Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τελικά, πώς υπολογίζεται σωστά το κέρδος;


Συμφωνείτε με τον υπολογισμό του κέρδους;  

102 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Συμφωνείτε με τον υπολογισμό του κέρδους;

    • Ναι, έτσι πρέπει να υπολογίζω το κέρδος.
      57
    • Οχι, είναι λάθος η σκέψη σου
      44


Recommended Posts

Τα ποσοστά πάντα εκφράζονται σε σχέση με κάτι. Ετσι μπορώ να εκφράσω το κέρδος ώς προς το αρχικό κοστος ή ως προς την τιμή πώλησης.

Τα υπόλοιπα είναι απλά μαθηματικά.

Εστω ότι για να κατασκευάσω κάτι μου κοστίζει 100 ευρώ και το πουλάω 300. Το κέρδος μου είναι 200 ευρώ. Αυτό είναι απόλυτο.

Τώρα μπορώ να εκφράσω το κέρδος μου ώς προς το αρχικό κόστος (200%) ή ως προς την τελική τιμή πώλησης (66,67%).

JTB εαν θεωρήσεις το ποσοστό κέρδους ως προς την τιμή πώλησης είσαι σωστός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε οτι κατασκευάζεις κάτι με αξία 100Ε σε 2 χρόνια.

Ας πούμε οτι καταφέρνεις να ξεπουλήσεις σε 4 χρόνια με τιμή 200Ε.

Μαζί με τα επιτόκια και αναθεώρησή κεφαλαίου περίπου έχεις 7.2% ετησίως χρήματα που χάνεις εαν τα κρατούσες στην τράπεζα.

Στα 100Ε έχεις πληρώσει 123Ε λόγω ΦΠΑ.

Απο τα 200Ε έχεις πληρώσει εφορία 30%

Πόσο είναι το κέρδος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να έχεις εφορία 30 % στον τζίρο δηλαδή στα 200 , αλλά στο κέρδος .

Επίσης το φπα που πλήρωσες το εισπράττεις .

Το κέρδος είναι το ποσό που εισπράττεις πάνω από το κόστος σου .

 

Στο κόστος όμως υπάρχουν και άλλα κόστη πέρα από το κόστος κατασκευής όπως το κόστος διαχειριστικής λειτουργίας , αποσβέσεις παγίων , τόκοι δανείων , ασφαλιστικές μας εισφορές κλπ .

 

Αυτό είναι το κέρδος , αλλά η απόδοση της επένδυσης είναι αυτή που μένει μετά την αφαίρεση των τόκων που θα είχαν τα χρήματα μας κλειστά γιά τον ίδιο χρόνο σε μιά χαμηλού ρίσκου επένδυση , αλλά και το μεροκάματο που θα είχαμε εμείς αν γιά τον ίδιο χρόνο και με τα ίδια ατομικά προσόντα , απασχολούμαστε σαν υπάλληλοι σε άλλον εργοδότη .

 

Μετά από όλα αυτά το κέρδος του Ροδόπουλου είναι 200 καθαρή αξία πωληθέντων , μείον 100 κόστος κατασκευής , μείον 10 κόστος διαχειριστικής λειτουργίας γιά τον χρόνο κατασκευής , μείον 28 γιά τους τόκους μετά την κατασκευή και μέχρι την πώληση , μείον 27 εφορία , γιατί δεν θα σου αναγνωρίσει τους χαμένους τόκους , άρα 35 ευρώ , δηλαδή 35 % του αρχικού κεφαλαίου .

 

Η απόδοση της επένδυσης είναι μείον τους τόκους της διάρκειας κατασκευής και το προσωπικό μεροκάματο μας γιά τον ίδιο χρόνο , άρα στην πράξη κάτω από 30 % .

 

Δηλαδή αν και η τιμή πώλησης είναι διπλάσια του κόστους στην πράξη το πραγματικό είναι ανάμεσα στο 25-30 % .

Link to comment
Share on other sites

Toυς έχω υπολογίσει γιά τον υπολογισμό του καθαρού κέρδους , όχι του φορολογητέου , που υπολογίζεται με νομικό και όχι πραγματικό τρόπο .

 

Αυτός ο τρόπος υπολογισμού του κέρδους , είναι ο πραγματικός .

Ετσι πρέπει να σκεφτόμαστε όταν επιχειρούμε και όχι μπακαλίστικα , τί έβαλα τι πήρα .

Εχει μεγάλη σημασία το πότε τα έβαλα και πότε τα πήρα και πως τα έβαλα και πως τα πήρα .

Επίσης έχει μεγάλη σημασία η σαφής αυτοαξιολόγηση των προσόντων μας και των δυνατών εναλλακτικών τρόπων πραγματοποίησης της επένδυσης από εμάς , είτε με ίδια κεφάλαια , είτε με δανεικά εν μέρει η εν όλω κεφάλαια , είτε ως εργολήπτες του έργου γιά λογαριασμό χρηματοδότη με πάγια αμοιβή μας .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.... επειδή βλέπω ότι ανέβηκε το επίπεδο δεν εννοούσα αν είναι το πραγματικό κέρδος αυτό... πρό φόρων ή μετά φόρων ή με αναπροσαρμογή κα τόκους κλπ...

 

Απλά επειδή ήμουν σίγουρος ότι θα υπάρχει διαφωνία ήθελα να δώ τί τελικά κάνει και τί θεωρεί ο καθένας ως κέρδος, μιας απλής πράξης πώλησης... ούτε επί του τζίρου συνολικά ούτε τίποτε...

Ενα απλό προϊόν, κάνει 80 ευρώ και θέλω να το πουλήσω με 20% κέρδος...

Το πουλάω με 96 ευρώ (80*1,20) ή με 100 ευρώ (80/0,80) ;;;

Αυτή ήταν η ερώτηση και για μένα προφανώς ισχύει το δεύτερο.

 

Γιατί όλοι ψηφίσατε ότι κάνω λάθος, δεν κατάλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.