Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοντοί (χαμηλοί) trackers


Recommended Posts

Μεταξύ μας για κανένα λόγο. Οι ελληνικές κατασκευές έχουν επανανηλλημένα αποδειχθεί αφερέγγυες καθώς και οι εταιρίες. Δες την αρχή λειτουργίας του. Μοιάζει ιδιαίτερα με το VAN DER VALEK που γράφω. Το ολλανδικό έχει αλουμινοσωλήνες, ήταν και εκθέτης στην πρόσφατη ECOTEC. Πολύ μπροστά οι άνθρωποι. Όταν αγοράσεις σου παραδίδουν και στατική μελέτη 200σελίδων! Πολύ σημαντικό ειδικά για ευαίσθητες περιπτώσεις.

 

Ε αυτό ας το δουν οι Πολιτικοί Μηχανικοί εφόσον πρόκειται περί στατικής μελέτης. Οι ηλεκτρομηχαναλογικές μελέτες των Φ/Β συστημάτων πόσες σελίδες ήταν; Εγώ έχω δει μια μελέτη ενός ιταλού 37 σελίδων.

 

Εδώ υπάρχει μια στατική μελέτη βάσεων στήριξης Φ/Β πλαισίων: http://www.geohelix.it/public/documenti/Relazione_Tecnica.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Χαμηλά tracker σοβαρών εταιρίων κι αξιόπιστα τα εξής δύο : DEGER η σειρά που παίρνει 5 πανελάκια και VAN DER VALK μονοαξονικά.

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν τεκμηριώνει κάποιος το αρνητικό ή θετικό του σχόλιο. Εγώ από την άλλη δεν ξέρω αν οι εταιρείες είναι αξιόπιστες αλλά δεν είδα στα site τους κάτι που να μου προκαλέσει το ενδιαφέρον. Το να πάρεις ευθύνη για να χαρακτηρίσεις μία εταιρεία σημαίνει ή ότι την γωρίζεις καλά ή ότι γνωρίζεις όλες τις άλλες και έχεις σοβαρούς λόγους να τις θεωρείς αναξιόπιστες και είναι η τελευταία σου ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπακόλουθα και οι έλληνες κατασκευαστές...

Επομένως πάρτε εναν γερμανό να σας κάνει την δουλειά!

 

Τώρα πως γίνεται η DTS να στήνει φωτοβολταικά στη Γερμανία και οι Γερμανοί να την προτιμούν αλλά εμείς να θέλουμε μόνο Γερμανικά, δεν το καταλαβαίνω. Κάτι δεν λέμε καλά. Η εταιρεία είναι σοβαρότατη, οργανωμένη και στο εξωτερικό όχι μόνο Γερμανία την προτιμούν....Αυτή η ξενομανία μας έχει καταστρεψει νομίζω. Παρεπιπτόντως, στατική μελέτη έχει και μεγάααααααλη μεγάλη, αφού το πάμε με σελίδες.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια. Είμαι συνεργάτης με κατασκευαστική εταιρεία μεταλλικών κατασκευών που αυτή την περίοδο εκτός των άλλων εργασιών, κτίρια, κουφώματα κ.τ.λ. κατασκευάζει και βάσεις και εννοώ μόνο την μεταλλική κατασκευή, για την DTS. Δεν είναι η μόνη εταιρεία φωτοβολταικών που συνεργάζεται η κατασκευαστική, αν εκεί θέλετε να καταλήξετε και δεν λέω την άποψη μου επειδή έχω προσωπικό όφελος, γιατί αυτό θέλετε να υπονοήσετε. Μπορούσα απλά να σιωπήσω ξέρετε, αν δεν πίστευα αυτά που λέω. Γνωρίζω την DTS, τον ιδιοκτήτη, τους συνεργάτες αλλά δεν έχω καμία οικονομική συνδιαλλαγή με τα φωτοβολταικά γενικότερα, όχι μόνο με την DTS. Το ψάχνω αρκετά σε θεωρητικό επίπεδο όπως έψαχνα και τη νόσο των τρελών αγελάδων, το σεισμό στην Ιαπωνία κ.τ.λ. Αυτό που θέλω να τονίσω στον φόρουμ από την αρχή αν δείτε όλα τα σχόλια είναι ότι εύκολα βγάζουμε συμπεράσματα και δίνουμε κατευθύνσεις, χωρίς ουσιαστικά να τεκμηριώνει κανένας το θετικό ή το αρνητικό του σχόλιο για οποιαδήποτε εταιρεία. Εναντιώθηκα στα πρόχειρα σχόλια, με επιχείρημα μου κάτι που γνωρίζω και στην άνευ λόγου ξενομανία, όταν μπορούμε να υποστηρίξουμε δικά μας προϊόντα και να απαιτήσουμε ή να ξεχωρίσουμε την εγχώρια ποιότητα. Ελπίζω να σας κάλυψα...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως με καλυψατε απλα καταλαβαινεται οτι οταν δεν υπαρχει η φυσικη παρουσια ενος ατομου και απλα διαβαζεις τα γραφομενα του υπαρχει πολλη μεγαλη πιθανοτητα να παρεξηγηθεις.Οφειλω να ομολογησω οτι θεωρησα πως υποστηριζετε 'λιγο παραπανω' τα DTS σε αντιδιαστολη μαλιστα ΚΑΙ με γερμανικα τρακερς.Αν μη τι αλλο οι γερμανοι εχουν δειξει την αξιοπιστια τους στο βαθος του χρονου σε αντιθεση με ελληνες κατασκευαστες που οι περισσοτεροι χαρακτηριζονται απο τσαπατσουλια,'βλαχοπονηρια' και μεγαλη αναξιοπιστια.

Ετσι εξηγειται αλλωστε οτι οι περισσοτεροι πελατες μας ζητουν ΜΟΝΟ γερμανικα και τιποτ'αλλο.Μολις αναφερα σε πελατη για ελληνικα πανελ και ελληνικα τρακερ επεσε να με φαει.Κατεληξε να βαλει γερμανικα τρακερ μιας και 'μονο αυτα εμπιστευεται'.

Τελος παντων,ανοιγουμε μεγαλο θεμα και απομακρυνομαστε απο τη ροη της συζητησης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ξενομανία μας έχει καταστρεψει νομίζω.

 

Χρύσα αυτό ακριβώς ήθελα να πώ κι εγώ για τον συνάδελφο που είπε τα "καλά" λόγια για τις ελληνικές κατασκευές.

Δεν μπορείς από την μία να θεωρείς όλες τις ελληνικές κατασκευές αναξιοπιστες και τους ελληνες κατασκευαστές, και ιδιαίτερα τον εαυτό σου, αξιοπιστους.

 

Αν όλες οι ελληνικές κατασκευές είναι αναξιόπιστες τότε είναι και όλοι οι έλληνες κατασκευαστές. Αρα γιατί κάποιος πελάτης να προτιμήσει ελληνα κατασκευαστή να του φτιάξει το έργο?

 

Προφανώς και δεν συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. (Εφόσον δεν πιστέυω οτι όλες οι ελληνικές κατασκευές είναι αναξιόπιστες)

Link to comment
Share on other sites

Η βλαχοπονηριά, η αναξιοπιστία και η ξενομανία όμως υπάρχει και στους πελάτες. Σωστα? Πόσες φορές μας έχει τύχει ο πελάτης να πηγαίνει κόντρα ακόμα και σε μία μελέτη επειδή κοιτάει μόνο το κόστος ενώ από την άλλη αν του πεις ότι θα έρθει και θα στο φτιάξει το ίδιο πράγμα μία εταιρεία από την Γαλλία (πουλαει η Γαλλία γενικά στα κτίρια) θα πληρώσει και μάλιστα με μετρητά γιατί εκεί δεν περνάει το ψεύτικο χρήμα?. Ανοίγουμε μεγάλο θέμα φυσικά. Δεν υποστηρίζω μόνο την DTS, είμαι γενικά υπέρμαχος του Ελληνικού, γιατί όσο εμείς σνομπάρουμε οτιδήποτε Ελληνικό τόσο η χώρα μας θα πάει κατα...εκεί που δεν πρέπει να πω. Οταν ελληνικές εταιρείες πουλάνε στο εξωτερικό που ψάχνουν τις λεπτομέρειες πως γίνεται να μην πουλάνε στην Ελλάδα? Μήπως ο Έλληνας δεν ξέρει τι ψάχνει τελικά? Αυτή είναι η απορία μου. Πρόσφατα η DTS έκανε μία τεράστια συμφωνία , με ξένους επενδυτές που την πέρασαν ψιλό κόσκινο και εμείς ακόμα λέμε...."τα Γερμανικά είναι καλύτερα". Ψάξτε το στο ιντερνετ με αναζήτηση «DTS συμφωνία» για οποιαδήποτε αμφιβολία. Είναι καλά τα Γερμανικά δεν αντιλέγω, αλλά και τα δικά μας είναι αν ξέρουμε τι ψάχνουμε ή αφήσουμε κάποιον αξιόπιστο να ψάξει και όχι κάποιον που τα παίρνει από οποιαδήποτε εταιρεία και δυσφημεί τις άλλες για ευνόητους λόγους. Αυτό το λέω για να μην παρεξηγηθώ για όλες τις ελληνικές εταιρείες. Οχι μόνο την DTS. H δική μου λογική λέει "πρώτα γνωρίζω και μετά απορρίπτω ή κατηγορώ" και ας τη λένε την εταιρεία και «Μήτσουφουτοβολταικ»

Link to comment
Share on other sites

Η βλαχοπονηριά, η αναξιοπιστία και η ξενομανία όμως υπάρχει και στους πελάτες. Σωστα? Πόσες φορές μας έχει τύχει ο πελάτης να πηγαίνει κόντρα ακόμα και σε μία μελέτη επειδή κοιτάει μόνο το κόστος ενώ από την άλλη αν του πεις ότι θα έρθει και θα στο φτιάξει το ίδιο πράγμα μία εταιρεία από την Γαλλία (πουλαει η Γαλλία γενικά στα κτίρια) θα πληρώσει και μάλιστα με μετρητά γιατί εκεί δεν περνάει το ψεύτικο χρήμα?. Ανοίγουμε μεγάλο θέμα φυσικά. Δεν υποστηρίζω μόνο την DTS, είμαι γενικά υπέρμαχος του Ελληνικού, γιατί όσο εμείς σνομπάρουμε οτιδήποτε Ελληνικό τόσο η χώρα μας θα πάει κατα...εκεί που δεν πρέπει να πω. Οταν ελληνικές εταιρείες πουλάνε στο εξωτερικό που ψάχνουν τις λεπτομέρειες πως γίνεται να μην πουλάνε στην Ελλάδα? Μήπως ο Έλληνας δεν ξέρει τι ψάχνει τελικά? Αυτή είναι η απορία μου. Πρόσφατα η DTS έκανε μία τεράστια συμφωνία , με ξένους επενδυτές που την πέρασαν ψιλό κόσκινο και εμείς ακόμα λέμε...."τα Γερμανικά είναι καλύτερα". Ψάξτε το στο ιντερνετ με αναζήτηση «DTS συμφωνία» για οποιαδήποτε αμφιβολία. Είναι καλά τα Γερμανικά δεν αντιλέγω, αλλά και τα δικά μας είναι αν ξέρουμε τι ψάχνουμε ή αφήσουμε κάποιον αξιόπιστο να ψάξει και όχι κάποιον που τα παίρνει από οποιαδήποτε εταιρεία και δυσφημεί τις άλλες για ευνόητους λόγους. Αυτό το λέω για να μην παρεξηγηθώ για όλες τις ελληνικές εταιρείες. Οχι μόνο την DTS. H δική μου λογική λέει "πρώτα γνωρίζω και μετά απορρίπτω ή κατηγορώ" και ας τη λένε την εταιρεία και «Μήτσουφουτοβολταικ»

 

Αγαπητή Χρύσα, μαζί σου στο να υποστηρίζουμε το καλό ελληνικό προιόν.

Το να σε επιλέξει όμως μια ας μου επιτραπεί η έκφραση "ανυπαρκτη" μεχρι προχθές εταιρεια όπως η ....Dongfang μόνο και μόνο για να "χωθεί" στο διαγωνισμό για το μεγαλο πάρκο στην Κοζάνη ίσως δεν σημαινει και πολλά πράγματα. Τώρα για στόχους....από στόχους όλες οι εταιρειες χορτασμένες ειναι. Εκτός αν θεωρεις οτι οι Ελληνες και οι Ευρωπαιοι επενδυτές θα αρχίσουν να προτιμάνε σαν τρελοι τα πανελ Dongfang.

Ξαναλέω οτι το τρακερ της εταιρειας δεν το βλέπω με κακό μάτι, αλλά καλά ειναι να θέτουμε τα πράγματα στις σωστές διαστάσεις .

 

Μήπως θα πρεπει να δημιουργηθει ένα sticky θέμα αποκλειστικά για tracker ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.