Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αγωγών κλιματισμού


the_valliant

Recommended Posts

Καλημέρα/σπέρα σε όλους!

Σε μία μελέτη κλιματισμού (ψύξη-θέρμανση) για ένα ξενοδοχείο, θα εγκατασταθούν FCU δύο τύπων: (α) οροφής τύπου κασέτας και (β) οροφής χωρίς κέλυφος (σε ψευδοροφή).

Η παραγωγή ζεστού νερού θα γίνεται με λέβητα (στο υπόγειο) ενώ του ψυχρού με ψυκτική μονάδα στο δώμα.

Ερώτηση: ο υπολογισμός της διατομής των σωληνώσεων θα γίνει ανεξάρτητα για θέρμανση (σαν μονοσωλήνιο; /) και ανεξάρτητα για ψύξη; Ή είναι ορθή η παραδοχή ότι, μιας και τα ψυκτικά φορτία είναι κατά κανόνα μεγαλύτερα των θερμικών, να γίνει υπολογισμός δικτύου fan coil units μόνο για την ψύξη;

Πέραν της διαστασιολόγησης των σωληνώσεων, ο υπολογισμός των υπολοίπων στοιχείων της εγκατάστασης (ασφαλιστικά, πιεστικό δοχείο, κυκλοφορητές) με ποιον τρόπο θα γίνει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Θα γινει ανεξαρτητα. Σκεψου απλα οτι το ΔΤ του ψυχρου ειναι 5 βαθμοι ενω του θερμου 20.Εχεις αναγκη μεγαλυτερης ροης.Οσο για τα φορτια ποτε δε ξερεις. Αναλογα. Τα υπολοιπα στοιχεια γινονται κατα τα γνωστα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ...

Έχοντας ωστόσο ήδη υπολογίσει τα φορτία (Ψ & Θ) και βλέποντας ότι όντως τα ψυκτικά είναι μεγαλύτερα, αν διαστασιολογήσω βάσει αυτών δεν θα είμαι καλυμένος και για την θέρμανση;

Σύμφωνοι το ΔΤ είναι μεγαλύτερο, όμως οι μεγαλύτερης διατομής σωλήνες που θα μου δώσει ο υπολογισμός βάσει των ψυκτικών φορτίων θα με καλύπτει (από θέμα ροής) και για την θέρμανση, δεν είναι έτσι;

Μιλάμε πάντα για το τμήμα από το λεβητοστάσιο μέχρι τα σώματα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να υπερδιαστασιολογήσεις το σύστημα σου? Παρασύρει το κόστος και σε αλλά μέρη. Δοχείο διαστολής, κυκλοφορητές, σωληνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο τμήμα του δικτύου αναφέρεσαι? Σε κοινό τμήμα, στα τμήματα που συνδέουν το λεβητοστάσιο και το ψυχροστάσιο με το υπόλοιπο δίκτυο, στις σωληνώσεις δύνδεσης των fcu?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με προβληματίζει το κοινό τμήμα του δικτύου: από τη βάνα (τρίοδη/τετράοδη) μίξης μέχρι τα κολλεκτέρ των ορόφων.

Πώς θα προτείνατε να διαστασιολογήσω το καθένα;

 

Με άλλα λόγια:

1. υπολόγισα απώλειες, θερμικές και ψυκτικές

2. έχω την τοπολογία του δικτύου μου

3. έχω το πρόγραμμα της 4Μ

4. ... Ποιο είναι το επόμενο βήμα;

Link to comment
Share on other sites

1. Συνάδελφε, αν και δηλώνεις Δημ. Υπάλληλος μας ρωτάς για μελέτη ξενοδοχείου...; Ούτε τα προσχήματα πια;

2. Στο επιστημονικό μέρος, το τετρασωλήνιο γιατί το έχεις απορρίψει; Τουλάχιστον σε κάποιους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις δισωληνιο. Αν εχεις τετρασωληνιο ομως.. Αυτο θεωρησα οτι εννοουσε ο φιλος.Προφανως του ψυχρου ειναι πιο "μπαμπατσικες" :P και λαμβανουμε αυτες στο δισωληνιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.