Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα οικοπέδου σε τμήμα οικισμού προϋφιστάμενου του 1923


Recommended Posts

Δυστυχώς δεν υπάγεται στις διατάξεις του 1337/83. Μπορεί ωστόσο να εφαρμοστεί το άρθρο 25 του 1337/83 και οι τροποποιήσεις του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πώς να εφαρμοσθεί όταν το οικόπεδο δεν έχει ούτε καν 5μ. πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ;

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνούμε. Απλώς λέω οτι παρόλο που δεν υπάγεται στις διατάξεις του 1337/83 μπορεί να εφαρμοσθεί το άρθρο 25. Προφανώς και δεν έχει πρόσωπο 5μ. οπότε πάλι αδιέξοδο.

Link to comment
Share on other sites

@ proteasΓια εξήγησε το περισσότερο. Δεν βρίσκω κάτι που να αφορά τον οικισμό ο οποιος είναι άνω των 2000 κατοίκων.

 

 

σήμερα όμως είναι άρτιο ως προς το εμβαδόν και μη οικοδομήσιμο αφού τέθηκε προϋπόθεση προσώπου και δεν έχει παραχωρηθεί από το Δημόσιο.

άρτιο ως προς το εμβαδόν; Το οτι έχει το εμβαδόν και όχι το πρόσωπο δεν το καθιστά άρτιο και μη οικοδομήσιμο, αλλά μή άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Αρτιότητα δεν υφίσταται χωρίς να πληρούνται και οι 2 προυποθέσεις εφόσον απιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

Αρ. 10 του 181Δ' .... Άρτιο και Οικοδομήσιμο ως έχει ...

 

Το Δ/γμα αυτό είχε εφαρμογή για τον οικισμό μέχρι την έγκριση της Πολεοδομικής Μελέτης

 

άρτιο ως προς το εμβαδόν; Το οτι έχει το εμβαδόν και όχι το πρόσωπο δεν το καθιστά άρτιο και μη οικοδομήσιμο, αλλά μή άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Αρτιότητα δεν υφίσταται χωρίς να πληρούνται και οι 2 προυποθέσεις εφόσον απιτούνται.

 

Πρώτα ρωτάς και μετά μας κάνεις και μάθημα . . . ωραίος

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ρωτάς και μετά μας κάνεις και μάθημα . . . ωραίος

 

Δλδ έδωσες τη λύση και μετά εγώ σου την είπα. Μάλιστα. Η εξ αρχής ερώτησή μου δε έχει καμία σχέση με αυτό που σχολίασες.

 

Ακόμα δεν έχω καταλήξει τι πρέπει να βεβαιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώντας την συζήτηση, να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Επειδή δεν το είχα σκεφτεί ως τώρα, εάν ένα οικόπεδο όπως λέει ο συνάδελφος ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ είναι άρτιο κατά το εμβαδό αλλά μη οικοδομήσιμο λόγω μη ύπαρξης επαρκούς προσώπου, ΠΡΑΚΤΙΚΑ τι διαφορά έχει από το να είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο? Η είναι απλώς θέμα διατύπωσης και δεν παίζει κάποιο ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζεις έτσι σε ποιό γεωμετρικό στοιχείο υπολείπεται η αρτιότητα και αφήνεις παράθυρο για μελλοντική τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, από όσο γνωρίζω οι παραχώρηση σε κοινή χρήση λωρίδων προκειμένου να αποκτηθεί πρόσωπο σε οικόπεδα εντός οικισμών έχει καταργηθεί.

Η ερώτηση μου είναι εάν τα οικόπεδα που δημιουργήθηκαν με αυτό τον τρόπο παλαιότερα (2005) και χτίστηκαν εξακολουθούν να είναι άρτια και οικοδομήσιμα.

Ίσως αφελής ερώτηση αλλά δεν ασχολούμε καθολου με τοπογραφικά.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.