Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είμαι οικοδομήσιμος ;


Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας . Συγχαρητήρια στους συντονιστές και τους δημιουργούς του Blog.

 

Οικόπεδο εντός οικισμού >2000 με διαστάσεις 9μ * 90 μ με πρόσωπο 9 και βάθος 90. Στη μία πλευρά κολλητά ο συνιδιοκτήτης έχει οικία .

 

Είμαι οικοδομήσιμος ;

Link to comment
Share on other sites

Οι ανθρωποι δεν ειναι οικοδομησιμοι. Αν επιμενεις, μπορεις να μισθωσεις καποιους να σε χτισουν, σαν την κορη του πρωτομαστορη στο γεφυρι της αρτας.

 

Τωρα, οσο για το οικοπεδο, θα πρεπει να μας πεις τις αρτιοτητες που προβλεπονται απο το διαταγμα ρυμοτομιας του οικισμου, κ αν πρεπει να διερευνηθει παρεκκλιση, την ημερομηνια της τελευταιας κατατμησης. Επισης, αν προκειται για αυτοτελες οικοπεδο, η για καθετη, η για εξ αδιαιρετου, αν τα ομορα ειναι οικοδομησιμα κ αν ο δρομος ειναι χαρακτηρισμενος κοινοχρηστος

Link to comment
Share on other sites

Τα ομορα ειναι οικοδομησιμα? το οικοπεδο τηρει την αρτιοτητα για το προσωπο? αν ναι, τοτε μαλλον ειναι οικοδομησιμο.

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο όμορα (από τις πλευρές των 90 μέτρων) είναι οικοδομήσιμα. Από τη μία πλευρά η οικία είναι κολλητά ενώ απο την άλλη η οικία από το όριο είναι πάνω από 7 μέτρα περίπου.

 

Η αρτιότητα για το πρόσωπο την τηρεί αφού προυπάρχει του 85 , δεν προέρχεται από κατάτμηση και όλη η μία πλευρά του (8.5 μέτρα) έχει πρόσωπο σε δημοτικό δρόμο πλάτους πάνω από 4.

 

Το θέμα είναι δεν ξέρω εάν υπάρχει περιορισμός, αφού είναι πάνω απο 500 τμ απαιτείται η οικοδομική γραμμή να είναι 2,5 μέτρα. Από τη στιγμή που έχω 8 μέτρα πλάτος σε όλο το οικόπεδο , μου απομένουν 3 μ . Άρα είμαι οικοδομήσιμος ;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι δεν ξέρω εάν υπάρχει περιορισμός, αφού είναι πάνω απο 500 τμ απαιτείται η οικοδομική γραμμή να είναι 2,5 μέτρα. Από τη στιγμή που έχω 8 μέτρα πλάτος σε όλο το οικόπεδο , μου απομένουν 3 μ . Άρα είμαι οικοδομήσιμος ;

 

σου λεει το διαταγμα συγκεκριμενα οτι δεν μπορει να κολλησει το κτιριο σου στα ομορα? το δ δεν ειναι υποχρεωτικο, μπορεις να το κολλησεις, αλλα αν δεν το κολλησεις πρεπει να αφησεις Τουλαχιστον δ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα , άρα είμαι άρτιος κατά κανόνα και οικοδομήσιμος . Άρα ισχύει ή η οικία τοποθετείτε κολλητά ή στα 2,5 μέτρα. Δεν μπορεί να υπάρξει κάτι ενδιάμεσο !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.