Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος στέγης σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Σε περίπτωση κατοικίας εκτός σχεδίου το ΦΕΚ γράφει οτι σε περίπτωση κατασκευής κεκλιμένης στέγης το μέγιστο ύψος (4 ή 7,5μ) προσαυξάνεται κατα 1,20μ.

Αυτό το άρθρο επιβάλει σε περίπωση στεγης το μέγιστο ύψος της να είναι 1,20μ ή μπορεί να είναι και μεγαλύτερο αρκεί το συνολικό ύψος να ειναι μικρότερο απο 4+1,20 ή 7,5+1,20;

 

Εγώ με βάση τη διατύπωση καταλαβαίνω οτι μιλάει για συνολικό ύψος κτήριου. Έχω κολλήσει. Μου βγαίνει η στέγη 1,5μ και δεν μπορώ να κατέβω άλλο γιατί η κλιση είναι στο 16% αλλα σαν συνολικό ύψος κτήριο+στέγη ειμαι κάτω απο 8,70μ. Η στέγη είναι δίρυχτη ενσωματωμένη στον όροφο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενα νούμερο σαν απάντηση δεν μου λεει κάτι. Το ΦΕΚ δεν μιλάει για ύψος στεγης 1,20 αλλα για προσαυξηση του ύψους κατα 1,20. Αν μπορεις αιτιολογησε την αποψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου αιτιολογήσω δηλαδή?

Σου λέω αυτό που γνωρίζω ότι ισχύει, αυτό που ερμηνεύω ότι εννοεί το Φ.Ε.Κ. 270Δ' και αυτό που έχω εφαρμόσει σε άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Ok το καταλαβα οτι ετσι το χρησιμοποιείς. Απλώς εγώ το αντιλαμβάνομαι αλλιώς και ηθελα να το συζητησω. Αλλα απο οτι βλέπω δεν εχεις διαθεση να γινει συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφε φυσικά και έχω διάθεση για συζήτηση.

Απλά δεν υπάρχει καμία διευκρινιστική εγκύκλιος για το 270Δ΄και πιο συγκεκριμένα για το θέμα που θίγεις.

Οπότε σου παραθέτω τη δική μου άποψη και φυσικά εμπειρία.

Τώρα αν θέλεις να στην αιτιολογήσω δεν ξέρω αν μπορώ με επιχειρήματα, διότι συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχει ασάφεια στο συγκεκριμένο σημείο.

Αλλά ότι εννοεί εν τέλει ότι τα 1,20 m πάνε στην στέγη για μένα είναι de facto.

Link to comment
Share on other sites

Οτι το 1,20 το δίνει για στεγη ειναι το μόνο σίγουρο. Απλως η λεξη "προσαυξάνεται" μου δινει καποια περιθωρια. Το οτι με στεγη μου δινει περιθωρια να φτασω στο 5,20 ή στο 8,70μ το καταλαβαίνω. Και σε αυτό φτάνεις με μια στεγη 1,20μ. Οπως καταλαβαίνω πως δεν μπορείς να φτασεις στο 8,70 με μια στεγη 1,00μ δίνωντας τα υπόλοιπα 20εκ στο υπολοιπο κτήριο.

Τι γίνεται όμως στην περιπτωση που θέλεις να κάνεις στεγη 1,50μ; Αν εισαι μέσα στο όριο του συνολικου ύψους, απογορευεται;

Link to comment
Share on other sites

ge_liakos

 

Δεν θέλω να μου στεναχωρείς την χαρούμενη φατσούλα του ilias!

 

Έχω κάνει αυτό πού λες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι περνάει παντού.. λόγω ασάφειας ας πούμε.

 

Είχα οροφή ισογείου 0,20 (απο περιβ. χώρο) +3,15=3,35+3,15 (ο όροφος) = 6,50

Ξεκινώντας από το 6,50 έφθασα στα επιτρ. 8,70 (μέχρι περίπου τα 2/3 του κτιρίου), μετά κατέβηκα κάθετα 1,20 (και άρα στο +7,50) και από εκεί συνέχισα στο υπόλοιπο 1/3 προς τα κάτω πάλι στο +6,50 αν θυμάμαι καλά.

 

Πάντως παράλογο δεν είναι καθόλου αφού δεν ξεπερνάμε τα επιτρ. 8,70 με την στέγη.

Αν τώρα ο ελεγκτής ΔΕΝ... κάνε και μία "κρούση" σε προϊστάμενο, διευθυντή...

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες περιοχές ορίζεται μέγιστη κλίση στέγης π.χ. 35% ( Φωκίδα, σε οικισμούς οριοθετημένους και μη και εκτός σχεδίου ). Η πολεοδομία δέχεται κανονικά στέγες άνω του 1.20, πάντα μέσα στο επιτρεπόμενο 7.50 + 1,20 = 8.70 για διώροφα.

Και απόλυτα λογικό μου φαίνεται τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Γ.Ο.Κ. Αρθρο 16

Κατασκευές πάνω από το κτίριο

1. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, όπως ορίζεται στην παρ.6 του άρθρου 9, επιτρέπονται:

..................

γ) Στέγες ύψους μέχρι 2,0 μ. εφόσον δεν ορίζεται διαφορετικά από τους όρους δόμησης της περιοχής.

 

Το +1,20μ. αναφέρεται σε συνολικό ύψος κτιρίου όταν υπάρχει στέγη.

Άλλο το μέγιστο ύψος στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.