Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση πέργκολας


psalto

Recommended Posts

Τι ψηλοπερίεργη υπόθεση...

Καμμένη υπόθεση είναι...

Άμα δεν έχει συναίνεση, εσύ τι θα πας να κάνεις? Τον συμφιλιωτή?

Ο πελάτης σου μάλλον ψάχνει τον μλκ@ μηχανικό να τον κάνει υπαγωγή στις ρυθμίσεις ΠΑΡΑΤΥΠΑ, να πληρώσει τα πρόστιμα σαν ''κύριος'' και συνεπής πολίτης!, να τους ''τρίψει στα μουτρα'' των υπολοίπων την βεβαίωση υπαγωγής και να τους λέει ''έιμαι νόμιμος΄΄....

Αποτέλεσμα? θα περιμενεις κανά δυο-τρεις αγωγές μέσα στον επόμενο χρόνο...με ότι αυτές συνεπάγονται....

Εσύ θα τρέχεις στα δικαστήρια και ο επιχειρηματίας δεν θα πληρώνει τίποτα και σε κανέναν....

Και καλά ξεμπερδέματα μετά....

Η απάντηση είναι μία σε αυτόν: Ἠ το γκρεμίζει ή θα πληρώνει κάθε χρόνο τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, τα οποία δεν είναι και λίγα!!!

Μου έτυχε ανάλογη περίπτωση και ξέρω...

Σκέφτεσαι.... γμτο έχασα μια δουλειά.....ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ....(ομορφάντρα μου.....)

Κάνουμε στην άκρη τα λαμόγια και πάμε παρακάτω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερωτηση κι απο μενα...

Σε περιπτωση αυθαιρετου στεγαστρου (οχι κλειστος εξωστης, απλως αυθαιρετο στεγαστρο) στο μπαλκονι, θεωρειτε κωλυμα το να υπερβαινει αυτος τη ρυμοτομικη γραμμη και να βρισκεται εντος κοινοχρηστου χωρου της πολης?\

 

Η η απαγορευση του νομου θα ισχυε μονο στην περιπτωση που ειχε κλεισει τμημα του εξωστη και ειχε υπερβει τη ΡΓ?

Link to comment
Share on other sites

ακόμα μια περίπτωση που θα έπρεπε να διευκρινιστεί.

Έτσι πως περιγράφεται και στο κείμενο του Νόμου μάλλον εννοεί στο τμήμα του εξώστη πάνω απο τον Κ.Χ. πόλης να μην υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή.

Από την άλλη, ακόμα και αν δεχτούμε την αντίθετη περίπτωση, ότι και το επιπλέον τμήμα εξώστη απαγορεύεται για τακτοποίηση ανωθεν του Κ.Χ. πόλης, αν ο εξώστης πληροί τους όρους κατά ΓΟΚ 85 (άρθρ.11 παρ. 3,4,5) θα μπορούσε να νομιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτός είναι ο 4014. Δεν μπορεί να τακτοποιηθεί, αλλά ίσως μπορεί να νομιμοποιηθεί!!!

Μαγεία???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

 

Σε παρόμοιο θέμα, δηλ. "επέκταση ισογείου καταστήματος με αλουμινοκατασκευή νάιλον και τέντα" το οποίο έπειτα από ενσταση τροποποιήθηκε σε "μεταλλική κατασκευή που συνιστά στεγασμένο χώρο βοηθητικής χρήσης" τι κάνω ?

 

Καλύτερα να πω τι έχω ήδη κάνει από τότε που ανέλαβα την υπόθεση.

 

30/12/2011 έγινε ένταξη της αυθαίρετης κατασκευής στον 4014 με τίτλο "μεταλλική πέργκολα σε ισόγειο κατάστημα" με αναλυτικό προυπολογισμό και πρόστιμο 2000€

 

Η πολεοδομία όμως δεν κάνει ταύτιση της έκθεσης αυτοψίας με την δήλωση του 4014 γιατί λέει ότι έχει χαρακτηριστεί σαν βοηθητικός χώρος. Η υπόθεση είναι τώρα στο εφετείο. Οπότε σε τυχόν ταυτιση αυτομάτως αποσύρεται η αντιδικία και κλείνει ο φάκελος και ισυχάζουν (μάλλον) όλοι.

 

Αν θεωρηθεί βοηθητικός χώρος το πρόστιμο γίνεται 5300€-2000€ = 3300€ το οπίο είναι αποδεκτό από τους ιδιοκτήτες. Όμως τότε δεν θα πρέπει να μετρήσει και στην κάλυψη και στην υπερβαση του "Δ" ? Οπότε το πρόστιμο γίνεται 17500€ !

 

Στη δική μου ένσταση προς την πολεοδομία ότι ο Ν.Ο.Κ. επιτρέπει πέργκολα με προσορινα σκίαστρα στους ακαλύπτους χώρους η απάντηση είναι ότι το νάιλον θεωρείται τοίχος πλήρωσης!!

 

Και κάτι τελευταίο: στις φωτογραφίες που έχει η πολεοδομία στο φάκελο δεν φαίνεται πουθενα το νάιλον αλλά και εκεί η απάντηση είναι ότι έχει καταγραφεί στην έκθεση σαν βοηθητικός χώρος!

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές (προσπάθησα να είμαι όσο γίνεται πιο σαφής)

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.