Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμός μητρώου οικοδομικού έργου


Recommended Posts

γειά σας συνάδερφοι..σα νέος μηχανικός θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής ζήτημα:μπορεί να βγεί μητρώο στο ικα για ένα οικοδομικό έργο χωρίς να έχει κατατεθεί καν ο φάκελος της άδειας στην πολεοδομία και αν γίνεται, τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει στην πορεία κατά την έκδοση της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

το ικα θα σου ζητήσει μόλις εκδοθεί η άδεια να προσκομίσεις θεωρημένο αντίγραφο του στελέχους και του διαγράμματος κάλυψης. οπότε προκύπτει η ημερομηνία πρωτοκόλου του φακέλου που θα είναι μεταγενέστερη της απογραφής. δέν γνωρίζω άν υπάρχουν κυρώσεις αλλα λάβε αυτή την λεπτομέρεια υπ' όψη.

Link to comment
Share on other sites

Μα, στο ΙΚΑ πάμε τον πίνακα (1,2,3) και τον υπολογισμό της προκαταβολής.

Εγώ για παράδειγμα, κάποιες φορές που είναι μακρυά το ΙΚΑ, μόλις καταθέτω τον φάκελο (ή και νωρίτερα), πάω στο ΙΚΑ και κάνω έναρξη εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπάρχει πρόβλημα,απλά καλό θα ήταν να κάνεις πρώτα έναν προέλεγχο στην πολεοδομία,μην υπάρξει κανένα πρόβλημα και σου αλλάξουν τα μέτρα και μετά τρέχεις και στο ικα για αλλαγές...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε tznk

 

Δεν το απασχολεί το ΙΚΑ αν έχει κατατεθεί ή όχι φάκελος αδείας και δεν προβλέπεται πρόστιμο γιά αυτήν την περίπτωση. Δηλαδή, γιά να είμαι ακριβής, στα διάφορα έντυπα που κατά καιρούς μας δίνουν γιά τα πρόστιμα που μπορούν να επιβληθούν, δεν έχω δει τέτοια περίπτωση.

 

Το πρόβλημα είναι να προκύψουν αλλαγές στις ποσότητες που αναγράφονται στον πίνακα, δηλαδή αλλαγή στα εμβαδά των χώρων.

 

Πολλές φορές υπάρχει διαφωνία με τον ελεγκτή της άδειας γιά το τι μετράει στην δόμηση ή στην κάλυψη (επειδή η κάλυψη μετρά γιά το ΙΚΑ σαν επιφάνεια ακαλύπτου χώρου όταν ο πραγματικός ακάλυπτος είναι μεγάλος), ή στο τι θεωρείται ημιυπαίθριος χώρος που επίσης αναγράφεται στον πίνακα κλπ.

 

Υπάρχει και η περίπτωση αριθμητικού λάθους που μπορεί να εντοπισθεί στον έλεγχο.

 

Μην ξεχνάμε επίσης ότι μπορεί να υπάρξουν και τροποποιήσεις κατά την διάρκεια των ελέγχων.

 

Σ΄ αυτές τις περιπτώσεις τρέχεις στο ΙΚΑ γιά αλλαγές.

 

Το σωστό είναι πάντως να πηγαίνει ο ιδιοκτήτης στο ΙΚΑ γιά απογραφή λίγο πριν την έκδοση της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ παιδιά γιατί αυτό που με απασχολεί είναι τι γίνεται αν διαπιστώσει το ικα από ταύτιση ημερομηνιών κάτι "παράνομο".από τη στιγμή που δεν το ενδιαφέρει αν έχω ή δεν έχω καταθέσει φάκελο είναι οκ.ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.