Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλεισμένη pilotis - σε ποιόν ανήκει;


Dummy

Recommended Posts

Δεν βρήκα κάτι σχετικό στο forum και έχω τις εξής απορίες...

 

Έστω ότι έχουμε πολυκατοικία επί pilotis και μέρος αυτής (η pilotis δεν είχε χρήση θέσεων στάθμευσης) έχει μετατραπεί σε διαμέρισμα. Τακτοποιούμε το χώρο που προκύπτει, σύμφωνα με τον Ν.3843/2010.

Το διαμέρισμά σε ποιον ανήκει; Σε όλους;

Αφού ο χώρος της pilotis είναι από το νόμο κοινόχρηστος, μπορώ να έχω ιδιοκτησία ενός μέσα σε αυτήν;

Μπορώ να δώσω χιλιοστά με τροποποίηση της οριζόντιας ιδιοκτησίας στο νέο διαμέρισμα; Και αν όχι, όταν και άμα πουληθούν τα διαμερίσματα αυτό της pilotis σε ποιον θα αποδοθεί;

 

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Εδω είναι το μεγάλο μπάχαλο που δημιουργεί ο Ν.3843/2010...!!!!

 

Αν ο συγκεκριμένος κύριος πάει στην πολεοδομία μπορεί ΑΝΕΤΑ να το τακτοποιησει. Να σημειώσω πως η πολεοδομία μετά την Εγκ. 8 δν ζητά συνυπογραφη απο τους άλλους συνιδικτοτητες.

 

Αν τώρα ένας άλλος ιδιοκτήτης πάει με την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και διεκδικήσει μερίδιο σε κάποια αίθουσα του δικαστηρίου, θα δικαιωθεί ύστερα από αρκετές συνεδριάσεις!

 

Συμπέρασμα : Σε ένα χρόνο από τωρα δικηγόροι και συμβολαιογραφοι θα έχουν πολύ, μα πάρα πολύ δουλεια!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αίθουσα είναι αυτουνού που θα ισχυριστεί ότι του ανήκει.

Οντως ο 3843/10 δεν ζητάει συναίνεση συνιδιοκτητών και όμως ορισμένες πολεοδομίες ζητάνε΄οπότε καλύτερα να στραφείς στην οικία πολεοδομία για να μάθεις.

 

Α. Αν δεν ζητάνε, ο κύριος προχωρά στην ταχτοποίηση, χιλιοστά δεν μεταβιβάζονται αν ποτέ πουληθεί θα γραφεί ότι πωλείται ο τάδε χώρος που έχει ταχτοποιηθεί με τον 3843/10.

Τα δικαστήρια μην σε φοβίζουν είναι θέμα δικηγόρου.

Β. Το πιθανότερο ότι οι υπόλοιποι έχουν συναινέσει εφόσον επιτρέψαν σε κάποιο να δημιουργήσει κλειστό χώρο στην pilotis της πολυκατοικίας τους, οποτε, no problem ας προχωρήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Highlander και πρέπει να σταματήσουμε ως λαός να σερνόμαστε σε δίκες για βλακείες! Εκτός των πραγματικά ελάχιστων περιπτώσεων ένας ιδιοκτήτης να κατοικεί κάπου αλλού ή να είναι στο εξωτερικό για καιρό, όλοι αυτοί που βλέπουν για χρόνια τη πυλωτή κλειστή σαφώς και συναίνεσαν, αφού δεν έγινε καμία καταγγελία!

Μπορεί ο νόμος της Τίνας να είναι για πέταμα στη κυριολεξία αλλά ο πρώην παραβάτης, νύν μάγκας, δεν θα πρέπει να φοβάται κάτι, αφού ακολούθησε τη διαδικασία του νόμου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Η απορία μου ήταν περισσότερο γενική από το πρόβλημά μου, για να δούμε γενικά τι συμβαίνει.

Στην περίπτωση που έρχομαι να διαχειριστώ σήμερα, πρόβλημα με τους συνιδιοκτήτες δεν έχω, γιατί πρόκειται για οικογενειακή πολυκατοικία. Επειδή, όμως, προτίθεντε να πουλήσουν κάποια διαμερίσματα, ήθελα να ξέρω τι θα γίνει όταν μπει ένας τρίτος στο παιχνίδι.

Το περίεργο είναι ότι όπως μου είπε ο ιδιοκτήτης, έχει δώσει όλα τα διαμερίσματα στα παιδιά του και έχει κρατήσει τα κοινόχρηστα. Πως γίνετε αυτό δεν ξέρω και μου φαίνεται περίεργο. Θα έχω εικόνα όταν έχω το συμβόλαιο στα χέρια μου.

 

Α. ... χιλιοστά δεν μεταβιβάζονται αν ποτέ πουληθεί θα γραφεί ότι πωλείται ο τάδε χώρος που έχει ταχτοποιηθεί με τον 3843/10.

Τα δικαστήρια μην σε φοβίζουν είναι θέμα δικηγόρου.

Πως μπορεί να πουληθεί ένας χώρος χωρίς χιλιοστά;

 

Να σημειώσω πως η πολεοδομία μετά την Εγκ. 8 δν ζητά συνυπογραφη απο τους άλλους συνιδικτοτητες.

 

Σε ποιο σημειο της εγκυκλιου αναφερεσαι;

17) Την αίτηση υποβάλλει ο κύριος του ακινήτου ή σε περίπτωση επικαρπίας ο ψιλός

κύριος. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί να υποβάλει την αίτηση και ένας εκ

των συνιδιοκτητών χωρίς όμως να επιμερίζεται το ποσό του παραβόλου ή το ποσό

του προστίμου κατά την αναλογία του συνιδιοκτήτη στο ακίνητο.

 

Με το παραπάνω διευκρινίζεται ποιος κάνει την αίτηση. Αλλά δεν αφαιρεί την ευθύνη και το πρόστιμο από τους υπολοίπους.

 

 

 

Εγώ έλεγα να το κάνω παρακολούθημα ενός διαμερίσματος... Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι ακόμα μια οικογένεια και μονιασμένοι, πρέπει να γίνει παρακολούθημα όπως λες σε ένα από τα διαμερίσματα, να του δώσει αποκλειστική χρήση και να βάλει ειδικούς όρους ότι αυτός που έχει την αποκλειστική χρήση μπορεί να κάνει «ότι θέλει εκεί χωρίς να παίρνει συναίνεση από τους άλλους» με νομικούς όμως όρους διατυπωμένο.

Αν δεν το φροντίσει προσεχτικά και αναλυτικά όσο μπορεί τώρα στον κανονισμό, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος στο μέλλον να χαλάσουν τις καρδιές τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

 

Σε ποιο σημειο της εγκυκλιου αναφερεσαι;

17) Την αίτηση υποβάλλει ο κύριος του ακινήτου ή σε περίπτωση επικαρπίας ο ψιλός

κύριος. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί να υποβάλει την αίτηση και ένας εκ

των συνιδιοκτητών χωρίς όμως να επιμερίζεται το ποσό του παραβόλου ή το ποσό

του προστίμου κατά την αναλογία του συνιδιοκτήτη στο ακίνητο.

 

Με το παραπάνω διευκρινίζεται ποιος κάνει την αίτηση. Αλλά δεν αφαιρεί την ευθύνη και το πρόστιμο από τους υπολοίπους.

 

 

 

Εγώ έλεγα να το κάνω παρακολούθημα ενός διαμερίσματος... Τι λέτε;

 

Μα το λέει ξεκάθαρα πως το πρόστιμο ΔΕΝ επιμερίζεται!!!Δλδ εγω λέω δικιά μου η piloti, πληρώνω το πρόστιμο και είμαι Ο.Κ.

 

Όσο για αυτό που λέει ο JTB έχει απόλυτο δίκιο, αλλά που να το βρει!

Link to comment
Share on other sites

@Megapad

και εσύ δίκιο έχεις αλλά που να το βρεις...

διάβαζα επωμίζεται (αντί για επιμερίζεται) και θαύμαζα και το συγγραφικό ταλέντο του εγκυκλιοθέτη (κατά το νομοθέτη )... και δεν πολυκαταλάβαινα αλλά συνέχιζα να το διαβάζω λάθος... άτιμη κούραση!

Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.