Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολες με πέτρινα υποστυλώματα


Recommended Posts

1.1 # αλλάζει απο πολεοδομία σε πολεοδομία άλλος την ζητάει, άλλος οχι. Κανονικά δεν υπολογίζεται όταν λέει λοιπόν ο Γο οι πέργολες στην ταράτσα δεν μετράνε στο ΣΔ, εμείς τι θα τους πούμε? Θα τις μετρήσουμε, ομοίως δεν θα μετράνε και στο οικόπεδο και στους εξώστες.

Κλπ. Παιδί μου αλλά μην ασχολείσαι, εσένα τι σου είπαν καλά στη σχολή σου σου είπαν να μετράς και δομικά στοιχεία στην δόμηση? Πότε ξανάγινε αυτό, μα δομικά στοιχεία στην δόμηση, κάλυψη στα πολυτεχνεία? Αμάν! Εμάς δεν μας είχαν πει τίποτα, βγήκαμε έξω και τα βρήκαμε μπαστούνια.

 

1.2# athanatal .Παιδί μου,την προσθέτεις στο ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά σαν τι...??? κατάστημα (που έχω στην περίπτωση μου?, δεν νομίζω)

 

σε αυτόν τον πίνακα αναφέρθηκα παραπάνω

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=84

Link to comment
Share on other sites

Ο αναλυτικός καλύπτει Επισκευή,Διαρρύθμιση,Αναθεώρηση άδειας,Δεξαμενή νερού, Βόθρο/φρεάτια, Στέγη, Άλλη κατασκευή και Εκκλησία.

Στην κατηγορία "Άλλη κατασκευή" βάζεις ότι δεν κολλάει αλλού.

 

Ως κόστος, μπορείς να βάλεις ότι τιμή θέλεις σε κάθε εργασία.

Η λίστα με τις εργασίες "πατάει" στον πίνακα 3 του ΙΚΑ και οι τιμές είτε στον ΑΤΟΕ (για τους ποιο τυπικούς), είτε σε πραγματικές τιμές πιάτσας.

Link to comment
Share on other sites

αν μπει η πέργκολα στη δόμηση πως υπολογίζεται στα φορολογικά...???

 

[βρήκα ένα αναλυτικό προυπολογισμό στα downloads αλλά δεν μπορώ να τον δικαιολογήσω

(με κάποιο π.δ.) αν μου ζητηθεί από τη πολεοδομία, πως ξέρω δηλαδή ότι είναι επίσημος...?]

 

άν έχεις κατάστημα σαν κατάστημα....πως κάνεις έτσι για 0,10 ή 0,30 τμ που έχει μια κολώνα???????????

 

 

[παραθεση]

"Ο αναλυτικός καλύπτει Επισκευή,Διαρρύθμιση,Αναθεώρηση άδειας,Δεξαμενή νερού, Βόθρο/φρεάτια, Στέγη, Άλλη κατασκευή και Εκκλησία.

Στην κατηγορία "Άλλη κατασκευή" βάζεις ότι δεν κολλάει αλλού.

 

Ως κόστος, μπορείς να βάλεις ότι τιμή θέλεις σε κάθε εργασία.

Η λίστα με τις εργασίες "πατάει" στον πίνακα 3 του ΙΚΑ και οι τιμές είτε στον ΑΤΟΕ (για τους ποιο τυπικούς), είτε σε πραγματικές τιμές πιάτσας. "

[παράθεση]

Ο Σωστός Γκουσγκούνης, Ο Μέγας Προγραμματιστής που έχει βοηθήσει τον κόσμο τα είπε καλύτερα καλύτερα..........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,κάνω μια εργασία για τη σχολή εξοχικών κατοικιών.ο καθηγητής θέλει να βάλω πέργκολες αλλά δεν βγάζω άκρη με τα μέτρα.οι ορθοστάτες θα αποτελούνται από πέτρινα υποστυλώματα διατομής 0,4x0,4.θα μετρήσουν στην κάλυψη ή στη δόμηση ?θεωρούνται ημιυπαίθριοι? αν ξέρει κάποιος θα με βοηθούσε πολύ γιατί έχω μπερδευτεί πολύ!

 

Αν παραμείνουν πέργκολες (δηλ. κατασκευή η οποία καλύπτεται με φυτά) δεν μετρούν ούτε στη δόμηση ούτε στην κάλυψη - είναι απλά αρχιτεκτονικό στοιχείο του κτιρίου.

Άπαξ και βάλεις από πάνω οτιδήποτε άλλο το οποίο θεωρείται μόνιμο (πχ κεραμίδια) τότε μετρά Η/Χ και αν το κλείσεις και στο πλάι μετρά δόμηση.

Πέργκολα : μόνο για φυτά ... έτσι λέει ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.