Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκατασκευασμένο & ΚΕΝΑΚ


Recommended Posts

Καλημέρα,

Πελάτης μου έμενε μέχρι πρόσφατα σε παράνομο λυόμενο 70τμ. Σχεδίασα κι έχτισε νομιμότατα νέα κατοικία στο οικόπεδο κι όλα καλά. Τώρα θέλει να κάνει κάτι για να νομιμοποιήσει το λυόμενο.

Είχαμε σκεφτεί προ ΚενΑΚ να βγάλει άλλη μία άδεια με το σχέδιο του υπάρχοντος λυόμενου κι όταν βγει η άδεια να το σηκώσει και να το στήσει στη σωστή και νόμιμη θέση. Όμως τώρα με τον ΚΕνΑΚ αποκλείεται αυτή η κατασκευή να βγει Β ή ακόμα και αν υπάρχει περίπτωση, πως μπορούμε να το υπολογίσουμε με υλικά προ 15ετίας;

Ή δεύτερη σκέψη ήταν να χωριστεί σε δύο κομμάτια 35τμ, επειδή ούτως ή άλλως ως δύο κομμάτια είχε κατασκευαστεί. Έτσι η άδεια να έχει δύο πλέον μικρές κατοικίες των 35τμ έκαστη, ανεξάρτητες, με τις απαραίτητες αποστάσεις, ώστε να μην χρειάζονται ενεργειακή μελέτη.

Στέκει σαν σκέψη; Γιατί πραγματικά ο πελάτης έχει όλη την καλή διάθεση να κινηθεί νόμιμα, για να μην χρειαστεί να το καταστρέψει το λυόμενο...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος γιαυτο? Αν οι παραπανω κατοικιες ειναι ανεξαρτητες λειτουργικα δεν επικοιινωνουν κτλ ,ασχετα αν ειναι κολλητα η μια διπλα στην αλλη,τοτε οπως εχει τυχει και σε μενα δεν θα χρειαστει κενακ.

Link to comment
Share on other sites

Το διασταύρωσα... ρώτησα στο mail του κενακ που έχει στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι αν οι κατοικίες είναι ανεξάρτητες δεν χρειάζονται ενεργειακή μελέτη κι ας είναι στην ίδια άδεια...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την απλή νομιμοποίηση είναι ότι με την ήδη ισχύουσα επέκταση σχεδίου και τη σχετική αναδιανομή γης,το παράνομο λυόμενο βρίσκεται σε θέση του οικοπέδου που ανήκει πλεον στον γείτονα(!). Οπότε θα πρέπει σίγουρα να μετακινηθεί. Και μια και θα μετακινηθεί θέλουν να το πάνε σε ένα άλλο οικόπεδο και να το τοποθετήσουν εκεί νόμιμα, αν υπάρχει κάποιος τρόπος. Εξού και η νέα άδεια.

Αν γίνεται σε αυτή την περίπτωση νομιμοποίηση χωρίς νέα οικοδομική άδεια, τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Νομιμοποίηση με ποιον νόμο;...γιατί το θέμα των νομιμοποιήσεων δεν το πολυκατέχω...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, η κατάσταση είναι πολύ μπερδεμένη

 

πάντως η λύση της νέας άδειας για 2κατοικίες <35 τμ

εκτός από παράνομη (= σε βάζει σε κίνδυνο)

 

δεν νομίζω πως είναι εφικτή

από όσο έχω καταλάβει περί ΚΕΝΑΚ

 

η κατοικία 35< δεν θέλεί ΜΕΑ (=μελέτη εναργειακής απόδωσης)

αυτό δεν σημαίνει πως το ΝΕΟ κτίριο δε θέλει θερμομόνωση σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.