Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα σε συνοικισμο από πώληση με προσύμφωνο.


Recommended Posts

Συνάδελφοι μου έτυχε μία πολύ μπερδεμένη υπόθεση.

Το 1966 κυρώνεται αναμόρφωση διανομης. Προκύπτει το οικόπεδο με έκταση 597τ.μ και χωρίς διαστάσεις αναγραφόμενες στην διανομη Όμως απο το 1960 πουλα ο (μετέπειτα) κληρούχος

με προσύμφωνο σε 2 αγοραστές απο μισό οικόπεδο 300 τ.μ σε έκαστο 10*30.

Ο ένας κάνει οριστικό το 1968 ο πελάτης μου ποτέ.

Σήμερα θέλει να κάνει οριστικό και διόρθωση στο κτηματολόγιο στο οποίο το οικοπεδο φαίνεται χωρισμένο αλλά σε εμας έχει ιδιοκτήτη το δημόσιο.

Και αρχίζουν τα προβλήματα

Η τοπογραφική λέει ότι ουδέποτε εξέδωσε τίτλο για το συγκεκριμένο, οπότε τώρα θα εκδώσει τίτλο με σημερινη ημερομηνία στο όνομα του πελάτη μου.(για τα 300m2).

Με τίτλο με σημερινή ημερομηνία χάνω την κατά παρέκλιση αρτιότητα 10 προσ. 150μ2 εμβαδόν.

Επίσης το συνολικό πρόσωπο του αρχικά ενιαίου οικοπεδου δεν αναγράφεται σαν διάσταση αλλά τόσο γραφικά όσο και η υφιστάμενη κατάσταση είναι 19,75 και στο πελάτη μου αντιστοιχούν τα 9,75.

Επίσης η υφιστάμενη κατάσταση και το κτηματολόγιο δίνουν μικροτερο εμβαδον. 285 και 293 αντίστοιχα.

 

Τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Η τοπογραφική λέει ότι ουδέποτε εξέδωσε τίτλο για το συγκεκριμένο, οπότε τώρα θα εκδώσει τίτλο με σημερινη ημερομηνία στο όνομα του πελάτη μου.(για τα 300m2).

 

Μου φαίνεται περίεργο να εκδώσει τίτλο στο κατατμηθέν τμήμα αλλά ποιός είμαι εγώ να κρίνω την υπηρεσία. :)

Για τον δεύτερο αγοραστή τί ισχύει?

Την παρέκκλιση την χάνεις μάλλον.

Το κτηματολόγιο δεν είναι πρόβλημα γιατί η διαφορά στο εμβαδό είναι εντός ορίων ανοχής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι.

Για τον δεύτερο δεν με πολυνοιάζει αν και ξέρω οτι δεν έχει βγάλει τίτλο.

Έχω και την υπηρεσία να λέει 597 θα το βγάλεις..τα 10μ2 θα τα βάλω απο την τσέπη μου?

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν σε νοιάζει για τον δεύτερο!!!

Αν και αυτός έχει πρόβλημα με την οικοδομησιμότητα, μπορείτε να κάνετε συνένωση (αν η αρτιότητα δεν είναι κατά κανόνα πάνω από 600 τ.μ.) και να λύσετε το πρόβλημα.

Ποιά υπηρεσία σου ζητάει να το βγάλεις 597 τ.μ. και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε netmin909

η διαδικασία καταλαβαίνεις ότι δεν είναι σωστή

πώς πούλησε ο αρχικός χωρίς παραχωρητήριο?

και βέβαια γιατί δεν ισχύει και στην περίπτωσή σου "αρτιο και οικοδομήσιμο όπως παραχωρήθηκε απο το δημόσιο"

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Θεοχάρη ως προς την διαδικασία.

Ο διπλανος είναι αρτιος κατα παρεκλιση εφόσον έχει οριστικό συμβόλαιο το 68 και η παρεκλιση είναι 10 150 το 69.Απλά δεν οικοδομει αν δεν τακτοποιηθεί ο δικός μου.

Θα κοιτάξω 2 πραγματα που θέλω ακόμα και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτός έχει πρόβλημα με την οικοδομησιμότητα, μπορείτε να κάνετε συνένωση (αν η αρτιότητα δεν είναι κατά κανόνα πάνω από 600 τ.μ.) και να λύσετε το πρόβλημα.

 

Γιατί δεν του προτείνεις το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Το προτεινα αλλά δεν ήθελε κανένας απο τους δυο!!!!

Μαλιστα ο δικός μου είχε βγάλει Ο.Α με το προσύμφωνο το 1961 και έχει κτίσμα.

Το ότι η άδεια δείχνει το διπλανο οικοπεδο (τριτο όμορο) δεν τον εχει προβληματίσει καθόλου.

Που πάω και τα βρίσκω όμως.

Θα πάω δευτέρα να δω αν τα οικόπεδα είχαν άλλη μορφή πριν την αναμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ο δικός μου είχε βγάλει Ο.Α με το προσύμφωνο το 1961 και έχει κτίσμα.

Το ότι η άδεια δείχνει το διπλανο οικοπεδο (τριτο όμορο) δεν τον εχει προβληματίσει καθόλου.

 

Πλάκα κάνεις έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι συνάδελφε δεν κάνω πλάκα....

Νομίζω οτι λόγω της κατάτμησης μπερδεύτηκαν και βγάλαν άδεια στο τρίτο από την θάλασσα οικόπεδο αλλά επρεπε να βγαλουν στο δεύτερο τμήμα του δευτέρου.

Ο Τ Ι Ν Α Ν Α Ι.

Αν δεν σε ακούν κιόλας.

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα

Κάνεις το τοπογραφικό πληρώνεσαι και μετά κλαίνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.