Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά δίπλα στη θάλασσα


Recommended Posts

Ποια η εμπειρία και άποψή σας για εγκαταστάσεις φωτοβολταϊκών δίπλα στη θάλασσα?

Και όταν λέμε δίπλα εννοούμε για πάνω στο κύμα.

Αντέχει το αλουμίνιο των πλαισίων?

Οι βάσεις στήριξης?

Τι εναλλακτικές υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

οχι μπορεί να μην είναι είναι παράνομο, έχω και εγώ τέτοιες περιπτώσεις. Πάντως ανάμεσα σε χάλυβα και αλουμίνιο για βάσεις νομίζω είναι το αλουμίνιο, Τώρα γενικά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν.. Το αλουμίνιο αντέχει, αλλά αλλάζει χρώμα εξωτερικά. Ισως με επιπλέον επεξεργασία όπως ανοδίωση ή κάτι άλλο είσαι πιο σίγουρος. Οσο για τα πάνελ και το εξωτερικό τους πλαίσιο κάποιες εταιρείες λανσάρουν και διαφημίζουν φωτοβολταΐκά πάνω σε σκάφη για αυτό ακριβώς τον λόγο΄.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την τοποθέτηση φωτοβολταϊκών κοντά στη θάλασσα πρέπει να λάβεις υπ' οψην σου τα εξής :

- τα πάνελ πρέπει να έχουν καποιο πιστοποιητικό σοβαρό για την αντοχή στη διάβρωση από το αλάτι. Δεν έχουν όλα τα πάνελ τέτοιο πιστοποιητικό.

Ένα δείγμα τέτοιου πιστοποιητικου αντοχής στη διάβρωση για πάνελ έχω ανεβάσει στο scidb

-Οι βάσεις στήριξης των φωτοβολταϊκών,αλουμίνια να είναι ανοδιωμένα ή βαμένα ή ανοξείδωτα για μεγαλύτερη αντοχή στη διάβρωση.

Πάντως θα το απέφευγα γιατί το αποκλέιω να δουλέψουν 25 χρόνια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σωνει και καλά πρέπει να τοποθετηθουν κόντα στη θάλασσα-στο κυμα που λέμε- τότε οι ανοξειδωτες βάσεις ειναι μονοδρομος.

Η διαβρωση στα ηλεκτρικα πρεπει να θεωρειται δεδομένη.

Ανορθοδοξες μεθοδοι προστασιας με αμφιβολη αποτελεσματικότητα:

1)Πληρη Επάλειψη όλων των συνδέσεων με ειδικό ηλεκτρολογικο γράσσο και τακτικη επανεπαλειψη

2)Αν υπάρχει παροχή γλυκου νερου, τοποθέτηση αυτόματου συστηματος διαβροχής ανα τακτά χρονικά διαστηματα (1 ωρα ας πουμε), 24 ώρες το 24ωρο

 

δεν ειναι δοκιμασμένα πουθενά βεβαια αυτά να εξηγουμαστε;)

 

EDIT :

 

Τι θα έλεγες να χρησιμοποιησεις frameless πανελ, σαν αυτά που φτιάχνει η helioshpera;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Παράνομο δεν είναι γιατί είναι για στέγη σπιτιού 100% νόμιμο.

sidirok: η Schuco είναι μία εταιρία που εμπιστεύομαι στο συγκερκιμένο θέμα λόγω της εμπειρίας της στο αλουμίνιο. Άλλωστε προέρχεται από αυτόν τον χώρο και τα πλαίσια των πανέλων είναι δικά της.

 

Αλλά άλλο εμπιστεύομαι και άλλο διασφαλίζομαι και γι' αυτό απευθύνθηκα στο forum.

Επίσης υπάρχει η λογική δίπλα στη θάλασσα να μπαίνει γαλβανισμένη μεταλλική κατασκευή αντί αλουμινίου.

Αυτό δεν σας προβληματίζει? Γιατί δηλαδή τις βάσεις να τις βάλω γαλβανισμένες ενώ τα πανέλα με αλουμίνιο?

Χμμμμ ... δεν ξέρω.

 

Τέλος, thin film δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν έχω το χώρο.

Link to comment
Share on other sites

βασικά όπως κι αν το πιάσεις το ζητημα ειναι προβληματικο, ακόμα και το SS δεν θα ειναι ακριβώς ανοξειδωτο σε θαλάσσιο περιβαλλον.Ψαξου λίγο με συνθετικές βάσεις στηριξης. Το γεγονος οτι το frameless ειναι απαγορευτικο για την επιφάνεια σου δε βλέπω πώς μπορει να σε βγαλει απο το αδιεξοδο της βεβαιης οξειδωσης του ανοδιωμενου αλουμινιου του frame. Μιλάμε παντα για τον μακρινο οριζοντα 25 ετιας και εντονη επιδραση της θαλασσας. Γιατι εχουμε απειρα παραδειγματα ηλιακων με ανοδιωμενο αλουμινιο και γαλβανιζε βαση στα 300 μέτρα απο την ακτη χωρις καμια οξειδωση 30 χρονια μετα

Link to comment
Share on other sites

και το frameless της Heliosphera έχει απο πίσω hooks τα οποία συνδέονται με τις τεγίδες που τρέχουν στην στέγη οπότε δεν το λύνεις το θέμα.

Η σωστότερη λύση είναι ανοδιωμένο αλουμίνιο με πάνελ του οποίο το frame έχει υποστεί ηλεκτροστατική βαφή.

Με Alumil Που είχα μιλήσει παραδίδει την βάση για specs close to the sea.

Πώς θα κάνεις την πάκτωση στην Στέγη, Γάντζο η ντιζοστρίφωνο? ο Γαντζος στις περισσότερες εταιρίες είναι γαλβανιζέ.

Οι περισσότερες εγκαταστάσεις ηλιακών που έχω δει κοντά στην Θάλασσα χολαινουν στην βάση της οποία το γαλβάνισμα είναι της πλακας, αν το γαλβάνισμα είναι σωστό και προσεκτικό και κατά την φάση εγκατάστασης δεν έχεια απόξεσή του δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω σε παρόμοια περίπτωση που μου έτυχε,πολύ χρήσιμο είναι να ρωτήσεις τις εταιρίες, Στα πόσα μέτρα από την θάλασσα ισχύει η εγγύηση κατασκευής που δίνουν. Αξίζει να την κάνεις αυτήν την ερώτηση....

Τώρα ένα πάνελ που μπορεί να σου δώσει λύση είναι αυτό που δεν έχει πλαίσιο και είναι μονοκρυσταλικό.Είναι Αμερικανικής κατασκευής το Lumeta.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.