Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία Μεταβίβασης Οικοπέδου


Recommended Posts

Κραζετε ενα νεο μηχανικο(και εγω νεος ειμαι) οταν ολοι σας γνωριζετε και γνωριζουμε οτι το ενα συντριπτικο ποσοστο συναδελφων ,για συμβολαια αγορας απλα σφραγιζουν για ενα 50αρικο εως 100ρικο τοπογραφικα χωρις καν να ανοιξουν το σχεδιο

 

ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ ,βεβαιως ειμαστε σε ολα αυτα εναντια, αλλα μην εκπλησεστε,το ξερουμε οτι συμβαινει κατα κορον

 

Σαφως και πρεπει να εχουμε πληρη εικονα για αυτα που σφραγιζουμε.Πρακτικες μηχανικων παλαιας κοπης ,του ελα μωρε δε βαριεσαι τοπογραφικο συμβολαιου ειναι,πρεπει να εκλειψουν

 

Εάν εσύ αποδέχεσαι αυτή την απαράδεκτη "πρακτική", όπως λες, σε βεβαιώνω ότι υπάρχουν χιλιάδες μηχανικοί, που δεν την αποδέχονται και μερικοί από αυτούς είναι οι παραπάνω.

 

Είναι, όμως, άξιο παρατήρησης και προβληματισμού ότι, αφενός ο συνάδελφος που άνοιξε το θέμα αφετέρου εσύ, δηλώνετε ειδικότητα ΠΜ, ενώ ΟΛΟΙ αυτοί που "επαναστάτησαν" σ' αυτή την "πρακτική" δηλώνουν ΑΤΜ.

 

Μήπως αυτό σημαίνει κάτι;

 

ΥΓ Την ώρα που έγραφα, προστέθηκαν τα σχόλια δύο ακόμη συναδέλφων που δεν είχα λάβει υπόψη, αλλά δεν νομίζω ότι αλλοιώνουν τις παρατηρήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

makap αν διαβασεις πιο προσεκτικα αυτα που γραφω θα διαπιστωσεις και μονος σου οτι διαφωνω

εχω την αισθηση οτι παραθετεις την αποψη μου, για να δημιουργησεις λανθασμενες εντυπωσεις.Βεβαιως και δεν συμφωνω ,αυτο ειναι αυτονοητο,το τονισα.Αν διαβασεις προσεχτικοτερα θα αντιληφθεις οτι ειμαι εναντια σε τακτικες αυτου του ειδους

Οσο για το σχολιο οτι ειμαστε πολιτικοι μηχανικοι,με συγχωρεις αλλα δεν νομιζω οτι εχει να προσθεσει κατι στη συζητηση μας,μου επιτρεπεις να το θεωρησω ατυχες σχολιο απο κακη σου προθεση

 

 

 

Η μοναδικη ενσταση μου ειναι οτι εκπλησεστε οτι συμβαινει αυτο.Ξαφνικα ανακαλυψαμε την Αμερικη

 

Και δεν συμβαινει μονο με τα τοπογραφικα,

Συμβαινει με τα μονογραμμικα σχεδια για τα φωτοβολταικα, με εμπορικες εταιρειες να πληρωνουν 50 Ε για υπογραφη ηλεκτρολογου σε φασον μελετες,

Συνεβη με τα ημιυπαιθρια (εχει περασει στην πολεοδομια οτι παρανομια κυκλοφορει εξω) ,

Συμβαινει στις εγκαταστασεις συστηματων αεριου σε αυτοκινητα με υπογραφη μηχανολογου ,ο οποιος αμφιβαλλω αν γνωριζει που βρισκεται το συνεργειο και τι συστηματα βαζει

Συμβαινει σε τοπογραφικα (κυριως συμβολαιων) υπογεγραμμενα απο τοπογραφους,που καμια σχεση δεν εχουν με την πραγματικοτητα

 

Ειναι γνωστα τα θεματα,να παριστανουμε τις ανηξερες Παρθενες για καθημερινα καιρια ζητηματα δεν βοηθαει πουθενα,δεν αλλαζει την κατασταση

 

Γιατι η γυναικα του Καισαρα για να ειναι τιμια ,δεν πρεπει μονο να φαινεται,αλλα και να ειναι

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το σχολιο οτι ειμαστε πολιτικοι μηχανικοι,με συγχωρεις αλλα δεν νομιζω οτι εχει να προσθεσει κατι στη συζητηση μας,μου επιτρεπεις να το θεωρησω ατυχες σχολιο απο κακη σου προθεση

 

 

Κάνεις μεγάλο λάθος πιστεύοντας ότι σχολίασα με κακή πρόθεση.

 

Επισήμανα, απλά, μια παρατήρηση και συγκεκριμένα ότι ένας συνάδελφος (ΠΜ), ζήτησε, εκ των υστέρων, την άποψη των συναδέλφων, αφού υπέγραψε ένα τδ, που είχε συνταχθεί πριν από 26 χρόνια, χωρίς να το ελέγξει, ως απόδοση της πραγματικής κατάστασης, χωρίς να ελέγξει τα όρια αρτιότητας και τους ΟΔ, χωρίς να το επικαιροποιήσει ως προς την υπεύθυνη δήλωση και εσύ (ΠΜ), κατακρίνεις όλους τους συναδέλφους (ΑΤΜ) που τον "έκραξαν", κατά την άποψή σου, για την απαράδεκτη πράξη του.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ΜΑΚΑΡ ζήτησα εκ των υστέρων την άποψή σας, γιατί αυτός δεν έχει πάει ακόμα τον συμβολαιογράφο και θα μπορούσα να προλάβω το λάθος. Τελικά πήρα τηλέφωνο έναν φίλο Τοπογράφο (γιατί εγώ δεν έχω αγοράσει ακόμα δικά μου όργανα και δεν έχω εμπειρία) και θα πάμε σήμερα να το μετρήσουμε!!

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απλά ΜΑΚΑΡ ζήτησα εκ των υστέρων την άποψή σας, γιατί αυτός δεν έχει πάει ακόμα τον συμβολαιογράφο και θα μπορούσα να προλάβω το λάθος. Τελικά πήρα τηλέφωνο έναν φίλο Τοπογράφο (γιατί εγώ δεν έχω αγοράσει ακόμα δικά μου όργανα και δεν έχω εμπειρία) και θα πάμε σήμερα να το μετρήσουμε!!

Σας ευχαριστώ!

 

Πολύ θετικό το ότι πρόλαβες τη σύνταξη της πράξης και θα ελέγξεις το τδ.

Να επικαιροποιήσεις τους όμορους και να ελέγξεις αυτά που αναφέρονται παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να κόψεις απόδειξη (με ένα λογικό ποσό) καθότι το συμβόλαιο θα πάει στην εφορία. Εκεί θα δουν το όνομα του μηχανικού με του οποίου την αποτύπωση έγινε η περιγραφή από τον συμβολαιογράφο και υπάρχει πιθανό ενδεχόμενο να σου κάνουν έλεγχο για ΑΠΥ.

Μπορεί σε άλλες εποχές να ακουγόταν τραβηγμένο, αλλά τον τελευταίο καιρό έχουν καεί συνάδελφοι πληρώνοντας σοβαρά πρόστιμα!

Link to comment
Share on other sites

makap εχεις κολλησει αναμεσα σε πολιτικους και τοπογραφους.

Δεν ειναι εκει το θεμα,αναλωνεσαι σε ανουσια ποστ κατα την γνωμη μου,προσπαθωντας να δημιουργησεις εντυπωσεις

Το θετικο ειναι οτι ο φιλος που εκανε την ερωτηση,θα διορθωσει το λαθος

 

Αποδειξη παροχης υπηρεσιων κοβουμε πλεον για τα παντα.Οτι σφαγιζουμε το κοβουμε.Εχει ξεκινησει σαφαρι εφοριακων σε μηχανικους και δικηγορους.Βεβαιωνουν προστιμα για μικροπαραβασεις

Link to comment
Share on other sites

 

... αναλωνεσαι σε ανουσια ποστ κατα την γνωμη μου,προσπαθωντας να δημιουργησεις εντυπωσεις

 

 

:oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.