Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προέγκριση παρακλινικών εξετάσεων


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πρόσφατα έπεσα πάνω στο παρακάτω άρθρο, το οποίο και με προβλημάτισε ιδιαιτέρως:

 

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=5679

 

Αλήθεια, τι γίνεται στην περίπτωση που χρειαστεί να γίνει μια τέτοια εξέταση (μαγνητική τομογραφία),μετά από έκτακτο περιστατικό και μέρες που το ΤΣΜΕΔΕ είναι κλειστό, οπότε είναι αδύνατη η προέγκριση;

Σε άλλα ταμεία προβλέπονται εξαιρέσεις. Στο ΤΣΜΕΔΕ τι γίνεται;

Δεν είναι άδικο να επιβαρύνεται ο ασφαλισμένος, ενώ πληρώνει και υψηλές εισφορές για την υγεία;

Σας έχει τύχει αντίστοιχο περιστατικό και τι κάνατε;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ΤΣΜΕΔΕ κάθε χρόνο γίνεται και χειρότερο... Μέχρι που μια μέρα θα μας πουν ότι όσα πληρώσαμε τα χάνουμε και να βρούμε να κάνουμε καμιά ιδιωτική ασφάλιση...

 

Και το ΤΕΕ αντί να ασχολείται να πιέσει να διορθώσει τίποτα, μην πω τι κάνει...

 

ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για μένα είναι επιεικώς απαράδεκτη.

Να φανταστείτε ότι κι εγώ χρειάζομαι να κάνω μαγνητική στο γόνατό μου και αυτό που μάλλον θα γίνει είναι το ότι θα καταφύγω να την πληρώσω μόνη μου χωρίς καμία διαδικασία προέγκρισης μετά από αναμονή στις ουρές κλπ κλπ.

Αν εγώ που δεν "ανήκω" σε επείγον περιστατικό σκέφτομαι να καταφύγω σε αυτή τη λύση -που είναι βέβαια σα να τους χαρίζω τα ποσά που πληρώνω για περίθαλψη- πόσο πιο λογικό είναι να αποφευχθεί η διαδικασία σε ένα επείγον περιστατικό.

Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω, αυτό που θέλουν είναι να εμποδίσουν τους ασφαλισμένους να κάνουν χρήση των υπηρεσιών που δικαιούνται??

Οι συνθήκες είναι τελείως αποτρεπτικές...

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου οτι για εγκριση και επιστροφη 100Ε για γυαλια ορασεως περιμενα περι τους 6-7 μηνες....

Και για 2 μερες καθυστερηση στην πληρωμη της εξαμηνης εισφορας "εφαγα" τοκους γυρω στα 5Ε στο επομενο εξαμηνο...

Link to comment
Share on other sites

Και για 2 μερες καθυστερηση στην πληρωμη της εξαμηνης εισφορας "εφαγα" τοκους γυρω στα 5Ε στο επομενο εξαμηνο...

 

Ληστρικές τακτικές που θα διαιωνίζονται μέχρι να αλλάξουμε νοοτροπία , να αφήσουμε τον καναπέ και να τους πάρουμε με τις ντομάτες ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.