Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη αποδεκτή σύνθετη αντίσταση γείωσης


Recommended Posts

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Π.Χ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ

Α.)ΠΟΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΓΕΙΩΣΗ

Β.) ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΚΑΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΤΗΣ (ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ)

 

ΚΑΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ:ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΜΕΛΕΙΑΚΗ ΓΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΙΚΕΡΑΥΝΟΥ , Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ,ΟΙ ΥΠΟΠΙΝΑΚΕΣ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΔΙΑΒΑΣΕΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ <1Ω

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;

 

Ειλικρινά χωρίς ίχνος κακεντρέχειας, αυτό σημαίνει ότι είναι καλύτερο να ασχοληθεί κάποιος άλλος με το εν λόγω θέμα, κατά προτίμηση ηλ/γος...

 

Υπάρχει συγκεκριμένη μέθοδος και όργανο που μετράμε(νε) τις γειώσεις, με βάση τρίγωνο αναφοράς. Το ΕΛΟΤ 384 έχει στο παράρτημα Π.61-Γ σχετικό παράδειγμα με δύο ηλεκτρόδια αναφοράς.

 

Γενικώς, ξεκίνα από τα ΕΛΟΤ 384 και ΕΛΟΤ 1197 τα οποία φαντάζομαι ότι διαθέτεις, αφού ασχολείσαι με ηλ/κά.

Link to comment
Share on other sites

α) R=<1 Ω

 

β) Γειωσομετρο!! Καρφώνεις τους δυο βοηθητικούς αγωγούς(του οργάνου) στο έδαφος σε απόσταση 10-15m από την κύρια γείωση.Μετράς την τάση εδάφους(θα πρέπει να είναι έως 10V διαφορετικά επηρεάζει την μέτρηση ).Μετράς την αντίσταση γείωσης.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον ΕΛΟΤ 384 δεν βρήκα πουθενά αυτό το όριο του 1Ω.

Από που έχετε αντλήσει αυτή την πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει πουθενά αυτό το όριο. Δες το σχετικό πρότυπο για την αντικεραυνική προστασία.

 

Αρχικά δες αυτό το σχέδιο προτύπου από τον ΕΛΟΤ: http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1212

 

Πρόσεξε, είναι σχέδιο. Βέβαια δεν πρέπει να έχει πολλές διαφορές από το τελικό πρότυπο. Εγώ δεν έχω βρει καμία. Δες τα σχόλια του download για παραπάνω πληροφορίες σε σχέση με τα ισχύοντα πρότυπα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ έχω δει αυτό το όριο .Για να πετύχουμε την αντίσταση γείωσης R=< 1Ω είναι πολύ δύσκολο,απλός μιλάω για την ιδανική γείωση που θα μπορούσαμε να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η συνθήκη R=<1Ω επιβάλλεται όταν υπάρχει Ιδιωτικός Υποσταθμός και η γείωση του συνδέεται με την γείωση του ουδετέρου (4η συνθήκη ουδετέρωσης). Όταν δεν υπάρχει υποσταθμός τότε αρκεί R=<10Ω. Τουλάχιστον αυτά λέει ο Ντοκόπουλος, που σε παραπέμπει στα IEC 364 και HD 384 (Έκδοση 1992, σελ. 46).

Όσο για την τιμή της αντίστασης γείωσης στη περίπτωση που υπάρχει σύστημα αντικεραυνικής προστασίας το οποίο συνδέεται με το σύστημα γείωσης, αναφέρει ότι δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, αλλά καλό είναι να επιδιώκεται R<1Ω. (σελ. 605)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.