ίδια περίπτωση, μόνο που θέλει να ιδρύσει μονάδα ανακύκλωσης μετάλλων scrap.

Μου είπε ότι του ζητάνε άδεια περισυλλογής και μεταφοράς από την περιφέρεια.

Γνωρίζει κανείς από που πρέπει να ξεκινήσω; Ποια ΦΕΚ ή σε ποια υπηρεσία να απευθυνθώ; Μπορώ σαν πολιτικός μηχανικός να εκδόσω εγώ τέτοια άδεια;

Τι στοιχεία-εγγραφα πρέπει να ζητήσω από τον πελάτη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

συναδελφοι με ρωταει φιλος για μοναδα που θα δεχεται πλαστικα σκουπιδια και θα τα ''σπαει'' ωστε στο τελος να βγαινει τελικα κατι σαν κομματακια ''μακαρονακια'' πλαστικου. δηλαδη πρωτη υλη για αλλα εργοστασια πλαστικων. 

που να απευθυνθώ? σε ποια υπηρεσια?

γνωριζεται κατι σχετικο?

 

ευχαριστω για την καλοκαιρινη σας βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

δες πιο πανω

στο #4

την αναρτηση του dib

 

αναφερεται στον ν. 3325/05 [Α 68/05]

 

υπαρχει και ο 3982/11 [Α 143/11]

με αρκετες τροποποιήσεις..

 

με τον 4072/12 και τον 4254/14

 

[αν τον βρω κωδικοποιημενο θα στον στειλω]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.